Sehim kontrolünü aşamıyorum

mert_01

Yeni Üye
İdecad Çelik programının yeni kullanıcısıyım. Ekte gönderdiğim proje üzerinde çalışıyorum. Projede sehim sorununu gideremiyorum ve kesitler fazla çıkıyor. Projeyi kontrol edip çözüm önerilerinizi bekliyorum.(Proje boyutu sınırı aştığı için temel silindi)

Ekli dosyalar

• ALİ CEBE.cde
    1.9 MB · Görüntüleme: 806
Merhaba;

Ekteki resimde de göreceğiniz gibi analiz modeliniz hatalı kurulmuş, çelik kolonlar bir alt kattaki betonarme kolon yada kirişlerin üzerine denk gelmediği için yapı ile birlikte hareket etmiyor. Bu durumu çözmek için;
1- çelik kolonlarınızın altından geçecek ilave kirişler tanımlayın yada,
2- çelik kolonlarınızı mevcut kolon ve kirişlere denk gelecek şekilde kaydırın yada,
3- çelik katı betonarme binadan bağımsız çözün (önerilmez)

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• HATALI MODEL.png
    HATALI MODEL.png
    158.1 KB · Görüntüleme: 2,913
Merhaba;

Modelinizde çelik kolonlar, betonarme döşemelere yerleştirilmiş durumda, program döşemelerin üzerine çelik kolonlardan yük aktarmamaktadır. Taşıyıcı sistemi bu şekilde kurmanız sağlıklı değildir, çelik kolonlarınızı betonarme kiriş ve betonarme kolonlara denk gelecek şekilde yeniden modelleyiniz. Taşıyıcı sistemi rahatlıkla bu şekilde revize edilebilir görünmektedir.

Analiz sonrası herhangi bir yetersiz elemanınız görülmemektedir. PMM oranları ve sehim değerleri incelendiğinde kesit küçültme imkanınız olduğu görülmektedir. Taşıyıcı sistemi düzenledikten sonra kesitlerinizi tekrar kontrol ediniz.

Çelik içerisinde size yardımcı olacak videolara
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
ve
linklerinden ulaşabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ali cebe.ide85
    21.7 MB · Görüntüleme: 623
Geri