Temel sistemi veri girişi doğru mu ?

arkadaşlar merhabalar kolay gelsin ekte eklediğim projeyle alakalı sorum olucaktı.bodrum katı sadece taslakta belirlenen sınırlar içerisinde oluşturmak istiyorum.sol tarafı boş kalıcak statik olarak düzenlemesi nasıl olucak yardımcı olabilirmisiniz.

Re: temel

emrahkoyuncu":17x80jtg' Alıntı:
arkadaşlar merhabalar kolay gelsin ekte eklediğim projeyle alakalı sorum olucaktı.bodrum katı sadece taslakta belirlenen sınırlar içerisinde oluşturmak istiyorum.sol tarafı boş kalıcak statik olarak düzenlemesi nasıl olucak yardımcı olabilirmisiniz.
Merhaba,
Oluşturduğunuz temel sistemi versiyon 7 için program veri girişi açısından kesinlikle hatalıdır.Bu şekilde temel tasarımında radye döşemeye oturan kolonların etkisi radyede dikkate alınmaz. Kirişsiz radye temelde radye döşeme sınırları döşeme kenarı ile oluşturulmalı, sürekli temel kullanılmamalıdır. Kirişli radye temel sisteminde de tüm kolon ve perdeler sürekli temellerle birbirine bağlanmalı, arada oluşan gözlere radye döşeme yerleştirilmelidir. Ayrıca üst yapı etkileşimli çözüm programda kirişsiz radye temel sisteminde öngörülmektedir. Zemin grubu C veya D ise program Ve yönetmelik uyumu açısından temel sistemi kirişsiz radye olarak dizayn edilip, üst yapı etkileşimli çözüm yapılması uygun olur.
İyi çalışmalar

Cevabınız için teşekkür ederim Levent bey dediğiniz değişiklikleri uygulayınca sistem bu sefer kendine geldi.kirişsiz radye olarak tasarladım fakat bodrum perdelerini tanımlayınca yeniden hata gösteriyor.düzeltme imkanınız varsa yardımcı olabiirmisiniz proje üzerinden teşekkür ederim tekrar..

emrahkoyuncu":5pxfb24p' Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim Levent bey dediğiniz değişiklikleri uygulayınca sistem bu sefer kendine geldi.kirişsiz radye olarak tasarladım fakat bodrum perdelerini tanımlayınca yeniden hata gösteriyor.düzeltme imkanınız varsa yardımcı olabiirmisiniz proje üzerinden teşekkür ederim tekrar..
Kirişsiz radye olarak tasarladığınız projenizi eklerseniz, veri girişi kontrolü yapabiliriz.
İyi çalışmalar

Levent bey daha önce vermiş olduğunuz bilgiler eşliğinde temeli sorunsuz bir şekilde oluşturdum teşekkür ederim.şu an başka bir proje üzerinde göreli kat ötelemesi yüksek mesajıyla karşılaşıyorum ayrıca köşede olan s12 kolonum kesit büyütmeme rağmen zorlanıyor yardımcı olabilirmisiniz.teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• cihanstatik.00 - Kopya.ide7
    3 MB · Görüntüleme: 478

emrahkoyuncu:2eu0tgxk' Alıntı:
Levent bey daha önce vermiş olduğunuz bilgiler eşliğinde temeli sorunsuz bir şekilde oluşturdum teşekkür ederim.şu an başka bir proje üzerinde göreli kat ötelemesi yüksek mesajıyla karşılaşıyorum ayrıca köşede olan s12 kolonum kesit büyütmeme rağmen zorlanıyor yardımcı olabilirmisiniz.teşekkür ederim..
Merhaba,
Projenizde veri girişine ve analiz modeline yönelik bir sorun göremedim. Taşıyıcı sistem x yönünde zayıf görünüyor. X doğrultusunda özellikle 5 ve 6 akslarındaki taşıyıcı eleman rijitliğini artırmanız göreli öteleme sorununu çözmenize yardımcı olur.
Birleşim kesme güvenliği(B) sorununun çözümüne yönelik aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Levent bey merhabalar bir sorum olacaktı yardımcı olabilir misiniz? projemi kirişli radye olarak dizayn ettim.Analizimde bir problem yok fakat sürekli temel sekmesinde enine atılan etriyeler çok sıklar.daha önce yaptığım projelerde sürekli temel sekmesinde tek etriye olarak gösterse dahi çizimde çift etriyeli olarak gösteriyordu.şu anda bu durum da yok malesef çizimleri aldığımda hepsi tek etriyeli olarak görünüyor.konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olucam iyi günler iyi çalışmalar dilerim..

