muh.hnm

Yeni Üye
Merhabalar,
İdecad Çelik ile hafif çelik ev ve çelik prefabrik yapılar tasarlamak istiyorum. Projede bağlantı yerleri akıllı vidala ve bulonlarla sağlanacak. Programda bunu nasıl sağlayabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Ekli dosyalar

• b_65Celik-Konstruksiyon.jpg
    b_65Celik-Konstruksiyon.jpg
    48.2 KB · Görüntüleme: 5,189
Re: Hafif Çelik.

Merhaba,

ideCAD Çelik ile çatı ve cephe kaplamaları altı aşıkları ve kuşakları soğuk haddelenmiş profiller kullanarak tasarlayabilir, raporlarını alabilirsiniz.

Ancak sizin gönderdiğiniz görsele göre yapının tamamının analiz ve tasarımı yapılamamakta, ancak c veya z esitler kullanıyor ise tüm yapıyı modelleyip çizimlerini elde edebilirsiniz. Hata vermesinin sebebi tasarım için uygun yönetmeliğin ideCAD Çelik' te olmamasıdır. Şuanda program sıcak hadde profillerin tasarımına uygun AISC 360-10, Yeni Türk Çelik Yönetmeliği 2016 ve Eurocode yönetmeliklerini içerir. Soğuk hadde profillerden oluşturulan hafif çelik yapıların yönetmelikleri farklı olduğu için tasarlanamamaktadır.

İyi Çalışmalar.

Cevabınız için teşekkür ederim. İdeCAD' in bu konuda da kendini geliştirmesini çok isterim.
İyi çalışmalar..

Merhaba;

Hafif çelik yapılar ile ilgili benzeri talepler mevcut olup, bildiriminiz notlarımız arasındadır.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:

idecat statik de hafif çelik tasarliyabilirsiniz .yanız görsel olarak. soğuk form çelikde kullanılan c profili tanımlayıp en azından ne kadar profil gideceğini bulabilir ve görsel olarak birşeyler elde edebilirsiniz. lakin tam anlamıyla işinize yaramaz. Soğuk form çeliklerde zaten ülkemizde kullanılan hiçbir program analizde doğru sonuçları vermemekdedir. Bunu bizzat üniverstede hocamızdan duydum. Yapılan analiz sonucuyla malzemenin gerçek Mukavvemeti hiçbir zaman birbirinin tutmamaktadır. bu yüzden ülkemizde yapılan hafif çelik yapılar daima soru işareti olmuştur. ben yerinizde olsam yapcagınız yapıda ana taşıyıcı profilleri 0.8 mm yerime 2mm lik C profil ile dizayn eder iç duvarları 0.8 mm lik profil ile yaparım. en azından içim rahat eder. Zamanı gelince idecad de kendini geliştir

Geri