ideCAD 'e autocad den dosya import

ottomancagatay

Etkin Üye
Öncelikle iyi günler dilerim herkese,4ncü sınıf inşaat müh. öğrencisiyim,Daha önce başka bir statik programının üstünde epey çalışmlarım oldu,herşeyiyle öğrendim diyebilirim.İdeCAD e 3 ay oldu aktif olarak kullanalı.İdecad diğer statik programlarından daha pratik geldiği için idecade yönelmeyi tercih ettim.
işin aslına gelirsek,idecad de olarak tek tek aks kolon vs girerek projeler yaptım,autocaddende dosya aktarımında bulundum fakat,her autocadden dosya aktardıgımda kesin bir hata yapıyorum.Sizlerden isteğim bana güzelce açıklarsanız sevinirim. :roll:

Ne tür bir hata yaptığınız düşünüyorsunuz? Bilindiği üzere programda dxf ve dwg dosyalarını import edebilme (okuyup açabilme) imkanı var.

Burada karşılaşılan en önemli sıkıntılardan bir ölçek faktörü oluyor. Ya daha önce yada import ettikten sonra (eğer uymuyorsa) ölçeği değiştirerek ideCAD de kullandığınız ölçek şekline getirmelisiniz.

Bazen karşılaşılan problemlerden biri de improt edilen çizimlerin (0,0) noktasından çok uzaklarda oluşmasıdır. Bunu da taşı komutunu kullanarak (0,0) noktasına taşımanız bazı problemlerle karşılaşmamanız anlamında tavsiye edilmektedir.

Bir diğer önemli konu ize import edilen çizimlerden obje bazlı okumanın yapılması ki bu güzel bir özellik: Araçlar / 2B mimari proje oku / komutu ile örneğin aks katmanındaki objeleri direk aks şekline çevirebiliyorsunuz. Yada ayrı bir katmanda olan 2D kolon çizgilerini ideStatik Kolon objesi haline dönüştürebiliyorsunuz. Sanırım belkide kastettiğiniz budur. Bunun gibi diğer ideStatik objeleri aynı komutla benzer şekilde çizgilerden obje halinde aktarılabiliyor.

Son bir tavsiye ise dosyayı import etmeden önce mümkün mertebe sadeleştirmeniz, hiç işinize yaramayan çizimleri silmeniz, ve Acad kullanıyorsanız purge komutu ile kaydedip sonrasında import etmenizdir. Ayrıca İdeStatik içinde import esnasında gelen katmanlarla ilgili işlemler de yapabilirsini. (ayarlar / katman ayarları / import edilen katmanları göster / çöz / kullanılmayan katmanları sil gibi)

Bunun haricinde belirgin başka bir probleminiz varsa yazmanızı rica ederim.

teşekkür ederim kastettiğim aksları kolonları hemen seçme kısmıydı,bide ilk başda import seçeneklerinden hangilerini seçmeliyim ? ,ölçeklendirmeyi idecad de yapabilirmiyim ? her seferinde materyal mı tanımalıyım ? kontur çizgisini neye göre oluşturcam ? objeyi orjin noktasına taşımayıda anlatırsanız çok minnettar kalırım.çok bişey istedim galiba kusura bakmayın.

ottomancagatay":3efquv91' Alıntı:
teşekkür ederim kastettiğim aksları kolonları hemen seçme kısmıydı,bide ilk başda import seçeneklerinden hangilerini seçmeliyim?

İmport seçenekleri konusu tamamen size kalmış: en yakın renklere dönüştür seçeneği ile daha önce oluşturulan dosyadaki (dwg, dxf) renk kodlarına en yakın renklere göre import eder.

Çizim dosyasında objeler 3D olarak çizilmiş ve kaydedilmişse idecad içine de 3d olarak import seçeneği kullanılabilir.
import edilmiş objeleri blokla: İşaretlenirse, import edilen objeler tek bir blok objesi haline gelir ve istenirse sonradan parçalanabilir.
import edilmiş objeleri seç: İşaretlenirse, import işlemi sonucunda, import edilen tüm objeler seçilmiş olarak gelir ve istenirse, örneğin taşı komutu ile hemen bir yere taşınabilir.

