20 metre makas kesitleri

Apocalpyse

Etkin Üye
Ekteki projede

20metre Makas kesitleri için ekonomik önerileriniz nelerdir. (çift L kesit yapmaya karar verdik)
birde çatı katı olarak bir kat ekleyip makasları o katta çizdim acaba çatı katını silip zemin kat tavanına kot vererekmi makasları atmalıyım önerileriniz nelerdir.

tşkler

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Projenizde dikkat edilmesi gereken bir kaç husus mevcuttur.

1) Kaplamalarınızda mevcut olan kar yükü oldukça yüksek, doğru değer olduğunu kontrol ediniz. TS 498' e göre en yüksek yük değerini almış durumdasınız.
2)Çatı eğiminiz oldukça fazla. Bu eğim ile makaslarınızı modellemek zorunda iseniz aşıklarınızın analiz modeline dahil olmaması daha uygun olacaktır. Aşıklar analiz modeline dahil edilir ise rijitlikleri oranında sistemden yük taşıyacaklardır ve bu eğim altında eksenel yük aşıkları oldukça zorlar. Aşık menüsünde yer alan analiz parçalarını seçer komutu ile aşıklarınızı analizden çıkardım. Benzer durumlarda kullanınız.
3) Makasların stabilitesini sağlamak için makasların başlangıç, mahya bölgesi ve bitişlerinde düşey stabilite çaprazları kullanabilirsiniz. Linkte yer alan videoda bu konu ve yine makaslar ve kirişler için stabilite kirişlerinin faydalarından bahsedilmiştir. İzlemenizi tavsiye ederim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

4) Çatı çaprazlarını süreksiz modellemişsiniz. Yapının stabilitesi açısından bir açıklık boyunca çaprazların düzenli olması gerekir.
5) Tüm açıklıklarda aşıklarınıza gergi çubuğu tanımladım. Gergi çubuklarının sadece bazı açıklıklarda olması ciddi bir fayda sağlamaz. Ki hala aşıkalrınızın kesitleri yetersiz. Kar yükü ve kaplama sabit yükünüz düşünüldüğünde oldukça normal bir durumdur. Çözüm olarak kesit büyütmeli ve ya malzemeyi değiştirmelisiniz.
6) Mod sayısı için yapı ağacı analiz- modal analiz- modal içerisine girerek yöntemi ritz olarak değiştirin ve mod sayısını 250 yapınız. Mod sayısının yetersiz olmasının sebebi betonarme ve çelik elemanların bir arada olmasıdır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çaprazlar.png
    çaprazlar.png
    964.3 KB · Görüntüleme: 112
  • aşıklar.png
    aşıklar.png
    293.2 KB · Görüntüleme: 3,818
  • kar yükü.png
    kar yükü.png
    160.3 KB · Görüntüleme: 3,815
  • 9.rar