ideCAD Statik ile özel kesitler oluşturmak mümkün mü

Merhaba acaba aşağıdaki görsellerdeki gibi özel kesitler ve elemanlar tasarlamak idecad çelikte mümkün mü? veya 3 boyutlu modelleme programlarında(3ds max,solidworks,fusion360 gibi) oluşturduğumuz modelleri import ederek analizlerini yapma olanağımız var mı?

Ekli dosyalar

• timthumb (1).jpg
    timthumb (1).jpg
    214.7 KB · Görüntüleme: 2,576
  • timthumb.jpg
    timthumb.jpg
    204.5 KB · Görüntüleme: 2,577
  • timthumb (2).jpg
    timthumb (2).jpg
    190.5 KB · Görüntüleme: 2,576
Re: iDECAD ÇELİKTE ÖZEL KESİTLER OLUŞTURMA MÜMKÜN MÜ?

Merhaba;

ideCAD Mimari ile görseldeki geometrileri modelleyebilir, ardından BIM uyumluluğu sayesinde ideCAD Çelik &Betonarme' de aynı dosyayı açarak analiz edebilirsiniz. ideCAD Mİmari' ye 3d max'ten dosya alabilir ve dosya aktarabilirsiniz. ideCAD Çelik &Betonarme' de ise 3d dwg dosyanız var ise yapının tamamını doğrudan aktarabilirsiniz.

Ancak analiz sonucu iç kuvvet sonuçları ve gerilme dağılımını çubuk eleman olarak girmeniz halinde elde edebilirsiniz, mimari formunuz çubuk eleman kavramına da tam olarak uygun olmadığı için sonuçlar uygun olmayacaktır. Yapınızın analizine uygun modeli ideCAD' te oluşturmanız mümkün görünmemektedir. Görselde görülen kesitler yönetmeliklerde yer almayan özel enkesitler, bu nedenle tasarımları da standart yönetmeliklere uymamaktadır. Bu nedenle özel çalışma yapmanız gerekir.

İyi Çalışmalar.

istavroz yada haç kolon yapmak istiyorum fakat nereden yapıldığını bulamadım. bunu yerine herhangi bir atalet momenti mukavemet momenti gibi değerlerini el ile değiştirerek deniyorum. fakat yaptığım değişiklikleri görmüyor gibi bir model davranışı oluşuyor. ne yapılabilir bir öneriniz var mı ?

Merhaba;

Yapı ağacı- kesitler -yeni kesit ekle - bileşik I alt sekmesinde görselde gördüğünüz yöntemi tercih ederseniz şekil birebir hac olmasa da tüm analiz ve tasarımı ilgilendiren parametreleri aynı olacaktır. Kolonları bu şekilde modelleyip tasarım yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    96.9 KB · Görüntüleme: 549
  • 2.png
    2.png
    19.3 KB · Görüntüleme: 553
teşekkürler. bu yöntemi denerken kesit 2 of 2 kısmına geldiğimde ekrana hiç bir şey gelmiyordu. o yüzden sadece kullanıcı tanımlı değerler atayıp öylece sorunumu çözdüm.

Merhaba;

Ekranda sonraki kesit butonu mevcut ona tıkladığınızda diğer kesiti de seçip tamam derseniz oluşuyor. v10.20 kullanıyorsunuz değil mi?

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    90.6 KB · Görüntüleme: 467
Geri