Sürekli temel parametreler ve donatı seçimi

5 katlı zemin katı otopark olan bir konut projesi üzerinde çalışmaktayım.Aklıma takılan birkaç noktayı paylaşmak istedim yardımcı olursanız sevinirim
sistemimi sürekli temel olarak tasarladım.temel boyutlarım ise 70*100.Analiz yaptığımda düz donatılar 13fi14 olarak çıkıyordu.bu şekilde donatılar arası mesafem yaklaşık 2.5cm e kadar düşüyor.bu şekilde aralarından betonun zor gireceği aşikar.bu
yüzden pek sıcak gelmedi. sürekli temel parametrelerinde minimum çekme pursantaj değerim 0.003 tü.min as değeri için 0.8fctd/fyd oranından değer 0.002 olarak çıkıyor.bu değeri 0.002 yaptıktan sonra düz donatılarım 11fi14 e düştü.
programda bu değeri değiştirmem herhangi bir sıkıntı oluşutururmu sorum bu eğer değiştirmemde bir sıkıntı yok ise bu değer uygunmudur ilk sorum bu.
-Ayrıca sürekli temel çiziminde mesnet bölgelerinde parametrelerde etriye sıklaştırması seçeneğini seçmeme rağmen mesnetlerde sıklaştırmaya gitmiyor.kısa olan kirişlerim harici bu açıklığı yeterli uzunlukta olan kirişler için de geçerli.çizim aldığımda bunu göremiyorum
-metraj aldığımda ise temel metrekareme oranla fazla bir donatı miktarıyla karşılaşıyorum.temel yüksekliğimi 70 cm e düşürdüğümde hem istediğim gibi etriye sıklaştırması oluyor hemde metrajım ciddi oranda düşüyor.şimdi o zaman temel
yüksekliğini 70 cm olarak alıp devam edin diyebilirsiniz ama bu iki durum için kıyas yapıyorum örneğin 155 metre olan temel alanımda temel yüksekliğim 1 metre iken metreye yaklaşık 45 kg donatı giderken.yüksekliği 70e düşürdüğümde 32kg a
düşüyor aradaki bu fark gövde donatılarımdan mı kaynaklanıyor.yoksa normalmidir.donatı seçiminde ne tür bir yol izlemeliyim onu merak ediyorum.
-bunun dışında bu tür yapılarda kat yüksekliğimle orantılı olarak ve ayrıca temelde oluşacak çatlamaları engelleme düşüncesi ile temel yükseliğimi 1 metre almayı tercih ettim.bu şekilde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz.bu arada statik tecrübesi olarak başlardayım bilgilerinizden faydalanıp ve araştırıp daha doğru karar alma yetisine sahip olmak istiyorum.teşekkür ederim iyi günler iyi çalışmalar dilerim..

Proje olmadan yorum getirmek çok zor. Ama kısaca bir iki kelime söyleyebilirim.

Pursantaj değerinin nerelere kadar düşürüleceği elbette yönetmeliklerde belirtilmiştir. Yönetmelik değerlerinin altına düşmek doğru değildir. Lütfen yönetmeliklere bakınız.

Bundan başka kiriş boyutunu 100 den 70 e düşürdüğünüzde donatı düşmesinin normal olduğu durumlar vardır. Eğer sisteminize 70cm yada belkide 60 cm yüksekliğinde kiriş yetiyor da siz 100 cm yaparsanız gereksiz bir boyut büyütmeye gitmiş olursunuz. Böyle bir durumda elemanlar kapasitelerinin çok altında çalışır. Fakat yukarıda yazdığım gibi yönetmelikler gereği boyutlarına (en kesit alanlarına) bağlı olarak belli bir donatıyı atmak zorunda kalırsınız. Çekme ve basınç bölgesi donatıları kesit alanına paralel olarak artacaktır. Bu durum donatı miktarınızın da artmasına sebep olur.

Başka bir durum en basitinden etriye aralığı aynı kalsa bile etriye boyları (hatta çift etriye / tek etriye olma durumuna göre) etriye sayıları da artacaktır. Bu metrajın armasına neden olur.

Sürekli temelle alakalı şu katta şu kadar yükseklik olacaktır diye bir şey söylemek çok doğru değil. Burada zemin parametreleri etkili olduğu gibi iki kolon arasındaki mesafeler de topladığı yük nedeniyle önem arz eder. Yine benzeri şekilde karşıladığı kesme kuvvetleri de.. Ama tecrübeye dayalı olarak 5 katlı bir yapı için 100 cm temel kiriş yüksekliğinin fazla olduğunu söyleyebilirim. (yine de kurduğum cümle havada kalır)

emrahkoyuncu":2s83ziqt' Alıntı:
5 katlı zemin katı otopark olan bir konut projesi üzerinde çalışmaktayım.Aklıma takılan birkaç noktayı paylaşmak istedim yardımcı olursanız sevinirim
sistemimi sürekli temel olarak tasarladım.temel boyutlarım ise 70*100.Analiz yaptığımda düz donatılar 13fi14 olarak çıkıyordu.bu şekilde donatılar arası mesafem yaklaşık 2.5cm e kadar düşüyor.bu şekilde aralarından betonun zor gireceği aşikar.bu
yüzden pek sıcak gelmedi. sürekli temel parametrelerinde minimum çekme pursantaj değerim 0.003 tü.min as değeri için 0.8fctd/fyd oranından değer 0.002 olarak çıkıyor.bu değeri 0.002 yaptıktan sonra düz donatılarım 11fi14 e düştü.
programda bu değeri değiştirmem herhangi bir sıkıntı oluşutururmu sorum bu eğer değiştirmemde bir sıkıntı yok ise bu değer uygunmudur ilk sorum bu.
Programda minimum çekme pursantajı iki kritere göre belirlenir. Birincisi Parametreler diyaloğunda girilen min. Çekme Pursantajı Değeri, ikincisi otomatik olarak kontrol edilen 0.8fctd/Fyd değeri... Donatı hiçbir koşulda bu iki kritere göre belirlenen sınırdan az olmaz. dolayısıyla min. çekme pursantajı değeri 0.0001 bile girilse 0.8fctd/fyd den hesaplanan değer kullanılacaktır. Değeri azaltmanız sorun oluşturmaz. Ayrıca Şablon kullanılarak yeni proje açıldığında Min. Çekme Pursantajı değeri 0.001 gelmektedir.

-Ayrıca sürekli temel çiziminde mesnet bölgelerinde parametrelerde etriye sıklaştırması seçeneğini seçmeme rağmen mesnetlerde sıklaştırmaya gitmiyor.kısa olan kirişlerim harici bu açıklığı yeterli uzunlukta olan kirişler için de geçerli.çizim aldığımda bunu göremiyorum
-Sürekli temel çizimlerinde etriye sıklaştırmalarının yapıldığı görülüyor. Hatta Sarılama bölgesi her iki mesnet yüzünden en az 2*hk olması gerektiği için orta bölge için yeterli mesafe kalmayan temel kirişlerinin tamamında sıklaştırma yapılıyor.

-metraj aldığımda ise temel metrekareme oranla fazla bir donatı miktarıyla karşılaşıyorum. temel yüksekliğimi 70 cm e düşürdüğümde hem istediğim gibi etriye sıklaştırması oluyor hemde metrajım ciddi oranda düşüyor.şimdi o zaman temel
yüksekliğini 70 cm olarak alıp devam edin diyebilirsiniz ama bu iki durum için kıyas yapıyorum örneğin 155 metre olan temel alanımda temel yüksekliğim 1 metre iken metreye yaklaşık 45 kg donatı giderken.yüksekliği 70e düşürdüğümde 32kg a
düşüyor aradaki bu fark gövde donatılarımdan mı kaynaklanıyor. yoksa normal midir.
Projenizde Temel Yüksekliği azaltıldığında metrajın düşmesi normal. Minimumda çalışan kesitlerde donatı ihtiyacı azalıyor. Gövde donatısı azalıyor.Temel yüksekliği azaldığı için tamamında etriye sıklaştırması yapılan temellerde orta bölge oluşuyor ve orta bölgede etriye aralığı 20 cm. oluyor vb...

Ekli dosyalar

• temel_sıklaştırma.png
    temel_sıklaştırma.png
    34.5 KB · Görüntüleme: 6,607
Geri