Kiriş sehim sınırı aşıldı

sara

Üye
merhabalar elimde bir ahır projesi var aşıklar bir türlü kurtarmıyor aşıkları hesaba katmadım ama rapor alınca sehim sınırı aşıldı uyarısı alıyorum nasıl bu durumu düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler herkese iyi çalışmalar ( yaptığım başka hatalarda varsa uyarırsanız sevinirim)

Ekli dosyalar

• ahır.cde
    1,010.9 KB · Görüntüleme: 476
Merhaba,

Projenizde 13-14 aksları arasındaki açıklık 10m civarında. UPN120 lik bir aşıkların 10m gibi ciddi bir açıklıkta yetersiz gelmesi normal bir durumdur. Aynı zamanda aşıklar basit kiriş olarak çalıştıkları için sehimleri çok fazla çıkacaktır. Aşıklar için bu kesiti kullanacaksanız 13-14 aksi arasına bir taşıyıcı çerçeve daha teşkil etmeniz gerekebilir.
Sanayi yapılarında taşıyıcı sistemler genellikle mahya düzleminde moment çerçevesi, mahya düzlemine dik düzlemde çaprazlı çerçeve olarak teşkil edilmektedir. Projede moment çerçevesi olarak teşkil edilmiş çerçevede kolonların zayıf eksenlerine moment aktaran birleşim bağlanmış. Bu şekilde seçtiğiniz taşıyıcı sistem verimli olmayacaktır. Bu nedenle kolonların yönlerini değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede birleşimler de uygun hale gelecektir.
Bunların dışında sistemde yatay ve düşey çaprazlar bulunmamaktadır. Gerekli çaprazları ve stabilite elemanlarını teşkil ettiğiniz taktirde yapınızın kesitleri çok daha uygun hale gelecektir.

Saygılarımla...

ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM DEDİKLERİNİZİ DİKKATE ALARAK PROJEYİ DEĞİŞTİRİYORUM İNŞALLAH SIKINTILAR TEKRARLAMAZ TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR...

Geri