WİNDOWS 8 ÇIKTI İDECAD 7 NE ZAMAN ÇIKACAK

SCETCHER

Tanınmış Üye
windows 7 ye adapte olamadık windows 8 çıktı. idecad 7 versiyonu sonbahar da çıkacaktı kış geldi artık direk 8 versiyonu çıkaralım en azından windows 8 e uyar. windows 7 de uyumsuzluk problemi yaşıyoruz.

* ideCAD'in Windows 7 ile herhangi bir uyum problemi yoktur.
* Windows 8 daha çıkmadı.
* Ekim ayındayız bilmem farkında mısınız ? Admin bu konuda daha önce size cevap vermişti :

Admin":z5d16jmx' Alıntı:
v7 sonbaharda çıkacak şeklinde yukarıda duyuruda yazmıştım. (Sonbahar:eylül/ekim/kasım aylarından herhangi biri olabilir). Daha önceki versiyonlarda olduğu gibi nihai versiyon çıkmadan önce forum kullanıcıları için bir beta sürümü yayınlanacak.

İyi çalışmalar

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

windows 8 beta sürümünü indirdim ancak yaşadıgım sıkıntılardan dolayı laptop umu alemdağ kısıklı servisine ekran kartı uyumsuzluk problemi varmı yokmu diye 13.10.2011 tarihinde gönderdiğim için kuramadım.

hata konusuna gelince videosunu ekliyorum artık siz karar verin bende mi sorun var 3 farklı laptoptamı yoksa programdamı.
3 ay önce aldıgım laptop umu bu yüzden servise gönderdim. arıza ve şikayet olarakta aynen bu sıkıntıları yazdım, bakalım ordan ne cevap gelecek

kar düştüğü içinde kış gelmiş sayılır. :lol:

Size ağustos ayında bu sorunlarla ilgili 2 şeyi denemenizi söylemiştim:

1) optimus ayarlarından "her zaman nvidia kartı kullan" seçeneğini işaretlemek
2) Düzelmezse teknik servisimizle irtibata geçip uzaktan erişimle bilgisayarınıza baktırmak

Bu ikisini yaptınız mı?

1.bu seceneği her defasında kullandıgımız halde aynı sorunları yaşamak
2.nvidia ayarlarından her zaman yüksek performanslı ekran kartını kullanı aktif etmek durumunda bile aynı hataları veriyor.
bence sorun profil objesi eklenen projelerde daha çok. daha önce size bu projeyi göndermiştim. şimdi yine hata veriyor. ilkel objelerle oluşturdugumuz 3D profil objeleri programda sıkıntı olusturuyor. bu objeleri kullandıgım çogu projede sıkıntı yaşıyorum ki render esnasında dahi program kendisini kapatıyor. 4000*3000 yüksek çözünürlükte render alamıyorum?

Teknik servis (Yasin Bey, Hakan Bey) uzaktan erişimle baktı mı bilgisayarınıza? (2. sorum buydu)
Videodaki açarken hata aldığınız projeyi ve diğer projeyi gönderin bakalım profillerle ilgili bir sorun var mı.

S. scetcher,
gönderdiğiniz videodan gördüğüm kadarıyla kolonu yapıştırırken değil, yapıştırmak istediğiniz prj dosyasını açarken sıkıntı var. O proje açılıyor mu normalde?
Ayrıca her 2 projenizi bekliyorum.

Normal sartlarda o projede calisabiliyorum. Ancak ayni islemi diger projeden kopyala yapistir i yine yapamiyorum. Suan laptop um serviste. Eski i5 laptopla 2 boyutta uygulama ve statik cizmeye calisiyorum. 2 gundur yine sikinti yasiyorum. Ekran kartinin tum driverlarini silip nvidia dan gt420 icin 280.26 yeni guncellesyirmesini yukledim. Vga ekran kartini yukledim. Denetim konsolunu yukledim. Butun ayarlarini yaptim. Ancak hala 20 mb bir dosyada calisirken ekran bazen takilir gibi yapip devam ediyor. Aklim almiyor. 4-5 yillik toshiba da bu kadar sorun yasamadim. Acaba windows 7 mi problemli diyorum. Birde xp mi yukleyip denesem :D yanlis anlamayin maksadim ne sizi nede programi elestirmek degil. Cevaplarinizdan biraz bunu anliyorum. Ancak bu kadar sikinti yasamamdan olsa gerek moralim cok bozuldu. Su son calistigim proje 3 aydir bitmedi. Biraz bilgisayardan biraz resmi prosedurlerden baya uzun surdu. Halbuki normal sartlarda renderlari ile birlikte en fazla surecegi 10-15 gun.sikilmamak elde degil yani. Yenilenen arayuzde eksiklerimiz yavas yavas duzeliyor derken bu sikintilar canimi sikiyor. Tam projeye adapte oluyorum. Birseyler uretecekken sak idecad mimari calismayi durdurdu. Hop bastan al ama tum heyecanim ve hevesim kaciyor. 2 gun bilgisayari acip proje cizmeden oyle basibos dolastim. Ancak oda problemi cozmedi. 3. Gunde servisi aradim gonderin inceleyelim dediler ve gonderdim.

