ideCAD Çelik

eissenhover

Etkin Üye
celık ogrenmeye calısıyorum,teorık olarak bı altyapı olusturdum ama proje cızme kısmına geldıgımde cızdıgım projenın cıktılarından hıcbırsey anlamıyorum.ıdecad 8 ın kendı ıcerısınde mevcut olan sanayı yapısının paftalarını ıncelemeye calıstım.ornegın tekıl eleman cızımlerını acıyorum.orada gruplamalar yapmıs .mesela c13 , c12 falan dıye gruplar var bunlar neyı ıfade edıyo.aynı ozellıktekı elemanları atıyorum aynı ozellıktekı kırıslerı aynı grup ıcındemı almıs onumu kastedıyor.bırde ordakı detaylardan hıcbırsey anlamadım yanı ust gorunun on gorunus falan, demıs paftadakı ebatla elemana cıft tıkladıgımda gordugum ebatlar yukseklıkler falan uymuyo.acıkcası celık proje okumayı nasıl ogrenebılırım bı kaynak bır yayın varmı

Re: idecad çelik

Merhaba;

Çelik çizim ayarları görselinde de göreceğiniz gibi elemanlar isimlendirilmektedir. Çizimlerde ise grup görmenizin sebebi şudur: Tüm özellikleri ebat, kesit, birleşim vb. elemanlar çizimlerde 1 kez çizilir. Grup olarak isimlendirilir ve pafta altta o elemandan kaç tane olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda montaj aşamasında elemanların doğru yerleşebilmesi için montaj çizimlerinde yer alan numaraları da çizimlerde verilir.Öncelikle tekil eleman çizimlerinde incelemeye başlayınız. Elemanların üst,ön ve gereken diğer açılardan çizimleri oluşturulur. Bunun amacı çelik elemanın üzerinde bir detay varsa birleşime ait bulon delikleri, özel kesim gibi ölçülerinin çıkartılabilmesi için gerekmektedir. Ardından 3 boyutlu çizim ve montaj çizimlerini incelerseniz genel yapının nasıl oluşturulduğunu anlamanız daha kolay olacaktır. Ölçü tutmamasından kastınızın şu olduğunu düşünüyorum yine çelik çizim ayarlarında kısaltılmış gösterim uygula seçeneği aktiftir. Bu nedenle belirli uzunluğun üzerindeki elemanlarda kısaltma uygulanmış olabilir aynı zamanda tekil eleman, montaj çizmlerinin ölçekleri farklıdır. Ölçekleri yine çizim ayarlarından kontrol edebilirsiniz. Daha anlaşılır hale gelecektir sizin için.

Ekli dosyalar

• çelik çizim.png
    çelik çizim.png
    73.8 KB · Görüntüleme: 9,472

hocam degerli cevaplarınız ıcın cok tesekkurler , dedıklerınızı goz onunde tutarak tekrar calıscam.iyi aksamlar

nurgulkaya":2lpjs6cg' Alıntı:
Merhaba;

Çelik çizim ayarları görselinde de göreceğiniz gibi elemanlar isimlendirilmektedir. Çizimlerde ise grup görmenizin sebebi şudur: Tüm özellikleri ebat, kesit, birleşim vb. elemanlar çizimlerde 1 kez çizilir. Grup olarak isimlendirilir ve pafta altta o elemandan kaç tane olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda montaj aşamasında elemanların doğru yerleşebilmesi için montaj çizimlerinde yer alan numaraları da çizimlerde verilir.Öncelikle tekil eleman çizimlerinde incelemeye başlayınız. Elemanların üst,ön ve gereken diğer açılardan çizimleri oluşturulur. Bunun amacı çelik elemanın üzerinde bir detay varsa birleşime ait bulon delikleri, özel kesim gibi ölçülerinin çıkartılabilmesi için gerekmektedir. Ardından 3 boyutlu çizim ve montaj çizimlerini incelerseniz genel yapının nasıl oluşturulduğunu anlamanız daha kolay olacaktır. Ölçü tutmamasından kastınızın şu olduğunu düşünüyorum yine çelik çizim ayarlarında kısaltılmış gösterim uygula seçeneği aktiftir. Bu nedenle belirli uzunluğun üzerindeki elemanlarda kısaltma uygulanmış olabilir aynı zamanda tekil eleman, montaj çizmlerinin ölçekleri farklıdır. Ölçekleri yine çizim ayarlarından kontrol edebilirsiniz. Daha anlaşılır hale gelecektir sizin için.

hocam son olarak bırsey sormak ıstıyorum.belkı cahılce olacak ama sonucta ogrenmek ıcın soruyoruz. bu resımde attıgım dıyagram deplasmanımı ıfade edıyor. analızden sonra elemanlarım rengı atıyorum sarı ıse yada baska bı renkse nasıl yorumluyorum.

