Erhan M.

Kıdemli Üye
Deprem Yönetmeliği 2018 ve Sismik Tehlike Haritası dokümanını yayınlandı.

ASCE ve ACI kullananlara tanıdık gelecektir. Dünya standartlarında bir deprem yönetmeliği olmuş.

ideCAD bir süredir yeni deprem yönetmeliği 2018 için çalışıyor. Hayırlı olsun insallah.

* 2016 da taslak olarak yayınlanan yönetmelik revize edilerek 18.03.2018'de resmi gazetede yayınlandı.

Re: Yeni Deprem Yönetmeliği 2018

Başlangıçta 2016 olarak konuşulan daha sonra 2017 yılına ertelenen ve bugunlerde de 2018 olarak guncellenen 2018 deprem yönetmeliği den bahsediyoruz.
Yeni yayınlanacak deprem yönetmeliği 2018 de ideCAD 8 programının şimdiden karşıladığı ve yaptığı maddelerin bir kısmı aşağıda listelenmiştir.

Özetle yeni 2018 deprem yönetmeliği içeriğinde;
Döşemelerin Yarı rijit diyafram ( Elastik diyafram kabuk sonlu elemanlar) olarak modellenmesi
Perdelerin kabuk sonlu elemanlar ile modellenmesi
Düşey deprem hesabı
Etkin kesit rijitliği kullanımı
Poligonal perdelerin kabuk sonlu elemanlar ile modellenmesi
Bodrum perdelerinin kabuk sonlu elemanlar ile modellenmesi

Ekli dosyalar

• deprem ynetmeligi kirissiz doseme.png
    deprem ynetmeligi kirissiz doseme.png
    177.6 KB · Görüntüleme: 63,842
  • deprem ynetmeligi dosemeler.png
    deprem ynetmeligi dosemeler.png
    155.1 KB · Görüntüleme: 63,833
  • deprem ynetmeligi A2 A3.png
    deprem ynetmeligi A2 A3.png
    67.1 KB · Görüntüleme: 63,822
  • deprem ynetmeligi 4.5.3Xx.png
    deprem ynetmeligi 4.5.3Xx.png
    52 KB · Görüntüleme: 63,823
  • deprem ynetmeligi 4.5.3X.png
    deprem ynetmeligi 4.5.3X.png
    121.6 KB · Görüntüleme: 63,824
  • deprem ynetmeligi 3.7.2.2.png
    deprem ynetmeligi 3.7.2.2.png
    89.1 KB · Görüntüleme: 63,826
  • deprem bodrumkatlar gecis katlari.png
    deprem bodrumkatlar gecis katlari.png
    149.6 KB · Görüntüleme: 63,840

Yeni deprem yönetmeliği 2018 tam olarak ne zaman çıkacak ne zaman yürürlüğe girecek?

cagatayk":1c2lx4c0' Alıntı:
Yeni deprem yönetmeliği tam olarak ne zaman yürürlülüğe girecek?

2017 yılının başında yürürlüğe girmesi planlanıyor. 1 yıl eski - yeni yönetmelik uyum süresi olacaktır, yani eski yönetmelik 1 yıl daha geçerliliğini koruyacaktır. Fakat bu zamanda, projenizi teslim alacak ilgili idare (belediye, emlak konut, toki vs) yeni yönetmeliğe kesin uyum isteyebilir.

Yeni 2018 deprem yönetmeligi yayinlanmak uzere AFAD'a gonderilmis. ( Başlangıçta 2016 olarak konuşulan daha sonra 2017 yılına ertelenen ve bugunlerde de 2018 olarak guncellenen deprem yönetmeliği 2018 den bahsediyoruz.)
Bir aya kadar yayinlanmasi bekleniyor.

İsmail Bey merhaba

Taslak 2018 üzerinde değişiklikler var mı?
Yada aynen mi yayınlanıyor.

Yeni yönetmeliğe 1 yıl uyum süreci olacağı söyleniyor.
Bu doğru mu?

