Betonarme Kolon - Petek Kiriş Birleşimi

onrkrtc

Yeni Üye
Tipik bir sanayi yapısı yapmayı planlıyoruz. (18 x 78) Kolonları 50/50 betonarme, çatı ise çelik.
Kendimce, yağmur oluğunu da dikkate alarak kolon-kiriş birleşimi yapmaya çalıştım. Yaptığım birleşimin mantıklı olup olmadığı konusunda şüphelerim var.
Bu konuda ve projenin tamamında tecrübeli arkadaş/üstad/hocalarımdanfikir bekliyorum.

(Dosya 10 Mb)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar.

Merhaba;

Projenizde öncelikle çelik çatıyı süneklik düzeyi normla olarak çözebilir, ardından süneklik düzeyini yüksek yapıp çelik elemanlara müdahale etmeden sadece betonarmeyi tasarlayabilirsiniz. Bu şekilde daha ekonomik bir yapı elde edebilirsiniz.
Bunun dışında
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
[/URL] linkinde de yer alan videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Modelinizde gerçekleştirdiğim aşıkları tüm kesişimlerden bölmek, bazı aşıkları analizden çıkarmak, aşıkların çaprazların başlangıç, bitiş ve ortasına gelecek şekilde modellenmesi ve gergi çubuklarının tanımlanması gibi konular videoda anlatılmaktadır. Tüm bular gerçekleştirildiğinde daha ekonomik kesitler elde edebilirsiniz.

Birleşim için sadece gusesi betonarme elemana çakışmış gözüküyor, guseyi kısaltabilir veya kaldırabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Depo_Son.rar
    4.2 MB · Görüntüleme: 164
  • analiz ayarları.png
    analiz ayarları.png
    37 KB · Görüntüleme: 4,101
  • aşık analiz.png
    aşık analiz.png
    477.8 KB · Görüntüleme: 48
  • aşık kesişimlerden böl.png
    aşık kesişimlerden böl.png
    553.8 KB · Görüntüleme: 4,100
Merhaba,

Nurgül hanım tavsiye ve uyarılarınız için teşekkürler. Kaplama birim ağırlığını düzenlemeyi unuttuğum için kesitler hep büyük çıkıyordu. Düzenledikten sonra makul seviyelere geldi.
Sormak istediğim bir diğer nokta ise;

- Betonarme kolonda kren için guse yaptım. Üstüne de kren tanımladım. Kolonun kesitleri yeterliliğini kontrol etmek için. Kren kirişini de kolonlarda parça olarak tanımladım. Fakat analizi 40 dk sürdü. Bu süreyi azaltmak için yapmam gereken bir şeyler var mı?

Merhaba;

Kren oluşturduğunuz modelinizi paylaşabilir misiniz veya teknik destek mailine gönderebilirsiniz.

Modal analiz için ayarlı olan mod sayınız nedeniyle yavaşlık olabilir, yapı ağacında modal analiz- modal bölümünden yönteminizi Ritz olarak değiştirip mod sayısını 20 yapmanız halinde bir miktar daha kısa sürecektir. Ancak genel olarak kren içeren modellerin süresi daha uzundur.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ritz.png
    ritz.png
    52.7 KB · Görüntüleme: 4,036
Merhaba;

Kren modellemek bir miktar yavaşlatmaktadır, birde siz tanımladığınız betonarme kolonun olduğu kattan değil bir alt kattan kren tanımlamışsınız, 1.katta iken kren tanımlamasını betonarme kolonları seçerek yapınız.

Kren çelik kolonlara tanımlandığında daha hızlı analiz yapılmakta yaklaşık sizin modeliniz boyutundaki tamamı çelik yapılarda 5-10 dakika sürmektedir, ancak betonarmeden dolayı bir miktar daha yavaş görünüyor. Bu konu araştırılarak, hızlandırmak için yapılabilecek bir önlem var mı diye bakılacaktır.

İyi Çalışmalar.

Geri