Birleşim raporunda resimdeki hatalarla karşılaşıyorum

Muhpen

Üye
Merhaba,

projemde birleşim raporuna girdiğimde resimdeki hatalarla karşılaşıyorum. sebebi ne olabilir?

Ekli dosyalar

• birleşim raporu.PNG
    birleşim raporu.PNG
    83.2 KB · Görüntüleme: 3,889
Re: birleşim raporu

Merhaba;

Alın levhalı kiriş eklerinin tasarımının yapılmadığı görülmektedir. Alın levhalı kiriş eki birleşiminde default bulon adedine müdahale etmeniz halinde hesabı yapılmamaktadır. Benzer şekilde rijitleştirici eklemeniz halinde de hesabı yapılmaz. Bu iki değişiklikten birini gerçekleştirdiğiniz için raporda bu şekilde görünmektedir. Birleşimleri değişiklik yaptığınız hali ile kullanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

yani eski haline mi getirmeliyim? yoksa bu rapordaki uyarıyı dikkate almamak mı gerekiyor?

Merhaba;

Birleşimi sahada nasıl kullanacaksanız o şekilde kalabilir, bu durumda rapordaki değeri önemsememeniz gerekir. Bu birleşimin tasarımını yapmıyoruz çünkü.

Ama birleşimin tasarımını yapmak isterseniz eğer programın oluşturduğu haline dokunmamanız gerekir.
Sizin tercihinizin hangisi olduğu önemli.

bahse konu birleşim bu.
çelik çatılarda en çok kullanılan birleşimlerden biri bu.
idecad bu birleşimi hesaplamıyor mu?
bunun hesabı yapılmıyorsa yerine ne kullanmam gerekiyor?

Ekli dosyalar

• birleşim.PNG
    birleşim.PNG
    73.6 KB · Görüntüleme: 3,825

Merhaba;

Tasarım raporunu görselde gördüğünüz hali ile elde edebilirsiniz.

Diğer geometrilerde birleşim içi yük aktarma mekanizması değişmekte ve hesaplama yönteminin değişmesi gerekmektedir, bu nedenle şuanda tasarım raporunu sizin istediğiniz geometride veremiyoruz. Konu ile ilgili çalışma yapılmaktadır. Önümüzdeki sürümlerde gelişmeleri görebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• alın levhalı kiriş eki.png
    alın levhalı kiriş eki.png
    137 KB · Görüntüleme: 39
Çelik Birleşimler

Merhaba

geçen gün alın levhalı kiriş eki birleşimi ile ilgili sorduğum bir soru neticesinde bu birleşimlerin yalnızca default haliyle kullanılabildiğini aksi durumda tasarım raporu alınamadığını öğrendim.
idecad çelik programı üzerinde diğer birleşimleri incelediğimde de birçok birleşimde tasarım raporu alınamadığını gördüm.

şimdi sorum şu: idecad programında birleşim hesabı yapılıyor mu? yoksa programın birleşim menüsünde bulunan birleşimler sadece konstrüktif olarak mı giriliyor. (öyle ise durum çok vahim)
eğer birleşim hesabı yapılıyor ise resimdeki gibi basit dikdörtgen bir çerçevenin köşelerine hangi birleşimin yerleştirilmesi gerektiğini (guse, mahya, çerçeve köşesi) bana söyleyebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• basit çerçeve.PNG
    basit çerçeve.PNG
    41.3 KB · Görüntüleme: 3,692
Mesela resimdeki gibi birleşim oluşturduğumda bu birleşimin hesabını raporlarda göremiyorum. Birleşimin yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim.

incelemeniz için datayı da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• çelik birleşim 2.PNG
    çelik birleşim 2.PNG
    114.8 KB · Görüntüleme: 3,682
  • çelik birleşim.ide85
    548.8 KB · Görüntüleme: 513
Merhaba;

Programda hesabı yapılan ve konstrüktif olmak üzere 2 grup birleşim mevcuttur. Bu birleşimlerin programın tanıtımının yapıldığı broşür, internet sitesi, online eğitimler vb. yerlerde açıkça belirtildiğini görebilirsiniz.Bu birleşimlerden hesabı yapılanlar Deprem Yönetmeliği eklerinde de yer alan, Deprem Yönetmeliğinin sınırladığı dönme açısı gibi değerlere uyan birleşimlerdir. Diğer birleşimler ise modelleme ve çizime yönelik kullanılmaktadır.

Konstrüktif birleşimlerden bir grubu önümüzdeki sürümlerde tasarımı yapılabilir hale gelecektir. Bir grubu ise farklı birleşim tasarımı yapan programlarda da; örneğin Limcon, Ram Connection, Risa Connection; göreceğiniz gibi mevcut değildir. Çelik birleşimler çok çeşitli olduğu için her programın tamamının hesabını yapmasını bekleyemezsiniz.

Programda tasarımı yapılmayan birleşimler için sizin hesap yapmanız gerekmektedir. Veya projenizde kirişi kolon üzerine oturtmak yerine 4 bulonlu veya 8 bulonlu birleşimleri kullanarak tasarım raporlarını elde edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    14.8 KB · Görüntüleme: 3,646
ribbon menüde "birleşim" ve "konstrüktif birleşim" olmak üzere 2 bölüm var

ben de buna uygun olarak birleşimlerimi ilk bölümden seçerek tasarımlarımı oluşturdum ancak seçtiğim bazı birleşimlerin konstrüktif olduğunu sonradan farkettim.
örnek vermek gerekirse "alın levhalı kolon eki" ve "her iki eksende rijit kolon ayağı" isimli birleşimler ilk bölümün içinde yani "konstrüktif birleşimler" bölümünde değil. ancak bu birleşimlerin hesabı yapılmıyor.

konstrüktif birleşim ve hesabı yapılan birleşimlerin neler olduğunun birçok yerde açıkça belirtildiği konusunda sizinle aynı fikirde değilim. birçok kullanıcı benim gibi hesaplandığını düşünerek konstrüktif birleşim kullanıyor olabilir.

Ekli dosyalar

• birleşim ve konstrüktif birleşim.PNG
    birleşim ve konstrüktif birleşim.PNG
    39.2 KB · Görüntüleme: 3,632
Merhaba;

Herhangi bir birleşimin özelliklerine girdiğinizde açılan menüde sağ alt köşede tasarım raporu sekmesi mevcut değil ise bu birleşimin tasarımı yapılmaz demektir. Ribbon menüden herhangi bir birleşim seçmeniz halinde açılan yüzer araç çubuğundaki daha önce gönderdiğim görselde yer alan bölümdeki birleşimlerin tasarımı yapılır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• birleşim.png
    birleşim.png
    50.6 KB · Görüntüleme: 3,627
Geri