Makas alt başlık narinlik sorunu..

Ahmet KELEŞ

Yeni Üye
Merhaba ;15 m açıklıkta 80*140*5 mm ebatlarında kutu profil ile modellemiş olduğum makas alt başlıkları L/i tasarım kuralından dolayı G+0.7Ey yük kombinasyonunda yetersiz gelmekte. Profil genişliğini artırdığımda sorunu çözüyorum fakat pek ekonomik bir kesit olmuyor. Projeyi ekte sunuyorum konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Çelik28_05-12_22.zip
    1.9 MB · Görüntüleme: 302
80*140 profil ben daha önce hiç görmedim. yoktur da.projeni görmemekle beraber yazmak istedim 100*150 vardır piyasada.mm küçültme yap ekonomi için. eğer kurtarmıyor sa da birileri az para ödeyecek diye iş yapmamanız ı tavsiye ederim. iyi calismalar

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

veya alt başlığı bir iki yerden bağlayarak ltb ni düşürebilirsin

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba Ahmet Bey;

Daha önce uygun cevaplar verilmiş kullanıcılarımıza teşekkür ederiz. Yapmanız gereken sizinde bildiğiniz kl/r ile hesaplanan narinlik oranını düşürerek ekonomi sağlamaktır. Projenizde ya makas alt başlıklarını tutmak için ek eleman kullanmak ya da kesit büyütmektir çözüm.

İyi Çalışmalar.

Merhaba Nurgül Hanım;
Alt başlıkları bölerek işlem yapmayı düşündüm fakat makas tek başına çalışan bir makro olduğu için içinde alt başlıkları bölmek için bir seçenek bulamadım. Bu konuda bir yol gösterebilirseniz sevinirim..

Merhaba ;

Alt başlığı bölmek değil arada kolon tanımlayarak orta noktasında örneğin mesnet birleşimi ile bağlayabilirsiniz. Kastım projenizde F' aksı üzerinde yer alan tekil temellere bakılacak olursa kolon yerleştirmek için bir engeliniz bulunmamaktadır. Daha ekonomik sonuç açısından F ve H akslarında oluşturduğunuz düşey stabilite çaprazlarını üst başlığı da tutacak şekilde mahya bölgesinde ve makas başlangıç ve bitiş noktalarında uygulayınız veya yine şuan ki akslarınızda bulunan bu çaprazları üst başlığı da tutacak şekilde modelleyiniz ve analiz sonuçlarını karşılaştırınız. Benzer bir uygulama için
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
adresinden videonun son bölümlerine bakarsanız sadece mahya bölgesinde düşey stabilite çaprazları modellenmiştir. Size örnek teşkil edecektir.

İyi Çalışmalar.

nurgulkaya":36km4woa' Alıntı:
Merhaba ;

Alt başlığı bölmek değil arada kolon tanımlayarak orta noktasında örneğin mesnet birleşimi ile bağlayabilirsiniz.

Bu durumda yapının ortasına kolon koyuyoruz, makas kullanmanın bir anlamı kalıyor mu ki?

Merhaba Mehmet Bey;

Asıl çözüm; makas alt ve üst başlıkları arasında düşey stabiliteyi sağlayacak çapraz sistemi oluşturarak başlıkların tutulu boyunu yarıya indirmektir. Ki basınç ve çekme elemanları narinlik kontrollerinde problem yaşanması durumu ortadan kaldırılsın ve yapı stabilitesi sağlansın.
Kolondan kasıt kullanıcı projesinde yer alan F' aksında bulunan tekil temeller dolayısı ile projenin müsait olduğu ve kolon tanımlanabileceği anlatılmıştır.
Makasları bölmek isterseniz eğer, makas komutunu kullanmadan çelik kiriş ile makas geometrisini elde edip alt ve üst başlıkta istediğiniz yerlerden bölme işlemini gerçekleştirip, burkulma boyu sorununu çözmek için böldüğünüz noktalardan ek birleşimleri ile rijit bağlantı değil, mafsallı bağlantılar kullanmanız gerekmektedir.

İyi Çalışmalar.

Geri