Su basman perdelerinin modellenmesi

Emrah YILDIZ

Tanınmış Üye
Programlar:
ideCAD Statik
Sürüm:
6.xx / 7.xx/8.xx
Konu:
ideCAD Statik programında su basman perdelerinin modellenmesi.

Su Basman Perdelerinin Bir Örnekle Modellenmesi

Anlatacağımız örnekte su basman perdelerimizin yüksekliği 100 cm, katın su basman seviyesinden üzerinden itibaren yüksekliği 280 cm olarak düşünülmüştür. Bu çerçevede tanımlama aşağıdaki adımlarda anlatıldığı gibi yapılabilir.

1) Kat Yüksekliğinin Ayarlanması
Su basman perdesinin tanımlanacağı katın kat yüksekliği Ayarlar/Kat Genel Ayarları diyalogundan su basman yüksekliği ile toplanarak girilir. Örnekte kat yüksekliği 280 cm su basman yüksekliği 100 cm alındığı için kat yüksekliği 380 cm girilmiştir.

2) Su Basman Perdelerinin Çizilmesi
Perdeler toolbarda yer alan Panel komutu kullanılarak çizilir. Perdeleri çizmeden önce ayarlarına girerek Genel Ayarlar sekmesinde yer alan Üst Kot kutucuğuna uygun kot değeri yazılır. Örneğimizde Üst Kot satırına -280 cm değeri girilerek perde boylarının 100 cm olması sağlanmıştır.

Kot işlemleri yapıldıktan sonra plan penceresinde su basman perdeleri normal yapı perdeleri ile aynı şekilde çizilirler. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, su basman perdeleri girilirken farklı kottaki elemanlar tarafından bölünmemesi için panel yardımcı toolbarında yer alan Kesişimlerle Böl komutu pasif hale getirilmelidir.

Ekli dosyalar

• Kat yüksekliği.PNG
    Kat yüksekliği.PNG
    54.2 KB · Görüntüleme: 20,054
  • Perde üst kotu.PNG
    Perde üst kotu.PNG
    61.8 KB · Görüntüleme: 20,060
  • Panel toolbarı.PNG
    Panel toolbarı.PNG
    3.3 KB · Görüntüleme: 20,067
  • Su basman perdesi tanımlama.pdf
    494.8 KB · Görüntüleme: 1,223
  • Su basman.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 1,246
3) Girilen Su Basman Perdelerinin Düzenlenmesi
Su basman perdeleri girildikten sonra plan penceresinde tamamı seçilir ve Obje Özellikleri komutu tıklanır.

Açılan ayarlar menüsünde Statik/Betonarme sekmesinin altında yer alan Kabuk olarak modelle ve Su basman/tüm katlarda devam etmeyen panel seçenekleri aktif hale getirilir.

Bu işlemle birlikte model analize hazır hale getirilmiş olur.

Ekli dosyalar

• Su baman ayarı.PNG
    Su baman ayarı.PNG
    67.8 KB · Görüntüleme: 19,885
  • 3B çerçeve.PNG
    3B çerçeve.PNG
    143.1 KB · Görüntüleme: 19,886
  • Su basman perdesi tanımlama.pdf
    494.8 KB · Görüntüleme: 1,541
  • Su basman.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 1,167
  • Perde seçili.PNG
    Perde seçili.PNG
    549.2 KB · Görüntüleme: 19,880
merhabalar.Bu proje için merdiveni nasıl yerleştirmeyi düşünüyorsunuz. Benimde buna benzer projem var radye temel üzerine ve su basmanı perdele ile çözdüm fakat merdiveni subasmandan itibaren yerleştiremiyorum

kuru_52":1tdudg91' Alıntı:
merhabalar.Bu proje için merdiveni nasıl yerleştirmeyi düşünüyorsunuz. Benimde buna benzer projem var radye temel üzerine ve su basmanı perdele ile çözdüm fakat merdiveni subasmandan itibaren yerleştiremiyorum

Merhaba,

Bu proje sadece subasman perdelerini anlatmak için yapılmıştır. Merdivenle ilgili sorularınızı söz konusu projenizi de ekleyerek ideCAD Betonarme başlığı altında sorabilirsiniz.

iyi günler idecad 8.5 kullanıyorum su basman perdelerini girerken üst kattaki döşemeleri bölüyor. kesişimlerle böl diye bir komut butonu yok en azından perde yardımcı toolbarında yok. yardımcı olursanız çok sevinirim.

okanoztrk":1e97bpor' Alıntı:
iyi günler idecad 8.5 kullanıyorum su basman perdelerini girerken üst kattaki döşemeleri bölüyor. kesişimlerle böl diye bir komut butonu yok en azından perde yardımcı toolbarında yok. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba,

Projenizi eklerseniz sorunu inceleyebiliriz ve yol gösterebiliriz.

su basman boşluğunı programda neyle doldurabiliriz merdiven kotu su basman bitiminden başlayacak orası boşluk duruyor ve merdiveni oturtamıyorum o kota nasıl yapılabilir ?

Geri