Yeni 2018 yönetmeliğe uyum için ideCAD nasıl bir yol haritası izleyecek?

Esnek, Yarı Rijit ve Rijit Diyafram nedir

Merhaba;

Yayınlanacak olan Yeni Deprem Yönetmeliğinde yer alması sebebi ile gündeme gelen diyafram kabullerinin neler olduğu, tanımları ve uygulanması gereken durumlar ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı ve inşaat mühendisleri için kaynak görevi görmesi amacı ile hazırladığımız bir takım çalışmaları sizlerle paylaşmak isteriz.

Konuyla ilgili webinarin kayitli videosunu izlemek icin asagidaki linki tiklayiniz

Taslak olarak yayınlanan Yeni Deprem Yönetmeliğinde ;

3.7.2.2 maddesine göre

A2 ve A3 türü düzensizliklerin bulunduğu binalarda, kat döşemelerinin kendi düzlemleri içinde deprem kuvvetlerini düşey taşıyıcı sistem elemanları arasında güvenle aktarabildiğini göstermek üzere iki boyutlu levha (membran) sonlu elemanlar ile modellenecektir.

4.5.6.2 maddesine göre
3.7.2.2 ye göre A2 ve A3 türü düzensizliklerin bulunduğu ve/veya döşemelerin rijit diyafram olarak çalışmasının öngörülmediği binalarda betonarme döşemeler, düzlem içi yerdeğiştirmelere ilişkin serbestlik derecelerini içermek üzere iki boyutlu levha (membran) sonlu elemanlar ile modellenecektir. Bu durumda her düğüm noktasında üç serbestlik derecesi dikkate alınacaktır. İstenirse aynı zamanda düzlem dışı yerdeğiştirmelere ilişkin serbestlik derecelerini de içermek üzere, her düğüm noktasında altı serbestlik derecesinin dikkate alındığı kabuk sonlu elemanlar da kullanılabilir.

4.5.7.1 maddesine göre
3A.6.4'te belirtildiği üzere, normal katlardan çok rijit bodrum katlarına geçişte yer alan ve üstteki katlarda oluşan eylemsizlik kuvvetlerinin tümünü veya büyük bir bölümünü ani olarak bodrum katlardaki çevre perdelerine aktarmak durumunda kalan geçiş katları döşemelerinde yeterli düzlem içi rijitlik ve dayanımın sağlanması esastır.Bu koşul,başka nedenlerle ani rijitlik değişimlerinin yapıldığı diğer geçiş katları için de geçerlidir.

4.5.7.2 maddesine göre
7.2.2.'ye göre A2 ve A3 türü düzensizlerinin bulunup bulunmadığına bakılmaksızın geçiş katlarının döşemeleri,yeterli döşeme kalınlıkları alınarak,4.5.6.2'ye göre modellenecektir. (yani kabuk elemanlarla modellenecektir)

7.11.3 maddesine göre
Kirişli ve kirişsiz döşemeli binaların döşemelerindeki düzlem içi eksenel ve kayma gerilmeleri,elastik diyafram kabulü ile hesaplanacaktır.(Elastik diyafram,yarı rijit diyafram anlamına gelmektedir.)

7.11.4 maddesine göre
Deprem yüklerinin döşemelerden düşey taşıyıcı elemanlara güvenli bir şekilde aktarıldığını gösterilmesi gereken A2 ve A3 düzensizliklerin bulunduğu kirişli döşemeli binalarda,döşemeler için 7.11.3 maddesinde verilen koşullar sağlanacaktır.(Yarı rijit diyafram çözümüne yönlendirmektedir.)
** Taslağı indirebileceğiniz link -
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Konu ile ilgili bilgi edinilebilinecek yayınlar:

1- AISC 360-10 - Sayfa 267 - Commentary B3 - 8. Diaphgrams and Collectors -

2- PEER -ATC-72-1 - Sayfa A15 -

3- ASCE 7-10 - Sayfa 94 - Chapter 12 - 12.10 - Diaphgrams, Chords and Collectors -

