8.5 Güncelleme

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba yeni sürümün 2016 İstanbul yapı fuarı ile birlikte sunulacağını forumdan öğrenmiştim. Herkes fuara katılamıyor, yeni sürüm paylaşılırsa çok iyi olur.

iyi çalışmalar....

Re: Yeni Sürüm

serdagi":to7ijyrq' Alıntı:
Merhaba yeni sürümün 2016 İstanbul yapı fuarı ile birlikte sunulacağını forumdan öğrenmiştim. Herkes fuara katılamıyor, yeni sürüm paylaşılırsa çok iyi olur.

iyi çalışmalar....
Fuar tanıtımı yapıldıktan hemen sonra önümüzdeki hafta kullanıcılar ile paylaşılacaktır.

Re: Yeni Sürüm 8.5

ideCAD Çelik ve Betonarme 8.103 ten 8.5 a güncelleme
8.500 Güncellemeyi aşağıdaki linkden inirebilirsiniz:

Bu sürüm erişimden kaldırılmıştır. Daha yeni sürümler için
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
tıklayınız.

8.103'e Göre 8.5'daki Yenilikler:

1- TS EN 1993-1-1 Euro code ile eleman tasarımı

2- TS EN 1991-1-4 Euro code ile Rüzgar yükleri hesabı

3- Resmi gazetede yayınlanan Yeni Çelik Yönetmeliği 2016 ile Elemanlarin ve çelik Birleşimlerin tasarımı

4- İskele Makrosu

5- Kutu/Boru profiller için kapak birleşimi

6- Zayıf yön için rijitleştirilmiş alın levhalı birleşim

7- Alın levhalı makas birleşimi

8- Kutu/Boru profiller için alın levhalı makas birleşimi

9- Oturtma makas nirleşimi

10- Kren birleşimi

11- Mahya birleşiminde alt plakalara açı verilebilme

12- Tali çelik kirişler için ayrı layer

13- Konsol elemanı birleşimi krenler için daha uygun hale getirildi.

14- Çelik çizimlerde plan çizimleri, nokta detayları, cephe çizimleri oluşturulması, çelik çizimlerde sadeleştirme ile müdahalenin azaltılmasına yönelik çalışma yapıldı.

15- Çelik kolon-tekil temel çizimleri

16- Çelik çizimlerinde pafta tablosunda verilen uzunluk, ağırlık vb. değerlerin birimlerinin gösterilmesi

17- Kompozit döşemenin zati yükü sisteme aktarılmıyordu. Aktarılıyor.

18- Metal döşemeler rijit diyafram davranışı göstermemesinden dolayı program onlar için rijit diyafram oluşturmuyor.

19- 3B Filitrede aşıkları Aç/Kapat olanağı

BETONARME OLANAK VE GELISTIRMELER

20- Kirişli radye temellerin kiriş, plak ve üst yapı birlikte sonlu elemanlara göre modellenmesi

21- Sadece dış çerçeveden sürekli temel tanımlanarak radye temel yapılabilmesi

22- Sürekli temellerin moment kesme kuvveti diagramlarının görselleştirmeden izlenebilmesi

23- Sürekli temellerin T kiriş olarak modellenmesi

24- Kiriş-kiriş, sürekli temel- sürekli temel, panel-kiriş vb. bölünmelerde, taşınan-taşıyan eleman ilişkisine göre eleman bölünme algoritması iyileştirildi.

25- Sürekli temellerle ilgili kolon-temel kirişi bağlantılarına ilişkin genel iyileştirmeler yapıldı.

26- Radye temellerde kolonların altında döşeme görsel olarak kesilmiş görünüyordu. Artık bütün olarak görünüyor.

27- İstinat duvarı betonarme diyaloğundaki kontrollerin verilmesi

28- Kolon betonarme diyaloğunda donatı yetersizlikleri kırmızı olarak gösterilmiyordu, artık gösteriliyor.

29- 7 versiyonuna göre kalıp planında kesitinde nervür kirişlerini gösterilmiyordu. Artık gösteriliyor.

30- Riskli Bina Analizinde, kritik Kat kolon sınır değerleri raporunda poligon kolon boyutları dikdörtgen olarak görünüyordu. Daire ve poligon kolon boyutları için düzenlemeler yapıldı.

31- Kirişli radye temelde Raporlarda G ve Q nun negatif basılması negatif gerilme olarak algılanıyordu. Artık mutlak değer basılıyor.

32- Rijit diyafram tespit edildiğinde RD1 RD2 yerine Rijit Diyafram-1 Rijit Diyafram-2 şeklinde uyarı veriliyor.

33- Riskli Bina Analizi komutu Analiz menüsüne konuldu.

34- Gradyan arka plan rengi seçebilme

35- ideCAD Wrep 8

36- 3D Yazıcıdan maket çıktı alma olanağı geliştirildi

güzel emeğinizesağlık revizyon yaptığım projeyi ham şeklinde paylaşmak istedim güzel olmuş bittiğinde de paylaşacağım şimdiden emeği geçen herkese teşekkürler.

