Guse Birleşim Sorunu

Merhaba.
Saçak payı bıraktığım yapılarda guse birleşimi yaparken sağ yada sol guselerden birinin plakasını taşırmam gerekiyor. Bunun için bir çözüm sunabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    54.9 KB · Görüntüleme: 4,699
Merhaba;

Ekteki görseller yardımcı olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    51.6 KB · Görüntüleme: 4,695
  • 1.PNG
    1.PNG
    104.7 KB · Görüntüleme: 4,696
Nurgül hanım diğer taraftaki guseyi kaldırdığınız zaman kolon ile kiriş arasındaki plaka kaybolmuyor. plakayı ayarlardan kısaltınca guse tarafından kısalıyor.

Merhaba;

Birleşim normalde kolon-kiriş güçlü eksen için uygulanan bir birleşimdir. Siz normal kullanımı dışında bir alanda kullanmaktasınız, geometrik olarak benim belirttiğim gibi simetri yapabilir veya alt rijitleştirici açık hali için kullanabilirsiniz. Diğer istediğiniz geometrileri elde edememeniz normaldir. Dilerseniz çizimlerde ek düzenleme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Nurgül Hanım ilginiz için çok teşekkür ederim.

Bu tür saçaklı birleşimler ahır yapılarında çok tercih ediliyor bu yüzden guse birleşimi yapmam gerekiyor. Bu birleşimi başka bir birleşim aracıyla yapmam mümkün mü acaba.

Merhaba;

8 bulonlu rijitleştirilmiş birleşimi kullanabilirsiniz, ancak yine saçaklar simetrik olacaktır. Veya mesnet birleşimini kullanabilirsiniz, bu durumda hiç saçak mevcut olmayacaktır. Çizimlerde düzenleme yapmanız gerekir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 8 bulonlu.png
    8 bulonlu.png
    50.4 KB · Görüntüleme: 4,658
Nurgül Hanım Merhaba.

Yeni başlık açmak istemediğim için buraya yazıyorum.
12 mt açıklıkta kabul edilemeyecek kesitlerde bile sistemi kurtaramadım. Atladığım biryer mi var bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• AHIR-REVİZE - 3.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 185
Merhaba;

Yeni sürüm 8.62 'yi indirip, kurulumu gerçekleştirdiniz mi?

8.62 sürümünde çatı çaprazlarının modellenmediği iki ana kirişinizde yetersizlik görünüyor. Diğer elemanlarınızda herhangi bir problem söz konusu değil. Çatıdaki fenerleri modellerken dikey elemanlar için çelik kolon komutunu kullanmak yerine çelik kiriş kullanınız. Sistem kurma için daha uygun sonuçlar elde edebilirsiniz. Çatı fenerlerinin ana yapısal elemanlar olmadığı düşünüldüğünde bu şekilde modelleme yapmanız halinde tam uygun mühendislik kabulü yapmış olmuyorsunuz. İkincil elemanlar olması sebebiyle analize dahil olmasını isterseniz belirttiğim gibi çelik kiriş ile modelleyiniz veya çatı fenerlerini analiz ve tasarım sırasında sadece yük olarak girebilirsiniz. Çizimler için modelleme gerçekleştirilebilinir.

İyi Çalışmalar.

Geri