Her iki projeyide ogleye dogru ofisten gonderirim. Suan mobilden baglaniyorum. Arkadaslarada netten yardim konusunda cagri mesaji atarim.

Ayrica aklima gelmisken render egitim videolari ne asamada 7 versiyonla beraber sunarsiniz umarim. Birde celik programina ihtiyac duyuluyor. Celik programi idecad statikle berabermi verilecek yoksa ayri bir paketmi olacak

7 versiyonda yapilan revizyonlarda dynamic input var.
Peki bir objyi secip yatayda tasimak icin ornegin L degeri giriyoruz enter yapmadan tasisa ve sol tusla biraksak ve z tusuyla degr verip dikey tasisak.
Birde ornegin kutu objesinin yanina box veya cylindir gibi birsey koysak ve buna dairesellik deveri veya ovallik degeri verebilsek. Bu kutu vb. Objelere kapi. Pencere ve bosluk yapabilsek.
Bir objeyi digerinden kesip cikarma ve proje render edilmeden once tum objeleri bosluk ve kose kirikliklari kalmasin diye birlestir veya union yapabilsek.
Birde mahalleri duvarin disina kolayca tasirabilsek. Mahal ofset bir koseyi atsa diger koseyi geri aliyor.
Duvarlarla cevrili alanlara doseme cizebilsek
duvar komutu yanina balkon veya parapet duvari ikonu koysak. Ve bunun dis duvar alanlarini tek secmeyle duvar dahil ve haric alanlarini gorsek ve yapilan degisikligi otomatik hesaplayip sag alt kosede gorsek.
İc olculendirmeyi obje secerek detayli olculendirme gibi bir secenek olsa.
Birde dio yelpazesi cok zayif iki boyutlu cizdigimiz diolari 3 boyuta cevirsek korkuluk gibi bir komut duzenegiyle basit olur.korkuluk komutuna kenar genisligi degistirilen denizlik. Pencere komutuna sus korkuluk ekleme adet mesafeler yan tasma ve ara bosluklari gibi.

Sn SCETCHER'ın yaşadığı problem her ne ise, aynı sorunu kendi bilgisayarlarımızda çıkartmadan (buna yazılımcı terminolojisinde replication denir) ve sebebini bulup düzeltmeden idecad 7 ya da windows 8 çıkması bir şeyi değiştirmeyecek.
Onun için de problemin çıktığı kesin bir senaryoya (eklenen video gibi) ve ilgili dosyalara ihtiyacımız var ki biz de aynısını yapıp bakalım bizde sorun oluyor mu diye, oluyorsa önlemini alırız, olmuyorsa neden o bilgisayarda olduğunu araştırırız.
Programın windows 7 ile bir uyumsuzluk problemi olmadığı kesin, binlerce kullanıcı windows 7 üzerinde sorunsuz kullanıyor. Projeye özel bir durum olabilir, ya da sık yapılmayan bir işlem yapıyor olabilirsiniz, o yüzden başkaları sorun yaşamıyorken siz yaşıyor olabilirsiniz vs. Program windows 7 ile uyumsuz sonucuna varmadan önce bu olasılıkları değerlendirmek gerekir.

aynı projenin düzeltip gönderdiğiniz ve üzerinde halen çalıştıgım kaydı. arsa dış çizgilerini gösteren blok ilkel objeyi kopyalayamadım. autocad e export ettim ve daha sonra tekrar blok olarak import edip bu şekilde bir çözüm buldum

uzaktan yardım konusunda kiminle ve nasıl irtibata geçebilirim
hakan bey yada yasin bey basans@hotmail.com adresinden baglantı saglayabiliriz

ekran kartı konusunda sağ alt köşede nvidia gpu etkinlik simgesi var ve etkin olarak idecad in kullandıgını görebiliyorum. keske bu baglantıyı kendi laptop umdan yapsaydık. neyse gelince onuda yaparız.