Ekli dosyalar

• depo 1.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 589

Merhaba Güray Bey;

Birleşim ile ilgili bahsettiğiniz açı verilebilmesi özelliği eklenmiştir.Lütfen rijitleştiriciler sekmesindeki b1, b2 parametrelerine 30, 60 gibi değerler girerek deneme yapınız. D parametreleri açı verebilmek için değildir.

İyi Çalışmalar.

E6553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba Nurgül hnm, nihayet istenilen sonucu alabildim,

Ekli dosyalar

• plakaya_egim2.png
    plakaya_egim2.png
    417.1 KB · Görüntüleme: 15,900

Güray bey teşekkürler
deneme yapma fırsatım olmamıştı hastahane işim vardı gece geldiğimde baktım siz ve nurgül hanım problemi çözmüşsünüz
tekrar teşekkürler.

güray bey ve Nurgül hanım birleşimde alt rijit elemanını - yönünde yapabilmişiz ama bir şey gördüm onu nasıl düzeltirim. Kiriş bertikme elemanı çok uzaklarda çıkıyor.

iyi günler ide yapı güncellemeyi yüklediğimde mfc140.dll dosyası bulunamadı hatası alıyorum hem eski hemde güncellemeyi kaldırdım tekrar yükledim fakat aynı hata ile karşılaştım güncelleme yaparken nelere dikkat etmeliyim iyi çalışmalar

Merhaba;

İbrahim bey düzenleme için berkitme bölümündeki b katsayısı ile düzenleme yapmanız gerekmektedir.Default değerler ilerleyen ara sürümde düzeltilecektir.
Kurulum sırasında .dll eksik dosyalar olması halinde internetten aratarak indirebilirsiniz. Bilgisayarınızda idecad in kurulu olduğu klasöre kopyalamanız gerekmektedir.

İyi Çalışmalar.

bha":36h442ej' Alıntı:
iyi günler ide yapı güncellemeyi yüklediğimde mfc140.dll dosyası bulunamadı hatası alıyorum hem eski hemde güncellemeyi kaldırdım tekrar yükledim fakat aynı hata ile karşılaştım güncelleme yaparken nelere dikkat etmeliyim iyi çalışmalar

Merhaba,

Kurulum sırasında Microsoft eklentisinin kurulumu başarısız olmuş olabilir, aşağıdaki linkten eklentiyi indirip kurabilirsiniz.

Visual Studio 2015 için Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir Paketi, x86 ve x64 kurulmalıdır...
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba, güncelleme için teşekkürler herkese hayırlı olmasını dilerim. Ancak hem statik hemde mimari güncellemeleri yükledim, iki programda açıldıktan sonra ekteki resimdeki gibi hata verip kapanıyor.

iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• hata.jpg
    hata.jpg
    222.9 KB · Görüntüleme: 15,891
Merhaba cevap için teşükkürler ancak yine olmuyor, ayrıca her açılışta tuş basmak neden gereksin. eski sürüme geri dönüyorum, 8,5 için güncelleme yerine tam kurulum dosyası paylaşırsanız sevnirim.

iyi çalışmalar

serdagi":2mt08cbd' Alıntı:
Merhaba cevap için teşükkürler ancak yine olmuyor, ayrıca her açılışta tuş basmak neden gereksin. eski sürüme geri dönüyorum, 8,5 için güncelleme yerine tam kurulum dosyası paylaşırsanız sevnirim.

iyi çalışmalar
Program ilk kurulduğunda bir defaya mahsus ctrl + shift ile açılırsa bu pronblem olmaz. Her defasında yapmanız gerekmiyor. Programları bilgisayarınızdan kaldırın, 8.103 versiyonunu full sürümü kurun, uzerine 8.500 güncellemeyi kurun. İsterseniz pazrtesi günü uzaktan erişimle arkadaşlar sizin sorununuzu araştırsınlar. Bu bahsettiğiniz durum genel bir durum değil.

serdagi":1ekroplh' Alıntı:

iyi çalışmalar

Crtl + shift ile açma işlemi ayarları sıfırlar. Bir kere uygulayın. Sorununuz hallolmazsa, Pazartesi Bursa ofisimizi
arayın, uzaktan erişimle bilgisayarına bağlanıp, sorunun ne olduğuna birlikte bakarız.

serdagi":2zryb8kx' Alıntı:
Merhaba, güncelleme için teşekkürler herkese hayırlı olmasını dilerim. Ancak hem statik hemde mimari güncellemeleri yükledim, iki programda açıldıktan sonra ekteki resimdeki gibi hata verip kapanıyor.

iyi çalışmalar...
Bu problemi yaşayan başka bir çelik kullanıcımız var mı? CTRL SHIFT ile bir defa restlemesine rağmen problemin devam ettiği

Geri