Su basman perdelerinin modellenmesi

Su basman perdelerinin modellenmesi

Mesajgönderen Emrah YILDIZ » 31 Tem 2013, 17:37

Programlar:
ideCAD Statik
Sürüm:
6.xx / 7.xx/8.xx
Konu:
ideCAD Statik programında su basman perdelerinin modellenmesi.

Su Basman Perdelerinin Bir Örnekle Modellenmesi

Anlatacağımız örnekte su basman perdelerimizin yüksekliği 100 cm, katın su basman seviyesinden üzerinden itibaren yüksekliği 280 cm olarak düşünülmüştür. Bu çerçevede tanımlama aşağıdaki adımlarda anlatıldığı gibi yapılabilir.

1) Kat Yüksekliğinin Ayarlanması
Su basman perdesinin tanımlanacağı katın kat yüksekliği Ayarlar/Kat Genel Ayarları diyalogundan su basman yüksekliği ile toplanarak girilir. Örnekte kat yüksekliği 280 cm su basman yüksekliği 100 cm alındığı için kat yüksekliği 380 cm girilmiştir.

Kat yüksekliği.PNG
Kat yüksekliği.PNG (54.21 KiB) 12605 kere görüntülendi

2) Su Basman Perdelerinin Çizilmesi
Perdeler toolbarda yer alan Panel komutu kullanılarak çizilir. Perdeleri çizmeden önce ayarlarına girerek Genel Ayarlar sekmesinde yer alan Üst Kot kutucuğuna uygun kot değeri yazılır. Örneğimizde Üst Kot satırına -280 cm değeri girilerek perde boylarının 100 cm olması sağlanmıştır.

Perde üst kotu.PNG
Perde üst kotu.PNG (61.79 KiB) 12605 kere görüntülendi

Kot işlemleri yapıldıktan sonra plan penceresinde su basman perdeleri normal yapı perdeleri ile aynı şekilde çizilirler. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, su basman perdeleri girilirken farklı kottaki elemanlar tarafından bölünmemesi için panel yardımcı toolbarında yer alan Kesişimlerle Böl komutu pasif hale getirilmelidir.

Panel toolbarı.PNG
Panel toolbarı.PNG (3.29 KiB) 12605 kere görüntülendi
Eklentiler
Su basman.cde
(2.14 MiB) 597 kere indirildi
Su basman perdesi tanımlama.pdf
(494.81 KiB) 804 kere indirildi
Emrah YILDIZ

Re: Su basman perdelerinin modellenmesi

Mesajgönderen Emrah YILDIZ » 31 Tem 2013, 17:46

3) Girilen Su Basman Perdelerinin Düzenlenmesi
Su basman perdeleri girildikten sonra plan penceresinde tamamı seçilir ve Obje Özellikleri komutu tıklanır.

Perde seçili.PNG
Perde seçili.PNG (549.15 KiB) 12602 kere görüntülendi

Açılan ayarlar menüsünde Statik/Betonarme sekmesinin altında yer alan Kabuk olarak modelle ve Su basman/tüm katlarda devam etmeyen panel seçenekleri aktif hale getirilir.

Su baman ayarı.PNG
Su baman ayarı.PNG (67.78 KiB) 12603 kere görüntülendi

Bu işlemle birlikte model analize hazır hale getirilmiş olur.

3B çerçeve.PNG
3B çerçeve.PNG (143.05 KiB) 12603 kere görüntülendi
Eklentiler
Su basman.cde
(2.14 MiB) 599 kere indirildi
Su basman perdesi tanımlama.pdf
(494.81 KiB) 1169 kere indirildi
Emrah YILDIZ

Mesajgönderen kuru_52 » 01 Tem 2015, 17:25

merhabalar.Bu proje için merdiveni nasıl yerleştirmeyi düşünüyorsunuz. Benimde buna benzer projem var radye temel üzerine ve su basmanı perdele ile çözdüm fakat merdiveni subasmandan itibaren yerleştiremiyorum
kuru_52

Mesajgönderen HakanŞahin » 02 Tem 2015, 11:17

kuru_52 yazdı:merhabalar.Bu proje için merdiveni nasıl yerleştirmeyi düşünüyorsunuz. Benimde buna benzer projem var radye temel üzerine ve su basmanı perdele ile çözdüm fakat merdiveni subasmandan itibaren yerleştiremiyorum

Merhaba,

Bu proje sadece subasman perdelerini anlatmak için yapılmıştır. Merdivenle ilgili sorularınızı söz konusu projenizi de ekleyerek ideCAD Betonarme başlığı altında sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin

Mesajgönderen okanoztrk » 22 Şub 2017, 17:56

iyi günler idecad 8.5 kullanıyorum su basman perdelerini girerken üst kattaki döşemeleri bölüyor. kesişimlerle böl diye bir komut butonu yok en azından perde yardımcı toolbarında yok. yardımcı olursanız çok sevinirim.
okanoztrk

Mesajgönderen HakanŞahin » 23 Şub 2017, 09:44

okanoztrk yazdı:iyi günler idecad 8.5 kullanıyorum su basman perdelerini girerken üst kattaki döşemeleri bölüyor. kesişimlerle böl diye bir komut butonu yok en azından perde yardımcı toolbarında yok. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba,

Projenizi eklerseniz sorunu inceleyebiliriz ve yol gösterebiliriz.
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin

Dön ideCAD Betonarme Püf Noktaları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir