Taşıyıcı Sistem Hakkında YARDIM

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Merhabalar.. Ekte belirttiğim sorular hakkında yardım edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 1233.jpg
    1233.jpg
    352 KB · Görüntüleme: 3,192
Kaç kat olduğunu bilmiyoruz, çok katlı olduğunu sanıyorum.
Bodrum veya diğer katlarda sınırlayıcı unsurlar olup olmadığını bilmiyoruz.
Ne tip bir taşıyıcı sistem kullanacağınızı bilmiyoruz. (nervürlü, plak, kirişsiz, kaset, karışık vs)
Bu çerçevede sadece mimari bir kata ait plan üzerinden söyleyebileceğim şeyler :
X yönü genel olarak çerçeve oluşturmuş.
Y yönü kısa yön olmasına karşın çerçeve oluşumu yeterli değil. Neredeyse bütün çerçeveler tek açıklıklı olacak sanırım.
Süreklilikler eksik, perdeler sistemle çok bütünleşik değil. Bu durumdaki perdeler arasındaki kirişlerde sorun yaşayacağınız kesin.
Keşke y yönündeki perdeleri (mümkünse x yönü de tabi) bina dış aksına, mesela balkon köşelerine yerleştirseydiniz.
Bu kadar büyük balkon yapıp şartlar zorlanırken kolonun balkonda diş yapması çok hoş değil.
Soru 2 ile ilgili bölümde çizdiğiniz gibi düşünüyorsanız zaten kolonun birini y yönünde bağlamayacaksınız anlamı çıkıyor?! Yatık kiriş konusu ayrı problem. Eğer nervürlü yaparsanız belki bazı şeylerden kurtulabilirsiniz. Fakat klasik döşeme yaparsanız yönetmeliğin muhtemelen kiriş yükseklik şartına takılırsınız.

İyi çalışmalar.

N. YILMAZ

SM-T800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

huseyinakkus56":3e2hgddm' Alıntı:
Merhabalar.. Ekte belirttiğim sorular hakkında yardım edebilir misiniz?
Sistemi plak döşeme ile çözmeyi düşünüyorsanız hem mimari estetik açıdan hem statik açıdan bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Antre ve hol bölümlerinde sarkan kirişler olacak. Bu pek istenen bir durum değil. Bu balkonlar icin dr gecerli, zaten kolonlar hizalı değil. Plak sistemde kolon ve perdelere yakın noktalarda saplama kirisler olacak. Bunlar da ek kesme kuvveti demek. Sistemin tamamını dişli döşeme düşünmen daha doğru gibi duruyor. Dişli döşemenin dezavantajlarını sistem rijitliğini artırarak elimine edebilirsin ama plakta fazla yorum şansın yok.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba NYILMAZ Bey.. Öncelikle eksik bilgi vermişim; tamamlayayım: B+Z+6 kat. Plak döşeme yapmayı düşünüyorum (balkonlar asmolen). C30 beton. Kurtardığı kadarıyla kirişler 30/50, Döşeme kalınlığı:15 cm düşünüyorum (balkon 12). Bodrum veya diğer katlarda sınırlayıcı unsurlar yok.
- Y yönünde her dört balkona perde atabilirim (balkon ortasında kalan kolonu perdeye dönüştürebilirim).
- Balkonlar büyük; kolon ister istemez balkonda diş yapıyor. Diş vermeyecek şekilde yaparsam çıkma 280 olacak. Sizin başka bir öneriniz var mı; diş yapmayacak şekilde?
- Soru-2 ile alakalı kolonlardan birinden kiriş atabilirim ancak kiriş attığım takdirde attığım kiriş, bindiği kirişi bölecek ve kısa kirişler oluşacak. Sizce hangisi daha uygun?
- Çerçevenin 3 derin, 1 yastık kirişten oluşması durumunu yastık kiriş derinliğini 36 cm yaparsam (balkonda 4 cm diş verecek ancak halledilebilir) çözmüş olur muyum sizce ?

ganymede öneriniz için teşekkür ederim.
- Antre, hol asma tavan yapılacağından çok önemli değil kirişin diş vermesi.
- Kolon ve perdelere yakın noktalarda saplama kirisler yapmamaya çalışacağım. Duvar yükünü döşemeye aktarıp kiriş atmamayı düşünüyorum (olduğu kadarıyla; gerekirse atacağım tabii)
Genel olarak Asmolen olması sizin de önerdiğiniz gibi daha iyi olacak gibi görünüyor bu hâliyle.. Çünkü asmolen de olsa atabildiğim kadar derin kiriş atmaya çalışıyorum her ne kadar ilgili idare karşı çıksa da. (Asmolense hepsi yastık, plaksa hepsi derin olsun diyorlar (merdiven,asansör bölgesi hariç))

Geri