ideCAD analiz ayarları

eissenhover

Etkin Üye
Herkese merhabalar. Birkaç sorum olacaktı yardımcı olursanız cok seviniriM.

1) Ekteki görselde idecad analiz ayarları sayfası gorulmektedir. Burda deprem yuku hesap yontemi kısmında "eşdeğer deprem yükü" veyahut "mod birleştirme yontemi" gıbı bı secenek yok, bunun yerıne "mod katkılarının bırleştirilmesi ....." ve "elemena ozgu sonucların mod katkıl....." dıyerek ıkı secenek var. bunların anlamı tam olarak nedir, eşdeğer deprem yuku yonteminı nereden nasıl sececegız?

2)analiz ayarlarında guclendırme kısmında analiz tıpı olarak esdeğer deprem ve mod bırleştirme secenkleri mevcut. ama burdakı sectıgımız yontem guclendırme kısmında yer almıs yanı statık analız ıcın gecerlı degıl sanırım, performans analızı ıcın gecerlı. sıfırdan bına tasarlarken ılk soruda sordugumun aynısı olarak statık analızde esdeger deprem yontemını nasıl secıcez programda?

3) celık yonetmelıgınıde ınceledım ama GKT ve YDKT ile ilgili kafam cok karıstı. secim yaparken GKT mi yoksa YDKT mi sececegımız hususunda tavsıyelerınız varmıdır ?

4)Programda örnegın bır kırısın serbestlık kısmında moment 2 ve moment 3 değerlerini sıfır yapıyorum. kırısın ıkı ucunu kolonlara programdakı rıjıt birleşimlerden bırını secerek baglıyorum. analız yapıp analız modelıne baktıgımda kırışın uc kısmında moment aktarılmadıgını goruyorum. yanı yaptıgım rıjıt bırlesımı program tanımıyormu ??

5) son olarak ektekı projede sehım sınırını aşan 1 kırıs ve kesme kapasıtesi kurtarmayan bır kırıs var. diğer kirişlerde de sehım sorunu verdı kırışlerı ıkıye bolerek kurtardım. ama anlamadıgım bır sey var. kırışlerın boyu zaten 5 metre cıvarı ve neredeyse her 1 metre aralıkta kolona basıyor. yanı 5 metrelık kırısımdekı acıklıklar 1 er metre iken nasıl oluyoda sehım hatası verıyor. projeye bı bakıp yorum yapabılırmısınız .

Ekli dosyalar

• ff.png
    ff.png
    178.8 KB · Görüntüleme: 10,901
  • forum-3.png
    forum-3.png
    46.1 KB · Görüntüleme: 10,902
  • forum-2.png
    forum-2.png
    19.7 KB · Görüntüleme: 10,899
  • proje.rar
    3.3 MB · Görüntüleme: 226
Merhaba;

1) Analiz ayarları - Genel Ayarlar bölümünde yer alan 2 seçeneğin anlamı şudur:
a) Mod katkılarının birleştirilmesi ile hesaplanan yatay kat kuvvetlerini uygula : Geliştirilmiş Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemidir. Eşdeğer Deprem Yükü yöntemi yapının davranışının 1.modda ortaya çıkacağı varsayımı ile sadece 1. moda ait kat kesme ve taban kesme kuvvetlerini belirlerken, ideCAD ÇELİK & Betonarme' de kullanılan yöntem gereği yapının analizinin yapıldığı tüm modlar için bu işlemler gerçekleştirilir. Daha gerçekçi ve güvenilir sonuç elde edilir.
b) Elemana özgü mod katkılarının birleştirilmesi seçeneği: Mod Birleştirme Yöntemidir.
c) Eşdeğer Deprem Yükü ile analiz yapmak için ilk seçeneği seçmeniz gerekir. Ancak yukarıda belirtildiği gibi DBYBHY 2007 Bölüm 2.7 - Eşdeğer Deprem Yükü Yönteminden farklılık içerir. Bu nedenle elle hesap veya başka programlarla hesap yapılması halinde birebir aynı sonuçlar elde edilemez. ideCAD ile belirlenen sonuçlar yapının gerçek davranışına daha yakın olacaktır. Ancak eşdeğer deprem yükü yöntemi gereği yapı düzensizliklerin kontrol edilmesi gerekir. Mod birleştirme yöntemi; eşdeğer deprem yükü yöntemine göre daha gerçekçi ve kapsayıcı olduğu için analiz açısından daha uygun bir çözümdür. Bildiğiniz gibi DBYBHY 2007 eşdeğer deprem yükü yönteminin uygulanması için önşartlar barındırır. Bu nedenlerle tavsiyemiz mod birleştirme yöntemini kullanmanızdır.

