perde kesme sorunu

epoxi

Üye
projedekı perdelerde kesme emnıyetını bır turlu sağlayamadım. fikri olan varsa cevabını beklıyorum acılen

Ekli dosyalar

• ö4.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 253
Gönderdiğiniz dosya demo versiyonda kayıtlı. Demo versiyon olmadığından açılamadı...

NYILMAZ":1j7buabl' Alıntı:
Gönderdiğiniz dosya demo versiyonda kayıtlı. Demo versiyon olmadığından açılamadı...
haklısınız demo versıyonu daha yenı öğrenmeye basladım proğramı seversem almaya nıyetım var ama bazı sorunlar dolayısıyla bıraz proğram hakkında karısık dusuncelere sahıbım

mümkünse demo kurup ilgilenırmısınz sızın göruslerınız benım ıcın degerlı bır kac gundur dıger konular hakkındakı yorumlarınızı okuyorum oldukça mantıklı ve pratık cozumler sunabılıyorsunuz ayrıca bılımsel bılgılerde de yardımcı oluyorsunuz

epoxi":kgp4q0o6' Alıntı:
projedekı perdelerde kesme emnıyetını bır turlu sağlayamadım. fikri olan varsa cevabını beklıyorum acılen

Projede Spektrum Çarpanı 2 girilmiş. Bunun dışında etriye yetersizliğinden kaynaklanan perde kesme sorunları için daha büyük etriye çapları seçilerek sorun çözülebilir.

Ekli dosyalar

• spektrum.PNG
    spektrum.PNG
    100.2 KB · Görüntüleme: 9,032
donatıları 14 yaptım ama hala kırmızı hata veriyor ayrıca ılgılı perdelerde Vr > Ve sartı sağlanmasına rağmen neden hala kesıt hatası alıyorum anlamadım

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    278.2 KB · Görüntüleme: 9,024
epoxi":45k7aeuz' Alıntı:
donatıları 14 yaptım ama hala kırmızı hata veriyor ayrıca ılgılı perdelerde Vr > Ve sartı sağlanmasına rağmen neden hala kesıt hatası alıyorum anlamadım

Ve >0.22*Ac*Fcd olduğu için Kesme uyarısı alıyorsunuz. TDY 2007 madde 3.6.7.1 Denklem 3.18.

Eklediğiniz projede spektrum çarpanı 1 girilip, donatı seçimi diyaloğunda perde etriyeleri için 10 luk çap işaretlenerek analiz yapılırsa Perdelerde kesme uyarısı vermiyor.

dediğiniz gibi işlemleri uyguladım sonuc tum kesıtler sağladı fakat sunu tam anlayamadım spektrum katsayısını 1 yapınca deprem kuvvetlerını azaltmıs olmuyormuyum cunku spektrum karekterıstık peryotlarıma gore egrıde z3 sınıfı için (ta ve tb 0.15 0.6) karsılıgında S(t)=2.5 rezonans durumu olusuyor bu durumda aslında 2.5 almam gerekmıyor muydu?

epoxi":3oib2b9q' Alıntı:
dediğiniz gibi işlemleri uyguladım sonuc tum kesıtler sağladı fakat sunu tam anlayamadım spektrum katsayısını 1 yapınca deprem kuvvetlerını azaltmıs olmuyormuyum cunku spektrum karekterıstık peryotlarıma gore egrıde z3 sınıfı için (ta ve tb 0.15 0.6) karsılıgında S(t)=2.5 rezonans durumu olusuyor bu durumda aslında 2.5 almam gerekmıyor muydu?
Yönetmelikte böyle bir yaptırım yok.

Levent Özpak":vx4qatr6' Alıntı:
epoxi":vx4qatr6' Alıntı:
Yönetmelikte böyle bir yaptırım yok.
tesekkurler

Geri