Bazı kolon ve kirişlerde aşırı donatı çıkıyor

iek58

Üye
merhabalar

bazı kolon ve kirişlerde aşırı donatı çıkıyor

projemi inceleyebilir misiniz?

temeli silince donatıların azaldığını gördüm. ama donatılar hala çok fazla

saygılar...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Tüm kolonları sildim. Aynı ebattta ve aynı yerleşim şeklinde yeniden girdim. Muhtemelen mimari projeden kolon okutmuş olabilirsiniz çünkü kolon boyutları projede yazmıyordu. Hiç bir değişiklik yapmadan analiz ettim. Aşırı bir donatı yığılması olan kolon olmadı. Sizin projenizde 22-25 fi 14 olan donatıların hepsinde bir miktar düşme sözkonusu.

Fakat asıl değinmek istediğim kiriş boyutları, her zaman yazıyorum, yine yazayım 1. derece deprem bölgesinde NEDEN 30 cm kiriş yüksekliği, üstelik kiriş genişlikleri de 25/30, 40/30 gibi narin değerler. (özellikle K001, K012, K038 kirişi ve diğer tüm kirişler). Böyle bir durumda kesitlerin zorlanmaması mümkün değil. Doğal olarak donatılara yüklenilmesi kaçınılmaz.

Bundan başka yine sürekli yazdığım bir konu: Düz tavanlı nervür kirişli döşeme sistemi yapıp kolonları birbirine bağlamama mantığını anlamıyorum.(K029 kiriş, S018 kolonu vs) Perdeler koyup yine yatık kirişli bir sistemde perdeleri kirişlerle sisteme dahil etmeme mantığını da anlamıyorum. (P002 perdesi)

Başka bir takım tercihler ile sistem rahatlatılabilir ama bunların tasarım anlamında önemli olduğunu düşünüyorum.

Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği problemlerini çözmemişsiniz. Bu tür nervür kirişli sistemlerde kare kolonların daha faydalı olduğunu söyleyebilirim. Hem b problemleri ile daha az karşılaşıyorsunuz hem de kiriş bağlantıları (yatık olması hasebiyle) daha iyi oluyor.

Bir kaç ipucu daha var fakat sizin sisteminiz bahsettiğim önlemlerle zorlanmayacak bir sistem olduğu için girmek istemiyorum. Aksi halde bazı kutucukları işaretleyerek sonuca varma durumuna gidersiniz ki bunu doğru bulmuyorum.

İyi çalışmalar.

N. YILMAZ

Geri