Makas alt başlığındaki narinlik hatası nedir nasıl giderilir

elfkarakelle

Yeni Üye
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ilk kez çelik proje yapıyorum arkadaşlar acil olarak yardıma ihtiyacım var. proje kurtarıyor görünüyor fakat makas alt başlığındaki narinlik hatası nedir nasıl giderilir ? ve linkteki projeyi inceleyip maliyet, uygulama ve kolay bulunabilirlik açısından nasıl olduğunu yazar mısınız .

Re: teslim etmem gerekiyor acil yardım!!!!!!!!!!!!!

Merhaba;

Makas alt başlığı narinlik kontrolü yönetmeliklerde zorunlu değildir, uyarı niteliği taşır. Bu nedenle elemanlarınız kırmızı renk ile gösterilmemiş ve yetersizlik uyarısı vermemektedir. Sorunun giderilmesi için alt başlıklarda mahya bölgesine gelen düğüm noktasından stabilite kirişi ekleyebilirsiniz. Detaylar linkte yer alan videoda mevcuttur. Aynı zamanda Deprem Yönetmeliği örnek sorularda da benzer örnek mevcuttur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

* Projenizde kaplama yüklerini kontrol ediniz. Tüm kaplama yükünüz bu kadar mıdır? TS 498' e göre kar yükü girişine gerek yok mudur? Tüm yükleriniz bu kadar ise aşıkların kesitleri düşebilmektedir.
*Analiz ayarlarından süneklik düzeyi ve R katsayılarını normal ve 5 olarak değiştirdim. Deprem yönetmeliğini incelerseniz sizin yapınız için süneklik düzeyi normal çözüm yapılabileceğini görebilirsiniz.
* Kolonlara zayıf yönden bağlanan kirişleriniz için kayıcı birleşim oluşturmalısınız. Örneğin tek kayma levhalı birleşim kullanabilirsiniz.
* Modelinizde aşık kesitlerinin düşmesinin yolu aşıkların analizden çıkarılması ve makas üst başlıklarının stabilitesinin sağlanması için çapraz sisteminin kullanılmasıdır. Yapı taşıyıcı sisteminizi merkezi çaprazlı sistem olarak düzenledim. Bunun için mutlaka belirttiğim gibi kayıcı birleşim girmeniz gerekmektedir.

Program mantığını anlamak ve doğru çözümler üretebilmeniz için linkteki 5 adet videoyu mutlaka izleyiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• süneklik düzeyi.png
    süneklik düzeyi.png
    39 KB · Görüntüleme: 3,718
  • tek kayma levhalı birleşim.png
    tek kayma levhalı birleşim.png
    20.7 KB · Görüntüleme: 3,718
  • kaplama yükleri.png
    kaplama yükleri.png
    107.4 KB · Görüntüleme: 3,720
Geri