Ekli dosyalar

• aa.png
    aa.png
    15.3 KB · Görüntüleme: 9,430

Merhaba;

Ekran görüntünüzden anladığım kadarıyla analiz modelinde deformasyon alt sekmesinde herhangi bir yükleme altındaki deformasyonları incelemektesiniz. Renk skalasında yazan rakamlar ve renkler kesitleri karşılaştırmanızı sağlamaktadır. Ancak deformasyonlar bölümünde önemli olan modal analiz yüklemesinde yapınızın periyod değeridir. İlk 3 periyodun x,y yönleri ve burulma olması çoğunlukla beklenir. Bazı durumlarda burulma daha ilerideki modlarda görülebilir. Ancak yapınızda havada elemanlar var ise veya düğüm noktasına doğru bağlanamamış elemanlar oynat komutuna bastığınızda yapının hareketinden anlayarak müdahale edebilirsiniz.
Bunun dışında analiz modelinde çelik tasarım sekmesinde sonuç bölümünde yer alan başlıkları kontrool ederek yapının yeterli olup olmadığını kesit değiştirmeniz gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• deformasyon.png
    deformasyon.png
    198.7 KB · Görüntüleme: 9,417
  • çelik tasarım.png
    çelik tasarım.png
    88.8 KB · Görüntüleme: 9,417

hocam cok sagolun,son olarak bırsey daha sormak ıstıyorum.deformasyon alt sekmesinde herhangi bir yükleme altındaki deformasyonları veya perıyotları incelerken hangi degere kadar müsade edebilcegımıze neye gore karar verecegız.ornegın bır kırısımın deformasyonu 70 mm ıse veyahutta bırıncı perıyotta bır elemanımın perıydo degerı 1800 mm ıse burdan cıkaracagım sonuc ne olmalı yanı musade edebılecegımız aralıgı nasıl belırlıyoruz hocam.

eissenhover":3rpb6oaz' Alıntı:
hocam cok sagolun,son olarak bırsey daha sormak ıstıyorum.deformasyon alt sekmesinde herhangi bir yükleme altındaki deformasyonları veya perıyotları incelerken hangi degere kadar müsade edebilcegımıze neye gore karar verecegız.ornegın bır kırısımın deformasyonu 70 mm ıse veyahutta bırıncı perıyotta bır elemanımın perıydo degerı 1800 mm ıse burdan cıkaracagım sonuc ne olmalı yanı musade edebılecegımız aralıgı nasıl belırlıyoruz hocam.

Periyotların buyuklüğü ve her yüklemele sonucu oluşan deplasmanların büyüklükleri önemlidir. Bu deplasmanlar yönetmelik koşullarına göre, hem kat deplasmanları hem de sehim değerleri bakımından üst sınır değerle karşılaştırılıp program tarafından kontrol edilir.

Merhaba;

Öncelikle deformasyonlarda modal analiz kombinasyonu içerisinde önemli olan sehim değerleri değil periyotlarınızdır. Periyotların genel mantığını anlamanız için yapı dinamiği bilginizin olması gerekmektedir. Yapıların tiplerine, kat adetlerine göre hesaplar sonucunda periyot değerlerinin mertebeleri vardır. Bunun için yapı dinamiği ve eigenvalue yönteminin ne olduğuna dair bir takım araştırmalar yapmanız gerekir. 70 mm örneğiniz kiriş sehimi olsun örneğin program içerisinden bu kontrolü analiz modeli görüntüleme -çelik tasarım- sonuç-Sehim sınırı 'nı seçerek görebilir veya kiriş,aşık,tali kiriş raporlarından yönetmeliklere göre hesaplanan üst sınırın ne olduğunu görebilirsiniz. Sehim üst sınırları ile ilgili yönetmelikleri incelenemiz gerekir. Yapı dinamiği için ise Prof.Dr. Zekai Celep 'in yapı dinamiği kitabını inceleyebilirsiniz örnek sorularda mevcuttur. Yapı dinamiği temel bilgisi için en önemli kaynak Anil K. Chopra 'nın Dynamics of Structure kitabıdır. Aynı kitabın sorularının çözümlerinin olduğu 2. bir kitap daha vardır. Pdf olarak internetten bulmanız kolaydır. Zamanınız oldukça incelemekte fayda var diye düşünmekteyim.

İyi Çalışmalar.

Geri