Ekli dosyalar

• ceyhanstatikradye.ide7
    3.3 MB · Görüntüleme: 469

emrahkoyuncu":pov4hkxp' Alıntı:
Levent bey merhabalar bir sorum olacaktı yardımcı olabilir misiniz? projemi kirişli radye olarak dizayn ettim.Analizimde bir problem yok fakat sürekli temel sekmesinde enine atılan etriyeler çok sıklar.daha önce yaptığım projelerde sürekli temel sekmesinde tek etriye olarak gösterse dahi çizimde çift etriyeli olarak gösteriyordu.şu anda bu durum da yok malesef çizimleri aldığımda hepsi tek etriyeli olarak görünüyor.konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olucam iyi günler iyi çalışmalar dilerim..
Merhaba,
Sürekli temel genişlikleri 50 cm girilmiş. Sürekli Temel parametrelerinde "çift etriye için minB" değeri 65 cm. yerine 50 cm girilirse çift etriye atılır.

Levent bey teşekkür ederim söylemiş olduğunuz ayarlamaları yaptım çift etriye olarak attı.fakat kiriş üzerindeki etriyeleri çok sık atıyor.yani kiriş boyunca etriyeyi belli cm aralığında atıyor.sürekli temel parametrelerinden etriye sıklaştırması seçeneğini kaldırdığımda ise bu sefer mesnet kenarlarında sıklaştırmaya gitmiyor.bunun sebebi nedir acaba.

emrahkoyuncu":jxlmat3j' Alıntı:
Levent bey teşekkür ederim söylemiş olduğunuz ayarlamaları yaptım çift etriye olarak attı.fakat kiriş üzerindeki etriyeleri çok sık atıyor.yani kiriş boyunca etriyeyi belli cm aralığında atıyor.sürekli temel parametrelerinden etriye sıklaştırması seçeneğini kaldırdığımda ise bu sefer mesnet kenarlarında sıklaştırmaya gitmiyor.bunun sebebi nedir acaba.
Etriye aralıklarını artırmak için daha büyük çapta etriyeler kullanılabilir. Temel yüksekliği arttırılabilir. vb...
Sürekli temel parametrelerinde "Etriye sıklaştırması" seçeneğini kaldırdığınız için kolon kenarlarında sıklaştırma yapılmıyor.

Levent bey olmuyor bu. :| temel yüksekliğimi arttırmamda birşeyi değiştirmiyor aksine azaltınca durum lehime dönüyor fakat yüksekliğimi bir metrede tutmak istiyorum.düşürmek istemiyorum.etriye kalınılığını değiştirsem de sık donatı veriyor.uygulayabileceğim başka çözüm öneriniz varmıdır.teşekkür ederim tekrar verdiğiniz diğer bilgiler için.uğraştırıyorum

Projenin basit bir konut yapısı olduğunu tahmin ediyorum.Bu nedenle başta döşeme yükleri olmak üzere yüklerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Döşemede gerek hareketli yükleri (0.300 yapmışsınız, 0.200 olabilir) gerekse sabit yükleri (+0.350 ) almışsınız ki çok olduğunu düşünüyorum. Bunu yanında bazı döşemelerde ilave olarak duvarlar da var. Ayrıca çok küçük olan döşemelerin kalınlıklarının da 12cm olduğu görülüyor. Bu ihtiyaç fazlası kalınlı ilave yük demektir.

Benzer şekilde kiriş yüklerini de kontrol ediniz. Örneğin kat yüksekliğiniz 300 olmasına rağmen 268 yüksekliğinde duvar bilgisi verilmiş. Çatı katındaki döşeme ve duvar yüklerini ayrıca değerlendiriniz.

Bundan başka 100 cm sürekli temelde 8'lik donatı ile etriye olmasını doğru bulmuyorum. Çünkü sargı donatısı boyu 90+90+40+40+kancalar yaklaşık 500 cm olacaktır. Zaten ince olan bu donatı çapı için böyle bir etriye amacına uygun olmaz. Deformasyonu çok olur. Temel kirişlerini daha geniş yapabilirsiniz. Neden 100 cm yapmak durumda olduğunuzu bilmiyorum. Bana kalırsa ben bu sistemi kirişsiz radye olarak çözerdim. Eğer yükseltmem gerekirse 50-60cm her neyse su basman perdesi kullanırdım. Bunları da sisteme dahil edeceğim diye uğraşmazdım. Kısa kolon oluşmamasına özen gösterir montajı da bu çerçevede önerirdim. Bunun daha ekonomik ve iyi bir çözüm olacağını düşünüyorum.