4- Bu kaynaklar dışında konu ile ilgili pek çok TÜRKÇE tez bulunmaktadır. -

-

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Diyafram 1-2.png
    Diyafram 1-2.png
    31.9 KB · Görüntüleme: 44,985
  • Diyafram 2-1.png
    Diyafram 2-1.png
    207.6 KB · Görüntüleme: 44,982
  • Diyafram 2-2.png
    Diyafram 2-2.png
    154.9 KB · Görüntüleme: 44,980
  • Dİyafram 3-1.png
    Dİyafram 3-1.png
    101 KB · Görüntüleme: 44,980
  • Diyafram 3-2.png
    Diyafram 3-2.png
    60.7 KB · Görüntüleme: 44,981
  • diyafram 1-1.png
    diyafram 1-1.png
    159.5 KB · Görüntüleme: 44,984

iyi yapı tasarımı ve iyi yapı imalatı için eksik nokta depren yönetmeliği mi acaba? çok büyük laflar edilerek çıkarılan yeni çelik yönetmeliği de kopya maalesef. üzüldüğüm bunun yeni bir şey gibi sunulması. 2007 deprem yönetmeliğini anlamak ve uygulamak için yıllarımızı verdik. sonra aaa o da ne? bu yönetmelik yetersizmiş. yenisi gerekirmiş. şu anda bildiğim belli başlı bürolar yeni çelik yönetmeliğinin yüzüne bile bakmıyor. kaç zamandır deprem yönetmeliği gündemde. ne eğitim var ne tanıtım var. yarın pat diye önümüze düşer ve şaşırır kalırız. 2 yıldır eğitimler yürütülse idi şu an isteyen herkes hazır olurdu. insan/mühendis eğitimine odaklanmadan yapılan her iş nafile geliyor bana...

Sayın mhanifiata,

İyi yapı tasarımı ve iyi yapı imalatı için eksik nokta(lar) kesinlikle sadece deprem yönetmeliği değil, size katılıyorum. Yakın zamanda yürürlüğe girecek ve neredeyse tamamen "yenilenmiş" olan deprem yönetmeliğimiz için yapılması gereken eğitim ve tanıtımların eksikliği konusunda da çok ama çok haklısınız. Ancak 2016 2017 2018 yılında Resmi Gazete'de yayınlanarak uygulaması zorunlu bir kanun olarak yürürlüğe giren "ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK" ile buna ek olarak deprem ya da çelik yapılar yönetmeliklerinin yıllar içerisinde yenilenmesi/güncellenmesi hakkında yazdıklarınıza katılmak mümkün değil. Belli başlı seviyede olması gereken büroların (hatta orta seviye ve altı da dahil), 2016 yılında yürürlüğe girerek uyulması zorunlu bir kanun haline gelen çelik yapılar yönetmeliğinin yüzüne bakmaması gibi bir durum olacağını düşünmüyorum, kanuna aykırı olur. 2005 yılından bu yana Türkiye'de de birçok mühendislik şirketi tarafından çok yakından takip edilmekte ve hatta kullanılmakta olan AISC 360 şartnamesi, 2016 yılında yürürlüğe girerek uyulması zorunlu bir kanun haline gelen çelik yapılar yönetmeliğimizin temelini oluşturmaktadır. Yıllar içerisinde gelişen teknoloji, güncel araştırmalar, akademiler ya da çeşitli kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalar vb. ile bunların sonuçları doğrultusunda standardların ve yönetmeliklerin güncellenmesi, yenilenmesi ya da önceki haliyle yetersiz bulunan kısımlarında düzenlemeler yapılması bana çok doğal ve mantıklı geliyor. Prof.Dr. Cem Topkaya'nın aşağıdaki linkteki bu konular hakkında detaylı açıklamalar yaptığı seminer kaydını dinlemeniz mutlaka çok faydalı olacaktır. AISC 360 şartnamesini ve bunu temel alan 2016 tarihli çelik yapılar yönetmeliğini çok uzun zamandır takip ederek yazılım içerisinde bu konuda geliştirmeler yapan ideYapı ailesine de bu vesileyle teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,
Tolga Aydöner

