Çelik Birleşim

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba, çelik bir merdiven modellemeye çalışıyorum ancak bazı birleşim tiplerinde sıkıntı yaşıyorum. Henüz modeli tamamlamadım ancak çok ileriye gitmeden sorunum için yardım rica ediyorum. Aşağıda model dosyasını ve sorunlarımı resimlerle anlattım.
herkese iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• res-4.png
    res-4.png
    49.4 KB · Görüntüleme: 4,188
  • res-3.png
    res-3.png
    48.1 KB · Görüntüleme: 4,188
  • res-2.png
    res-2.png
    65.7 KB · Görüntüleme: 4,188
  • res-1.png
    res-1.png
    61.1 KB · Görüntüleme: 4,189
  • merdiven_4.ide85
    562.5 KB · Görüntüleme: 569
Tekrar merhaba merdivene son şeklini verdim. Ancak kat kirişi tanımladığım kotlarda sahanlıklara metal döşeme tanımladığımda aşağıdaki resimdeki gibi tüm kata tanımlıyor benim istediğim sadece sahanlığa tanımlamak. Ayrıca analiz yaptığımda bazı elemanlar hata veriyor sorunu çözemedim bir türlü. Bir konuda yine aşağıda görüntüsünü paylaştığım merdiven eğik kolonun temelle birleşimi, resimdeki gibi bir modelleme nasıl yapabilirim.

Ekli dosyalar

• gör-1.png
    gör-1.png
    614.1 KB · Görüntüleme: 4,142
  • gör-2.png
    gör-2.png
    16.6 KB · Görüntüleme: 4,142
  • merd-5.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 600
Birleşimlerini düzelttim. Basamakları koyarsın artık. Tek kat yerine 5 katlı yaparsan kat kirişlerini daha iyi düzenlersin.

Ekli dosyalar

• merd-5.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 618
Merhaba;

İbrahim Bey'e bilgi ve düzenlemeler için teşekkür ederiz.

1) Projenizde kaynaklı birleşimi oluşturmak için birleşimi seçtikten sonra her iki elemanı da sırayla seçmeli ardından sağ tuş ile bitirmelisiniz. Böylece birleşim düzgün oluşacaktır.
2) Guse birleşiminde yaşanan sorunun sebebi ise kirişin duruş yönünden kaynaklanmaktadır, raporlanmıştır. Bu sürümde alın levhalı birleşimleri bu proje için kullanabilirsiniz.
3) Kat genel ayarlarında her kot için kat tanımlaması gerçekleştirirseniz hem modellemede hem de çelik çizimlerde daha az zaman harcarsınız.
4) Yetersizlik sebebi sehim sorunu görünmektedir. Sehim sorunu yaşanan kiriş ise konsol kiriş ve ona bağlı yardımcı kirişlerdir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• kat genel.png
    kat genel.png
    22.2 KB · Görüntüleme: 4,058
  • kaynaklı birleşim.png
    kaynaklı birleşim.png
    39 KB · Görüntüleme: 4,058
  • yetersizlik.png
    yetersizlik.png
    238.4 KB · Görüntüleme: 4,058
  • yetersizlik 2.png