Buraya kadar sizin sorununuzla ilgili yazdım. Bunlardan başka; çerçeve oluşumunuz hiç sağlıklı değil. Oldukça fazla ve tutarsız saplama kirişler var. Özellikle S1, 2, 3 kolonlarının bağlantıları çok yetersiz. Üstelik S1 kolonuna kolondan konsol kiriş bağlamışsınız. Zaten X yönünde bağlanmayan bu kolonların ucuna koyduğunuz kirişler de 25/32. Eğer yapınızdaki döşemeler nervürlü döşeme ise (ki döşeme kalınlıklarından öyle olmadığı anlaşılıyor) o zaman kolonları da bağlamanız gerekmez mi?

K18 veya K19 kirişleriniden birinin yönünü değiştirmeniz gerekir. Kiriş detayları aldığınızda sorunu göreceksiniz. Kolondan konsol bir yana kirişten konsol kesinlikle önermediğimiz bir durumdur. (Normal kat K5 4. kat K41, K43 kirişleri gibi). Kolonların neredeyse tamamı Y yönünde dizilmiş, madem hepsi Y yönünde olacak (ki yapmamanızda fayda var) hiç olmazsa dar kenarlarını 30 cm yapın.

Bu kadar fazla yüklediğiniz binaya merdiven yüklerini dahil etmemişsiniz. Ayrıca yapıyı üst yapı etkileşimli ve yarı rijit diyafram olarak çözmenizi öneririm. Size yazarken diğer arkadaşları da benzeri hatalar yapmaması için detaylı yazdım. Kolay gelsin İyi çalışmalar.

Not : Mühendis her projeyi çözmek zorunda değildir. Çözer mi? Çözer! Fakat gerek mimarlar ve gerekse müşteriler bunun sonuçlarına katlanması gerekir. Dolayısıyla çözüm mercileri bu üç ortaktır. Eğer sistem sizi zorluyor, aklınıza ve mühendisliğinize yatmıyorsa gönderin mimarına biraz daha çalışsın. Biraz çözüm de o bulsun ki aynı tarzdaki projeleri size göndermek durumunda kalmasın.

emrahkoyuncu":m483u9dy' Alıntı:
Levent bey olmuyor bu. :| temel yüksekliğimi arttırmamda birşeyi değiştirmiyor aksine azaltınca durum lehime dönüyor fakat yüksekliğimi bir metrede tutmak istiyorum.düşürmek istemiyorum.etriye kalınılığını değiştirsem de sık donatı veriyor.uygulayabileceğim başka çözüm öneriniz varmıdır.teşekkür ederim tekrar verdiğiniz diğer bilgiler için.uğraştırıyorum
Emrah Bey merhaba,
Projenizde mevcut haliyle Sürekli temel parametreleri diyaloğunda çift etriye için minimum B değeri 50 cm. olrak düzenlenip, Donatı seçimi diyaloğunda etriye donatısı 10' luk seçilirse, iki sürekli temel dışında bütün etriyelerin aralıkları 10 cm oluyor. Temel açıklıkları kısa olduğu için her iki uçtan 2hk uzunluğu kadar sıklaştırma yapıldığında orta bölge etriyesi için yeterli mesafe kalmıyor.

Diğer Notlar:
-S02 ve S03 kolonlarında tanımlanan kısa konsol temeller radye döşemenin hatalı oluşmasına neden oluyor. S02-S05 ve S14-S11 kolonları sürekli temellerle bağlanabilir.
-S04-S05, S07-S08,S10-S11 kolonları arasına sürekli temeller tanımlanabilir.
-Ayrıca Seçmeli Rapor diyaloğundan Zemin grubunun C olduğu anlaşıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi Yönetmelik ve Deprem Yönetmeliği uyumu açısından temel sisteminin kirişsiz radye olarak dizayn edilip, üst yapılı etkileşimli çözüm yapılması uygun olacaktır.

İyi çalışmalar

Yılmaz bey levent bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim vaktinizi ayırıp ilgilendiniz.verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sistemimi tekrar inceleyip gerekli düzeltmelerimi uygulayacağım.levent bey temel sistemimi kirişsiz radye olarak düzenlemek istedim fakat gerek bulunduğum yerde uygulamasının yapılmadığından ve mevcutta olan kolon yüksekliğim 3.50 m olduğundan kirişsiz döşemede 50 cm daha döşemeye dahil etmek istemedim.teşekkür ederim iyi günler iyi çalışmalar dilerim..

Geri