idecad v7 de hata sorunu

aynı projenin 3 gün önceki kaydı var ve sorunsuz çalışıyorum. tek değişiklik kütüphane objelerini daima kameraya çevir yaptım. ancak aynı işlemi şuanki projede de yapıyorum sorun yok. a4 boyutunda orta çözünürlükteki render işleminin sonucu aşagıdaki resimde. daha yüksek ebatları direk kapatıyor. Ben çok sık hata uyarısı alıyorum ve çalışmalarım yarım kalıyor. mimari-statik-3d başka yaşayan varmı ? sorun bilgisayar da dendi servis uyarılarımı dikkate aldı anakart ve hdd değişimi yapılmış ancak hala aynı hataları alıyorum. sorun bilgisayar da desem başka bir bilgisayar da yine aynı hata oluşuyor. başka bir programda buna benzer hata ile karşılaşmıyorum. şuan 10.000*8.000 render alırken autocad de en az 20 mb dosya boyutlu bir mimari proje - 2. bir idecad render i 5000*3500 - msn ve internet açıyorum laptop ta herhangi bir kasılma dahi yok. ancak bazen basit bir düşük deneme render i alırken bile program hata verip kapatıyor.

şuan ki yaptıgım işlemleri gösteren bir resim. 9000*7000 yüksek çözünürlükte 7 saattir devam eden bir render alırken 3200*2400 orta çözünürlükte 2. bir render internet explorer ve paint açık ekran alıntı programı açık windows gezgini açık altta gpu etkinliğini kullanan 2 adet idecad var. işlemci %50 1. render-%50 2. render kullanıyor. 7.70 gb ram kullanıyor. 4.2 gb kullanılabilir ram var. aygıt yöneticisinden tüm aygıtların güncel sürücü yüklemeleri kontrolunu yaptım.

Yüksek çözünürlükte aynı anda 2 render birden alırsanız bellek problemine bağlı kapanma yaşamanız gayet normal. Kaldı ki aynı bilgisayarda aynı anda 2 render birden almak size zaman kazandırmayacaktır. 1 render 20 dk'da, 2. render 20 dk'da bitiyorsa ikisini aynı anda render etmek 40 dk yerine ortalama 35 dk sürecektir. Ayrıca sizin forumda birkaç hafta önce istediğiniz; "ideCAD Render'ın render alırken kilitsiz çalışması" öneriniz dikkate alınmış ve 7.01'de kullanıma sunulmuştur. Başka bir makinada program kilidiyle ideCAD Render 7.01'ı açıp render'ı başlattıktan sonra, kilidi çıkarıp diğer makinada ideCAD Mimari 7.01'i açıp orada 2. render'ı alabilirsiniz. Kilit çıktıktan sonra diğer makinada render işlemi devam edecektir.

Çözünürlüğü arttırmak büyük baskılarda gerekir. Örneğin 70 dpi' da 2 m*2 m bir tabela basıp şantiyeye asacaksanız 5500 *5500 pixel yeterlidir. Dış mekanda kullanılacak görsellerde bu kalite gayet iyi sonuç verecektir. İç mekanda göz hizasında asılacak aynı boyuttaki tabela, fotoblok vb. için 7800*7800 pixel çözünürlük (100 dpi için) fazla fazla yeterlidir. (Daha küçük bile olabilir.) Görselin kalitesini döğrudan etkileyen, daha önce başka başlıklar altında da defalarca belirttiğim (iyi bir mimari sahne, doğru ve zevkli materyal kullanımı, güneşin konumu, gerçekliği arttıran detaylara yer vermek,iyi işlenmiş peyzaj vb ) gibi konulara öncelik vermeyip, render kalitesini abartılmış yüksek çözünürlükle çözmeye çalışmak, sadece beklenen render süresi ile orantılı olarak zaman kaybına neden olacaktır. Tavsiyem, alacağınız sahnenin nerede, hangi boyutlarda basılacağına karar verip, render ayarlarındaki baskı boyutlarını seçerek, dpi değerini 70-100 arasında tutup programın önerdiği çözünürlükte render almanızdır.

Ekli dosyalar

• çözünürlük.png
    çözünürlük.png
    7.1 KB · Görüntüleme: 13,717
Geri