Perspektif

Ben bu gölge olayını bir türlü çözemedim, kullanmış olduğum beyaz renk griye dönüşüyo, bunun nedenininde açı olduğunu düşünüyorum ama sıkıntımı çözemiyorum.Güneş açısının perspektif ekranda baktığınız yöne göre uygun olup olmadığını nasıl anlarım. Varmıdır bunun bir yolu veya yöntemi arkadaşlar...

onderyk":h6olwmc4' Alıntı:
Ben bu gölge olayını bir türlü çözemedim, kullanmış olduğum beyaz renk griye dönüşüyo, bunun nedenininde açı olduğunu düşünüyorum ama sıkıntımı çözemiyorum.Güneş açısının perspektif ekranda baktığınız yöne göre uygun olup olmadığını nasıl anlarım. Varmıdır bunun bir yolu veya yöntemi arkadaşlar...

sn onderyk,

Render sahnenizde yapının gölgede kalmaması için kameranızın konumu ya da perspektif açınız önemlidir. Render ayarlarında fiziksel gökyüzü sekmesini tıklayın .Güneşin yatayla yaptığı açı değerini X - Y koordinat düzlemindeki açı mantığı ile tanımlama yapılır. 0 derece ile 360° arasında değer girilebilir. Örneğin ekteki jpeg' te kamera 1 konumundan yapıya bakıyorken güneşin yatayla yaptığı açı 270 olmalıdır. Kamera konumuna göre güneşin yatayla yaptığı açı değeri 0 ile 360° arası değer girilir.
İyi çalışmalar...

Geri