Re: Yeni Deprem Yönetmeliği 2016 - 2017 - 2018

TOLGA BEY SELAMLAR,
uzunca yazınızı okudum. bazı konular eksik anlaşılmış olabilir. bazıları tekrar olabilir onun için şimdiden özür dilerim...
1-verdiğiniz link için teşekkür ederim. sayın cem topkayanın yeni çelik yönetmeliği eğitimlerine bizzat iki kez katıldım. ondan daha önce başka bir seminere de katılmıştım. yönetmeliği de bir kez tamamen, birkaç kez de ide yapının eğitim notları vasıtası ile inceleme imkanım oldu. bildiğiniz üzere bu yönetmelik yeni bir şey değil. o malum amerikan yönetmeliğinin türkçeye tercüme versiyonu. emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ancak itiraz ettiğim şey bunun yeni bir şey gibi sunulması. ilk yönetmelik tanıtım sunumuna ankarada katıldığım zaman, sunum yapan kişiler "artık eskisi gibi olmayacak", "artık 1 tane model ile yapı tasarımı mümkün değil", "artık lineer analiz çöpe gidiyor" gibi iddilar ile göndeme getirdiler olayı. daha sonra amerikan yazılımı hayranları da daha büyük bir iddia ile "artık yerli yazılımlar çöpe gidiyor" tezini ileri sürdüler...
2-ts648 bir yönetmelik değil standarttır. bahsi geçen "ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK" ise adı üstünde bir yönetmelik. bunun diğerini yürülükten kaldırdığına/kaldıracağına dair yaklaşım bir iddiadan öte gidemiyor. ts648 yürülükte iken de dış menşeli yazılımları kullanan arkadaşlar(ve ben de dahil) asd 89 kullanıyor idik. bunu da idareler kabul ediyorlar idi. bu açıdan ts648 i benimseyen ve aman yürülükte kalsın diyen hiç kimse yoktu. yoktu da kullanan da yoktu.
3-insanlık bilgi düzeyinin gelişmesine bağlı olarak yönetmelik, kanun, anayasa...her şey değişir. hani derler ya "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" diye. aynen öyle. ve hatta yıllar geçtikçe değişimin hızı değil ivmesi de artıyor. bu kaçınılmaz. buna ben karşı çıkmıyorum. benim eleştirdiğim konu(deprem yönetmeliği özelinde), 2007 deprem yönetmeliği ne gibi bir hata/eksik/kusur içeriyordu. buna dair bir makale, bir çalışma, yıkılan bir bina üzerinde araştırma mevcut mu? kusurun yönetmelik kaynaklı olduğuna dair bir tespit var mı? bu toplum ile paylaşıldı mı? bir mutabakat oluştu mu? ben bunu söylüyorum. bakın 2007 deprem yönetmeliğine aykırı proje üretimi hala devam ediyor. yani mühendis kardeşlerimiz yönetmeliği anlayamıyor. veya anlamak için zaman ayırmıyor veya yazılımlara güveniyor. özellikle, yabancı menşeli yazılımlar ile yapılan proje hesaplarında 2007 deprem yönetmeliğinin % kaç uygulandığını idareler test edebiliyor mu? ben diyorum ki yönetmelik yeni tarihli olunca her şey yoluna girmez. esas nokta bizim kafamız, anlayışımız, sorumluluk bilincimiz. yönetmelik insana asgari şartları sunuyor tamam da işe sorumluluk bilinci ayrı bir mevzu. ben buna dikkat çekmek istedim.