2) Analiz ayarları - Güçlendirme bölümünde yer alan eşdeğer ve mod birleştirme yöntemleri performans analizi içindir.
3) Çelik yönetmeliğinde yer alan GKT ve YDKT yöntemleri arasındaki seçim mühendisin kararı olup, konu oldukça kapsamlıdır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkinde yer alan eğitimi inceleyebilirsiniz.
**
ve
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linklerinde ise İMO Ankara ve İzmir şubelerinde farklı hocalar tarafından konu ile ilgili seminerler verilmiştir.
4) Programda elemanlara serbestlik tanımlamanızın 2 yolu vardır.

a) Birleşim girmek
b) Elemanların özelliklerinden serbestlik bölümünden düzenleme

*** Siz eleman özelliklerinden serbestlik girerseniz, program birleşimlere bakmayacak ve eleman üzerinde yazanı alacaktır. Dolayısıyla elemana serbestlik girdiyseniz ve tasarımı buna göre yaptıysanız birleşimi de uygun seçmelisiniz. Aksi takdirde başlangıçta yaptığınız kabullere uymamış olursunuz. Kısacası ya doğrudan birleşim girin ya da serbetlik girdiyseniz birleşimleri buna göre seçiniz.

5) Projenizde en altta yer alan 5 cm' lik kolonlar kirişlere çok yakın olduğu için mesnet koşulları doğru oluşmamış görünüyor. Kolonların boylarını 50 cm ye çıkardığımda herhangi bir sorun görülmemekte ve yetersiz elemanınız bulunmamaktadır. Buradaki sorun ise en lat parça kolonları 5 cm olarak girmeniz, gerçekte sahada böyle bir inşaada bulunmayacağınız düşünüyorum. Yapılacak ise de 5 cm'lik elemanlar birleşim bölgesi için alan sağlamamaktadır. O bölgeyi tekrar gözden geçiriniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    418.7 KB · Görüntüleme: 10,841
eissenhover":1t8btxiv' Alıntı:
3) celık yonetmelıgınıde ınceledım ama GKT ve YDKT ile ilgili kafam cok karıstı. secim yaparken GKT mi yoksa YDKT mi sececegımız hususunda tavsıyelerınız varmıdır ?

Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım (YDKT) yöntemini tercih ediniz. Her iki yöntemde de elemanın karakteristik dayanımı (Rn) aynı şekilde hesaplanır fakat YDKT'de her yük türü için katsayılar olasılık hesabıyla belirlenir. Örneğin G yükünün katsayısı 1.2 olarak verilmiştir oysa Q yükü için 1.6 verilmiştir. Bunun nedeni sabit yüklerdeki belirsizliklerin hareketli yüklere nazaran daha az olması yani daha düşük bir standard sapmayla belirlenmesidir. Oysa GKT'de her ikisinin de katsayısı aynıdır (pek doğru bir yaklaşım değil). GKT'nin yönetmelikte bulunmasının sebebi "emniyet gerilmeleri yöntemine" göre tasarım felsefesine alışmış mühendislerin yeni yönetmeliğe daha kolay adapte olabilmesi içindir.

Acil yardımlarınızı bekliyorum....

Analiz ayarlarında Deprem yükü hesaplama yöntemini 'mod katkılarının birleştirilmesi ile hesaplanan yatay kat kuvvetlerini uygula' seçeneğini seçip kaydetmeme rağmen analiz yaptırdığımda sonuç raporunda ' elemana özgü sonuçlardan mod katkılarının birleştirilmesi' seçildi görünüyor. Defalarca kaydedip tekrarlasam da farklı bir sonuç alamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

Merhaba;

Sorunun kaynağı şudur:
En üst teras katı tanımlamış ve bu katta döşeme tanımlı değil. Katlardan herhangi birinde döşeme tanımlı olmazsa (yani döşemesiz/rijit diyaframsız kat) mod katkıları seçilse dahi program onu elemana özgü sonuçlar ile analiz eder. Çözüm için kat genel ayarlarından teras katı silerek, merdiven kovası için 3.katınızda yer alan perdelerin üst kotlarını değiştirebilirsiniz.