..... ölçeklendirmeyi idecad de yapabilirmiyim ?....

tabi ki evet: Değiştir menüsünde / ilkel Objeler / ölçekle komutu ile (yada toolbardan ölçekle komutu) ideCAD içinden de yapabilirsiniz.

kontur çizgisini neye göre oluşturcam ?

Kontur çizgisi genel olarak yapınızın sınırlarıyla ilişkilendirilmiş bir şeydir. sağ klik yaptığınızda kontur hesapla komutu ile çizim alanınındaki objelere bağlı olarak program otomatik hesaplar.

......objeyi orjin noktasına taşımayıda anlatırsanız çok minnettar kalırım......

Diyelim ki bir dwg dosyasını import ettiniz. bu dosyanız geldiği yerde farklı bir koordinat noktasında olabilir. Bunu ideCAD de (0,0) noktasına getirmek için öncelikle bu objeleri seçin. (yada biraz önce bahsettiğim gibi import ederken import edilmiş objeleri seç: ve hatta bununla birlikte import edilmiş objeleri blokla: komutlarını kullanırsanız işiniz daha kolay olabilir) Seçtikten sonra Değitir / Taşı komutunu tıklayın. Bir baz noktası (tutma noktası) verin. Sonra klavyeden x tuşuna basıp 0 (sıfır) yazıp entera basın, aynı şekilde y tuşuna basıp 0 yazıp entera basın. zaten imleç (0,0) noktasına kilitlenecektir. Herhangi bir yeri tıkladığınızda çiziminiz (0,0) noktasına gelir.

Birde; her yeni projede hiç obje girilmemiş ise materyal (özellikle statik materyal) tanımlamak gerekir. Bundaki amaç daha önceden unutularak kalmış olan farklı materyallerin bu projede de kullanılmak istenip istenmediğinden emin olunmasıdır.

Çok teşekkür ederim :D ,dediklerinizi harfi harfine yaptım,becerebildim.İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim,inanın çok mutlu oldum. :D :D

ottomancagatay":f5s9xl7n' Alıntı:
Çok teşekkür ederim :D ,dediklerinizi harfi harfine yaptım,becerebildim.İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim,inanın çok mutlu oldum. :D :D

Rica ederim, kolay gelsin. Yeni yılda da hep yüzünüz böyle gülsün....

import ettikden sonra kolon ve krişleeri yerleştiriyorum ama 3 boyutlu perpektifde hiç birsey görülmüyor neden acaba

Herkese kolay gelsin.elektrik mühendislik ofisinde çalışıyorum bir mimar idecat ile yaptıgı çizimi bize gönderdiğinde projeler autocad de tek layer oluyor temizlemek çok sıkıntı oluyor.yardımcı olabilirmisiniz.

Mimar arkadaşınız projeyi tamamlayıp pafta haline getirip dwg yaparsa tek layerde olur. Bu durumda paftayı değil çizim olan kat planlarını, kesit görünüşleri dwg yapması gerekir. O zaman layerler ayrılır.
Ekteki resimleri takip ediniz.
* export / dwg/dxf/dwf
* dosyaya isim ve konum ver
* dönüştürülecek çizimleri seç.
* dönüştür.
Dosyalar kaydettiğiniz yerde verdiğini isim ve altında diğer çizimlerle birlikte gelecektir. Ben bu örnekte zzzz adını verdim.

Bu çizimlerin her birinde katmanlar mevcuttur. İstediğinizi açıp kapatabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Oluşan dosyalar.png
    Oluşan dosyalar.png
    34.6 KB · Görüntüleme: 8,419
  • Seçim.png
    Seçim.png
    899.2 KB · Görüntüleme: 8,419
  • Menü.png
    Menü.png
    116 KB · Görüntüleme: 8,419
Geri