Çatı Aşıkları

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba çatı aşıkları ile ilgili problemlerimin bir kısmını
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
mesajında çözdüm ancak. Çatı aşıklarında yine sorun yaşamaktayım. Ekte proje ve hatalarını resimlerini gönderiyorum.
Çelik projenin sol tarafında aşık birleşim profillerinin istediğim gibi seçebiliyorken sağ tarafta özelliklerinide objeden al-aktar ile yaptığım halde olmuyor, çözemedim durumu.

Ekli dosyalar

• hata_2f.jpg
    hata_2f.jpg
    330.4 KB · Görüntüleme: 4,941
  • hata_2e.jpg
    hata_2e.jpg
    325.5 KB · Görüntüleme: 4,941
  • hata_2d.jpg
    hata_2d.jpg
    322.3 KB · Görüntüleme: 4,941
  • hata_2c.jpg
    hata_2c.jpg
    299 KB · Görüntüleme: 4,941
  • hata_2b.jpg
    hata_2b.jpg
    309.1 KB · Görüntüleme: 4,941
resimlerin devamı

Ekli dosyalar

• hata_2b.jpg
    hata_2b.jpg
    309.1 KB · Görüntüleme: 4,935
  • hata_2a.jpg
    hata_2a.jpg
    355.2 KB · Görüntüleme: 4,935
  • hata_1.jpg
    hata_1.jpg
    272.9 KB · Görüntüleme: 4,935
Merhaba;

Aşıklarla ilgili yaşadığınız sorun ne ise daha önce gönderdiğiniz projeniz üzerinde böyle bir durum oluşmuyor. Projenizde modelleme sırasında hatalı bir adım gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bu nedenle projenizin güncel haline ihtiyacımız var, sorunu belirlemek ve çözmek için adına.

Alın levhalı kiriş eki birleşimi ise literatürde belirtilen şekli ile simetrik ve 4 bulon ile modellenir ise görselde gördüğünüz gibi tasarım raporunu elde edebilirsiniz. Aksi takdirde birleşimin tasarım raporu uyarı vermektedir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• alın levhalı kiriş eki.png
    alın levhalı kiriş eki.png
    72.3 KB · Görüntüleme: 4,922
Merhaba;

İlk ve son açıklık ana kirişlerinizde iki kez tanımlama yapmışsınız, bu nedenle aynı koordinatlarda çakışan elemanlarınız var, ancak aşıkları modellerken farklı birleşimi modellerken üst üste olan kirişlerden farklı olanları seçmişsiniz. Bu nedenle aşık birleşimlerinizde de problem mevcuttu. Aynı zamanda ana kirişlerinizin sağ uç kotları her iki yönde birbirinden 5 cm farklı aşıklar kirişlere temas etmiyordu.

Bu hatalar düzeltilmiştir.Modelleme sırasında seçim yaptığınız elemanlara dikkat etmenizde fayda vardır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çelik_yapi.ide85
    10.8 MB · Görüntüleme: 516
  • 1.png
    1.png
    183.4 KB · Görüntüleme: 4,897
sayın nurgulkaya;

düzeltme için teşekkür ederim, birşey daha birleşim kontrollerini uyarılara göre düzelttim ancak çakışma kontrollerinde hatalı birleşim göremedim ancak bir sürü hata gösteriyor, birde birleşim ve çakışma kontrolünü ribbon menüde yerini bulamadım. bu kontrolleri klasiğe geçip orda yapabildim.

iyi çalışmalar

Merhaba;

Ribbon menüde analiz ve tasarım sekmesinde çelik alt sekmesinde çakışma kontrolü mevcuttur. Çakışma kontrolünde listelenen hatalardan herhangi biri seçildiğinde iki elemanda kırmızı yanar ve program o bölgeye yakınlaşır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çakışma kontrolü.png
    çakışma kontrolü.png
    111.1 KB · Görüntüleme: 13
  • ribbon menü.png
    ribbon menü.png
    57.7 KB · Görüntüleme: 4,862
Geri