3-yeni çelik yönetmeliği bir çok noktada yeni deprem yönetmeliğine atıfta bulunuyor. bu açıdan bakıldığında birlikte anlaşılması/uygulanması/yürürlükte olması gerekiyor. ancak biri resmi gazetede yayımlandı diğeri yok henüz. bu bile çelik yönetmeliğinin uygulanmasında bir eksik şu anda.
4-yeni çelik yönetmeliği sadece bina türü çelik yapı sistemleri ile buna benzer kolon/kiriş/çapraz eleman içeren sistemler ile kısıtlıdır. ve cidar kalınlığı 2.5 mm den az boru/kutu eleman içeren sistemler ile kalınlığı 4 mm den az olan diğer çelik profilden imal edilmiş içeren yapıları da kapsamaz. mesela GES sistemlerinde soğuk büküm profil(CF) içeren taşıyıcı sistem elemanı içeren sistemler de bu yönetmelik kapsamında değil. mesela bir silo tasarımı yapılamaz. mesela bir anten kulesi, bir rüzgar türbini, bir yüksek gerilim hattı taşıyıcısı...yapılamaz. yani yine işimiz yarım kaldı...
5- yeni çelik yönetmeliği madde 1.2 der ki: "... bu esaslarda veya ilgili türk standartında yer almayan tasarım kuralları için ek-4 verilen kaynaklar ve ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ KABUL EDİLMİŞ DİĞER STANDART, YÖNETMELİK......kullanılabilir. ben kimse bu yönetmeliğin yüzüne bakmıyor derken bunu kastediyorum.
6-ide yapı son birkaç yılda çok büyük emekler ile çok büyük adımlar atmıştır. buna katılıyorum. bunu yakından takip ediyorum. bunu kutluyorum...zaten buna olan inancım gereği, 8 versiyonundan hem sadece betonarme hem de çelik+betonarme olarak ve eski olarak da 7 versiyonu sahibiyim. :D
7-affınıza sığınarak, yazınızı birkaç kez okudum. iyi niyetiniz ve mesleğe sahip çıkma duygularınız cümleler arasında açıkça görülüyor. yazınız içinde birkaç kez "yönetmelik" yerine "kanun" ifadesi kullanılmış ki bu bir hatadır bildirmek istedim affınıza yine sığınarak. :)
8-problemlerin ve çözümlerinin çok detaylı, çok karmaşık, çok değişken içerir, tarzda ifade edilmesi beraberinde çokça hata da getiriyor. bunun için temel bilgileri içeren problem tanımları/çözümleri en basit anlatımlar ile mühendislerin hedefi olmalı. bu benim görüşüm. yani demek istediğim bir yönetmelik çok sayfa ile övünmez. içinde tekrara düşüyor ise bu insanı yorar. yeni deprem yönetmeliğini 2017 yılı başından bu yana anlamak için uğraşıyorum. anlatım dilini hatalı buluyorum. sürekli bir başka maddeye atıf yapan yazım tekniği bana yorucu geliyor. istisna hükümleri için anlatımlar vs... yorucu çok yorucu..
9-yeni çelik yönetmeliği ve yeni deprem yönetmeliği milletimize hayırlı olsun. onu yazmak/yapmak/tercüme etmek büyük bir emek. ancak asıl sorun önümüzde duruyor. önce okuyacağız. sonra anlayacağız. sonra doğru anladığımızı test edeceğiz. yanlış anlamış isek bir daha çaba harcayacağız... yazılımların/yazılımcıların daha dikkatle irdelemesi, idarelerin bizden fersah fersah önde olmaları gerekiyor.
10-maksadımı anlatabildiğimi ümit ediyorum.
11-yeni yılınızı kutluyorum. selamlar, saygılar, hürmetler. bu arada ismail hakkı beşler abimizi de tüm güzel gayretleri için hatırlamadan edeme burada...

