PERDELERDEKİ KESME KUVVETİ SORUNU ACİL YARDIMMM

Merhabalar, bir şirkette stajımı yapmaktayım. İdecad 8 demo kullanıyorum . yapmakta olduğum bir projede PZ55 VE PZ43 Perdelerinde kesme kuvveti hatası almaktayım. perdenin enine donatı hesabında esas alınan kesme kuvveti ( Ve ) perde kesitinin kesme dayanımından ( Vr ) küçük olduğu halde gevrek davranış hatası göstermektedir. Sorunumla ilgilenebilir iseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
projeyi google drive bağlantısı şeklinde atmaktayım ordan bakabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim;
--Bende hiç bir müdahale yapmadan PZ43 ve PZ55 hata vermiyor.
--Merdiven mesnetlenmesi yapılmamış

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• PERDE ÇIKTISI.png
    PERDE ÇIKTISI.png
    86.9 KB · Görüntüleme: 7,201
Teşekkürler ünver bey bi tane daha sorum olacaktı. başka bir yaptığım proje de doğrusal analiz sonucu -y yönünde deprem yüklemesi sonucu göçme öncesi hatası veriyor. bunu nasıl giderebilirim sizce.
bağlantıyı atıyorum bakabilirsiniz:

Merhaba
cengizhan1025":2yhd804k' Alıntı:
Teşekkürler ünver bey bi tane daha sorum olacaktı. başka bir yaptığım proje de doğrusal analiz sonucu -y yönünde deprem yüklemesi sonucu göçme öncesi hatası veriyor. bunu nasıl giderebilirim sizce.
Yeni proje yaparken doğrusal performans analizi yapmanıza gerek yok.
Bu hesap güçlendirme hesabı yaparken gerekli.
İnceleyiniz.

Ünver ÖZCAN

Anladım ünver bey . Ama staj yaptığım yerdeki mühendis analiz dışında bununda gerekli olduğunu söyledi. hatta bu çok önemliymiş. Deprem yükü için gerekli olması gereken analizmiş.

cengizhan1025:1l28i099' Alıntı:
Anladım ünver bey . Ama staj yaptığım yerdeki mühendis analiz dışında bununda gerekli olduğunu söyledi. hatta bu çok önemliymiş. Deprem yükü için gerekli olması gereken analizmiş.

Merhaba,

İkisi farklı konular, değerlendirme yöntemleri farklı, kapsamları farklı. Performans analizi mevcut yapılar için kullanılır ve elemanların hasar durumuna göre ve kullanım amacına göre değerlendirme yapılır. Yeni yaptığınız binanın doğrusal performans analizde hedeflenen performans düzeyini yakalamasını istiyorsanız, performans raporunu inceleyip yeni bina tasarımnda ona göre önlemler almalısınız. Performans analizi için programa verilen ön bilgilerin doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Örneğin yapı donatı bilgileri "kapsamlı" verlimeli, donatı korozyon çarpanları 1 olmalı gibi.

Şu iki başlıkta yazılanları inceleyin, size yardımcı olacaktır:

Merhabalar; şekildeki gibi bir sistem var(döşeme kotları farklı olan) ve perde hesabı böyle bir değer çıkarıyor nasıl yorumlamalıyım veya nasıl düzeltmeliyim? teşekkürler

Ekli dosyalar

• vr.jpg
    vr.jpg
    43.9 KB · Görüntüleme: 6,109
  • model.jpg
    model.jpg
    30.2 KB · Görüntüleme: 6,109
arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. hazırlamış bulunduğum 1b+z+13 katlı projede ne yaptıysam asansör perdelerinde kesme kuvveti sorununu kaldıramadım (donatılarla ve kesitle oynamama rağmen) yardımlarınızı bekliyorum iyi günler.

hakan soylu":18mybxvx' Alıntı:
arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. hazırlamış bulunduğum 1b+z+13 katlı projede ne yaptıysam asansör perdelerinde kesme kuvveti sorununu kaldıramadım (donatılarla ve kesitle oynamama rağmen) yardımlarınızı bekliyorum iyi günler.
Projenizi ekleyiniz

Geri