çatı planı çizimi

aysel

Üye
eklediğim plana çatı çizmek istiyorum.arka bahçe kısmına ağim vermemek için, parapet duvar tanımladım.önce bahçe sınırlarını da dahil ederek çatıyı çizdim, sonra da bahçeye çatı boşluğu tanımlıyorum. ama sorun yaşadım nasıl yapmam gerekiyor. siz bana çatıyı çözer msiniz?

Ekli dosyalar

• PROJE-özdamar mim..ide6
    1.5 MB · Görüntüleme: 685
Aysel Hanım merhaba,

Ekteki çatınızı isteğiniz doğrultusunda oluşturduk.Tanımladığınız kata göre çatı komutunu tıklayın.Projenizin köşe noktalarını belirterek çatınızı oluşturun.Çatı komutunu tıkladığınızda açılan çatı diyalogundan çatı saçak özelliklerini değiştir komutunu tıklayın ve kalkan duvar yapmak istedğiniz çatının kenarını tıklayın ,eğimi 90 girin ve 3B de oluştur komutunu inaktif yapın.Aynı işlemi diğer kalkan duvar için de yapın.Duvar komutunu tıklayın kalkan duvar oluşturmak istediğiniz yüzeylere duvar tanımlayın ve yüksekliği çatının yüksekliğini geçsin.
Araçlar-çatıyla kes komutunu tıklayın çatıyı seçip sağ tuşa basın ve kesilecek objeyi seçin ve sol tuşa basın üstten trimleme komutu aktif olarak kalsın ve tamama basın..Çatınızı bu şekilde oluşturabilirsiniz...
Çatınızın oluşturulmuş hali ektedir.

Kolay gelsin,iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• PROJE-özdamar mim..ide6
    1.6 MB · Görüntüleme: 697
teşekkür ederim çatı için fakat bahçe kısmına bakan duvarlarda parapet oralarda çatı eğimi olmıcaktı. sizin yaptığınız gibi bende çözmüştüm ama sorun yaşıyorum . bahsettiğim şekilde olduğunda nasıl çözülür

Aysel hanım merhaba,
Projenizde çatı oluşturduktan sonra çatı kenarı üzerinde çatı boşluğu tanımlamada hata veriyor.Bu yüzden çatınızın izlerini alıp yeni bir ide dosyasında dosyaya kopyala dosyadan yapıştırkomutlarıyla oluşturdum.Çatıyı tanımlayın ve çatı boşluğu komutu ile parapet duvar tanımlamak istediğiniz yüzeyde boşluk oluşturun ve çatı saçak özelliklerini değiştir komutuyla kalkan duvar olacak saçakların açısını 90 yapın.
Çatınız ektedir.
kolay gelsinn..

Ekli dosyalar

• çatı.ide6
    189.5 KB · Görüntüleme: 595
çatı ekteki gibi olması gerekiyor. sizn yaptığınız çatıda düzeltme yaptım fakat çatının bir kısmı siliniyor. bir türlü olmuyor.tekrar sizden yardım isteyebilir miyim.

Ekli dosyalar

• çatı-.ide6
    187.8 KB · Görüntüleme: 611
Çatınızın geometrisi ile ya da saçak tipi ile ilgili olabilir.Örneğin saçak tipi 2 de uyarı veriyor, 75 dereceden fazla açılarda oluşturulamaz şeklinde..Saçak tipini tip 1 seçip ekteki gibi oluşturdum.
iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• çatı.ide6
    189.5 KB · Görüntüleme: 654
Geri