Sürekli temel ve bağ kirişi

ikarus_457

Yeni Üye
Sürekli temelin kotu -60 bir de bağ kirişi var onun kotuda 0.
Son sınıf inşaat müh. öğrencisiyim,hocalarım benden mevcut bir binayı modellememi istediler,donatılarıyla beraber,
kendim fikir yürüterek birşeyler yaptım,sürekli temelin kotunu düşürdüm,o zmanda kolonlar havada kaldı,kolonların kotunu -60 çektim,tam oturdular,bağ kirişinide 0 kotuyla yaptım.Anlamadıgım birşeyde bağ kirişi yapmanın mantığı?kotu yükseltmek içinmi yapmışlar ?

sizden isteğim projeyinin temelini projedekine uygun yapabilmişmiyim ? ekte binanın autocad statik çizimleri ve kendi girdiğim idecad dosyası mevcut.

Ekli dosyalar

• sorun temel .rar
    730.5 KB · Görüntüleme: 552
ikarus_457":364va9ls' Alıntı:
Son sınıf inşaat müh. öğrencisiyim,hocalarım benden mevcut bir binayı modellememi istediler,donatılarıyla beraber,
sorunum mevcut projede sürekli temelin kotu -60 birde bağ kirişi var onun kotuda 0.
kendim fikir yürüterek birşeyler yaptım,sürekli temelin kotunu düşürdüm,o zmanda kolonlar havada kaldı,kolonların kotunu -60 çektim,tam oturdular,bağ kirişinide 0 kotuyla yaptım.Anlamadıgım birşeyde bağ kirişi yapmanın mantığı?kotu yükseltmek içinmi yapmışlar ?

sizden isteğim projeyinin temelini projedekine uygun yapabilmişmiyim ? ekte binanın autocad statik çizimleri ve kendi girdiğim idecad dosyası mevcut.

Merhaba,

Örnek olarak eklediğiniz statik projede bağ kirişleri daha yukarıda ve kolona oturtulmuş. Halbuki bağ kirişleri eğilme momentlerini karşılayacak şekilde değil, çekme/basınca çalışacak şeklinde oluşturulur, bu nedenle kolona değil, temel kirişe hizasında bağlanması uygun olur.

Örnek aldığınız statik projede bağ kirişlerinin neden kolonlara bağlandığını, temel kirişlerinin ise neden bağ kirişlerinin altına yapıldığını statik projeyi yapan kirişe sormanız gerekiyor. Daha isabetli yorum için ise mimari projeyi de görmek gerekli...

Projenizde ise; temel kirişlerini kolondan daha geniş yapın(bazı kolonların genişliği temelden küçük kalmış), sıfır kotunda tanımlayın, bağ kirişleriniz de sıfır kotunda olsun ve kolondan kolona temelleri bağlayacak şekilde girin.

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. :)
Daha iyi anlayınız diye mimari ve statik projeyi rar ladım ekte mevcut.
Benim kendi düşüncem binanın kotunu yükseltmek için sürekli temelin üstünden bağ kirişi geçirmişler.İşte anlamadıgım konu bunu idecad'de nasıl yapacağım ? Statik kesitlerde sürekli temelin kotu -60 cm gözüküyor,bağ kirişinde 0 gözükmekte.Daha önce göndermiştim örnek olarak Bi tane kendi çizmiş oldugum idecad dosyası.Sizden rica etsem,göndermiş oldugum statik çizimine göre binanın sadece çok az kısmını modelleyip gönderebilriseniz sevinirim.saygılar...

Ekli dosyalar

• mimari ve statik.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 552
Tekrar merhaba,

Eklediğiniz statik projede, anladığım kadarıyla bağ kirişleri subasman perdesi olarak kullanılmış...

Subasman perdelerini kendi kotlarında panel olarak girip, panel ayarlarında bulunan subasman perdesi seçeneğini işaretleyin.

Subasman perdesi gerekli olmayan yerlerde ise bağ kirişlerini -60 kot vererek tanımlayın.

Sürekli temeller ve kolonlar da -60 cm kot verilerek tanımlanmalı...

Daha önceki mesajımda not ettiğim gibi, kolonlardan dar kalan temel kirişlerinin genişliklerini büyütün.

İstediğiniz örneği mesaja ekliyorum. Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    181.1 KB · Görüntüleme: 14,368
  • 1nci blok-1_geriye.ide7
    1.6 MB · Görüntüleme: 951
Çok ama çok teşekkür ederim. :D
Çok açıklayıcı oldu benim için.dediklerinizi harfiyen uygulayacaağım. :D

iyi günler dilerim,saygılar..

iyi günler. Projemde şerit temel atmak istiyorum ancak bağzı yerler çizilmiyor. Örneğin S14-S08 arası yada S08-P02 arası bunun sebebi nedir acaba şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• naime dik.ide7
    2.1 MB · Görüntüleme: 595
batuhann28522":1y2qh5tt' Alıntı:
iyi günler. Projemde şerit temel atmak istiyorum ancak bağzı yerler çizilmiyor. Örneğin S14-S08 arası yada S08-P02 arası bunun sebebi nedir acaba şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

G ve 11 akslarında radye döşeme kenarı çizilmiş. Radye döşeme kenarları silinirse sürekli temeller tanımlanabilir.

İyi çalışmalar

İyi günler. Sürekli temelde 3lü etriye çıkıyor. Çift etriye için minB yi arttırmam uygun olurmu yada max kaç yapmalıyım ?

Geri