Bu şekilde düzenleme yapıldığında analizi istediğiniz yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    19 KB · Görüntüleme: 10,423
nurgulkaya":3eov7pj1' Alıntı:
Merhaba;

Sorunun kaynağı şudur:
En üst teras katı tanımlamış ve bu katta döşeme tanımlı değil. Katlardan herhangi birinde döşeme tanımlı olmazsa (yani döşemesiz/rijit diyaframsız kat) mod katkıları seçilse dahi program onu elemana özgü sonuçlar ile analiz eder. Çözüm için kat genel ayarlarından teras katı silerek, merdiven kovası için 3.katınızda yer alan perdelerin üst kotlarını değiştirebilirsiniz.

Bu şekilde düzenleme yapıldığında analizi istediğiniz yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

Analiz ayarlarında Deprem yükü hesaplama yöntemini 'mod katkılarının birleştirilmesi ile hesaplanan yatay kat kuvvetlerini uygula' seçeneğini seçip kaydetmeme rağmen analiz yaptırdığımda sonuç raporunda ' elemana özgü sonuçlardan mod katkılarının birleştirilmesi' seçildi görünüyor. Defalarca kaydedip tekrarlasam da farklı bir sonuç alamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

bende aynı sorunu yaşıyorum çözümü nedir acaba ?

Merhaba;

Hesap yöntemi ve R seçimi bölümünde yazan Dinamik analiz ve modal analiz durumlarını değiştirememektesiniz.

Ekli dosyalar

• analiz ayarları.png
    analiz ayarları.png
    20.1 KB · Görüntüleme: 9,084
merhabalar, idecad ın mevcut son sürümü nonlineer analiz yapıyormu? Yapıyorsa eğer analiz ayarlarında nereden seçiyoruz bu seçeneği?

Merhaba;

8.62 sürümünde nonlinear analiz yapılmamaktadır. Nonlinear analiz ile ilgili 9 versiyonu için ar-ge çalışması gerçekleştirilmiştir.

İyi Çalışmalar.

Kolay gelsin iyi çalışmalar, çalıştığım projem de eleman uç serbestlik dereceleri bu şekilde .Betonarme döşeme üzerine çelik kolonlar yerleştirildi ve birleşimlerden kolon ayağı girildi diğer birleşimlerde şekilde belirtildi.Merak ettiğim konu
1)eleman uçlarına bakarak kolonun alt ucu için uç serbestlik açık ve moment almıyor sanırım(yanlış değilsem bu demek oluyor)açıklık getirebilir misiniz?
2)kolon kiriş birleşimde serbestlik yok bu moment aktarıyor demek mi oluyor ?
yardımcı olursanız çok sevinirim,tekrardan kolay gelsin iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• BİRLEŞİM.png
    BİRLEŞİM.png
    204 KB · Görüntüleme: 2,005
1- Kolona girdiğiniz birleşim mafsallı oluşturulmuş ki program ona göre serbestlik ve moment diyagramı oluşturuyor. Diğer uçlardan herhangi bir veri almaz. Önemli olan ilgili uctur. Kolon ayağı birleşimindeki ankraj sayınız ve yerleşiminiz önemli. Ankrajlar kolon başlıklarının içinde kalıyor ise mafsallı, kolon başlıklarının dışında da mevcut ise ankastre algılar program.
2- Herhangi bir yeşil veya mavi halka yok ise bu düğüm noktası sabit düğüm noktasıdır, yani moment aktarır.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    50.3 KB · Görüntüleme: 1,974
  • 2.png
    2.png
    61.3 KB · Görüntüleme: 1,974
Nurgül hanım kutu profil 100*100*6 kullandım etrafına 4 tane M16 bulon yerleştirdim ,kutu profil olduğu için her türlü ankrajlar yerleşimin dışarısında kalıyor lakin moment aktarmıyor mafsallı şekilde algılıyor

Geri