Sahanlık kotunda kiriş

iek58

Üye
merhabalar,

ekteki projede sahanlıklara den gelecek şekilde kiriş tanımlaması yaptım (perdeden kirişe dönüştürdüm). ancak geometri kontrolünde döşeme kotu hatası verdi.

1- perde halindeyken döşeme tanımlamıştım. aynı şekilde (geometri hatasıyla) devam etmemde sakınca var mı?
2- döşeme kenarını 3. katta gözüken akslardan (2) de tanımlamak istiyorum ancak döşemenin kenarını görmeyip tüm merdiven boşluğuna döşeme tanımlamaya çalışıyor program. bunu nasıl aşabilirim?
3- döşeme kenarını 3. katta gözüken akslardan (1) de tanımlak istediğimde ise döşeme kenarı-kiriş çakışıyor ve döşeme kalınlığı yetersiz hatası alıyorum. bunu nasıl aşabilirim?

veya

sahanlık döşemeleri yerlerinde dururken, Z 1 2 3 katlarında döşeme hizasına da minimum boyutlarda kiriş tanımlamam nasıl bir seçenek?

bununla beraber,

yapı özetinde 6 döşemede çift donatı gerekli uyarısı alıyorum . forumda araştırdığım kadarıyla modelleme hatalarından kaynaklı bir hata bu. modellemeyi düzelterek birkaçını çözdüm ancak bu 6 adet hatayı çözemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

saygılarımla...

Merhaba,
-3. kattaki ismiyle D44 döşemesinin üst kenarı için döşeme kenarını K78 kirişinin bir cm. dışından çizebilirsiniz. Bu durumda geometri kontrolünde "döşeme kenarı kiriş çakışması" uyarı vermeyecek. D44 döşemesi de doğru bir şekilde oluşacak.
-D44 döşemesindeki minimum kalınlık uyarısı döşeme 2 nolu donatı tipinin konsol olması ve kalınlık kontrolünün konsol döşeme koşullarına göre yapılmasından kaynaklanıyor. Donatı tipi "üstte +altta düz" donatı olarak düzenlenirse minimum kalınlık uyarısı almazsınız.
-D44 döşemesinin üst kenarı için döşeme kenarı yerine kiriş tanımlayabilirsiniz.
Döşemelerdeki çift donatı uyarısı Analiz Ayarları/Genel ayarlar Sekmesinde "Döşeme tasarımında düzlem içi kuvvetleri dikkate al" satırının  işaretli olmasından kaynaklanıyor. Döşeme donatı tipleri  üstte+altta düz donatı olarak düzenlenerek sorun çözülebilir.

İyi çalışmalar

Geri