Hanifi Bey Merhaba,

Ben de size ve tüm forum üyelerine sağlıklı ve mutlu bir yıl diliyorum. Bir önceki ve bu mesajda yazdıklarımı sizin de belirttiğiniz gibi kesinlikle iyi niyetle ve yapıcı olmak için yazıyorum. Aslında bunların "yönetmelik" olduğunu yazımı tekrar okuduğunuzda zaten birçok kere belirttiğimi göreceksinizdir. Kanun kelimesini de numarası ve kabul tarihi olan hukuk kuralı anlamında bir terim olarak değil, genel anlamda resmi gazetede yayınlanarak uyulması zorunlu hale getirilen hukuk kuralı manasında geniş biçimde kullanmıştım. Sizin de bildiğiniz gibi resmi gazetede yayınlanan kanunlar, kanun hükmünde kararnameler, tüzükler ve yönetmelikler birer hukuk kuralıdır. Resmi gazetede yayınlanan "yönetmelikler" de, Başbakanlık ve bakanlıkların kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkardıkları yazılı hukuk kuralları olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla kanunların uygulanması için yayınlanmış bu ilgili yönetmeliklere -tabii ki kapsadıkları konular, min. koşullar olması vb. de dikkate alınarak- uyulmaması durumunda, yazımda da belirttiğim gibi hukuk dışı olarak kanuna aykırı bir iş yapılacağı sonucu çıkıyor. Resmi gazetede yayınlanan 2007 tarihli deprem yönetmeliğimize, kapsadığı konular dahilinde uyulması herkesin bildiği şekilde yasal/hukuki bir zorunluluk olduğu gibi, bununla tam uyumlu olmayıp ama yine de birlikte bir şekilde uygulanabilir olan 2016 tarihli çelik yapılar yönetmeliğimiz de aynı sebepten yine kapsadığı konular dahilinde bu şekilde olması gerekir. Neyse, bu konuyu çok uzatmadan ve bu başlığı daha çok meşgul etmeden yazdığınız ve hemfikir olduğum en önemli konuda "Eğitim Şart" :) diyerek içten selamlarımı iletiyorum.

Saygılarımla,
Tolga Aydöner

Yeni Deprem Yönetmeliği 2018 Resmi Gazetede yayınlandı. 18. 03. 2018

PDF olarak aşağıdaki linkden indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• TBDY_18_03_2018_Resmi_Gazete.pdf
    7 MB · Görüntüleme: 1,045
Yeni Deprem Yönetmeliği

Merhaba herkes kolay gelsin. Bilindiği üzere yeni 2018 deprem yönetmeliği resmi gazetede yayınladı. İdeCAD programına yeni 2018 deprem yönetmeliği düzenlemeleri ne zaman eklenecek? Diğer bir sorum ise yeni düzenlemeler eklenmiş bir şekilde hizmete ne zaman sunulacak ? Şimdiden teşekkür ederim.

Yeni 2018 Deprem yönetmeliği ile ilgili düzenlemeler ideCAD 9.xx Versiyonuna eklendi şu aşamada testler devam ediyor.
Testler bitince beta kullanıcı gurupta yayınlanır.
Sonrasında da yeni düzenlemeler eklenmiş bir şekilde, yürürlük tarihinden önce hizmete sunmayı planlıyoruz.

Ismail Hakki Besler":2vw7sy3w' Alıntı:
Yeni 2018 Deprem yönetmeliği ile ilgili düzenlemeler ideCAD 9.xx Versiyonuna eklendi şu aşamada testler devam ediyor.
Testler bitince beta kullanıcı gurupta yayınlanır.
Sonrasında da yeni düzenlemeler eklenmiş bir şekilde, yürürlük tarihinden önce hizmete sunmayı planlıyoruz.

Merhaba, ben idecad 7 versiyonun lisanslı kullanıcısıyım, bu durumda yeni yönetmeliğe uyumlu olacak olan 9 versiyonunu satın alıp eskiyi çöpe mi atacağız yoksa güncelleme tarzında eski versiyonu kullanabilecek miyiz?
İyi çalışmalar..

Merhabalar,
7 versiyondan 9 versiyona upgrade yapabileceksiniz. (7'den 8'e + 8'den 9'a upg ücreti şeklinde)
9 'a upgrade edilen kilidiniz 7 versiyonu da çalıştırabilecek. 7 versiyonu çöpe atmayacaksınız.
İyi çalışmalar.

Geri