Deniz iskele projesi

eissenhover

Etkin Üye
Herkese merhabalar, degerli forum kullanıcıları bir konuda fikrinizi ögrenmek istiyorum.

Çelik karkastan oluşan bir iskele projemiz var, genişlik 4,8 metre, uzunluk ise 20 metre. İskele kıyı çizgisine dik bir şekilde deniz içerisine 20 metre uzanacak. iskele boyunca yani 20 metre boyunca suyun en derin yeri 1,5 metre.

enine 1,2 metre ara ile 5 kazık (4,8 metrelik kısa yönde)
Uzun yönde ise (20 metre olan) 4 metre ara ile kazık olacak

Kazıklar Q219.1*8 boru profil olacak ve çakıldıktan sonra içerisi C16 beton ile doldurulacak.

Belirli noktalarda kazıklar arası çaprazlar atılacak.

İskelenin yürünebilir kısmı ise kazıkların üzerine oturtulacak olan IPE 200 çelikleri ile teşkil edilecek ve onunda üzerine ahşap montajı yapılacak.

Kafamdaki tasarım bu şekilde, ama bilmediğim hususlar var;

1) deniz tabanına gömülecek olan 10 metrelik kazıklara ( 8 metresi toprak içinde, 1 metresi su içerisinde, 1 metreside su yüzeyinin üzerinde) suyun basıncını nasıl etkımem gerekır, yanı su içinde kalan bir metrelik kısmına 1 ton/m çizgisel yükmü girmeliyim veya başka nasıl etkıtmelıyım?

2) suyun basıncı dışında dikkate almam gereken yük varmıdır? İskelenin yürünebilir kısmına sabit yük olarak kaplama, hareketli yük olarakta 500kg/m2 yük, ve kar yükü etktmeyi düşünüyorum, bunların haricinde ilave yük ne olabilir, Rüzgar ? Yahut başka bir yük? Varsa etkiem gereken başka yük nasıl bır yontem kullanmalıyım?

3) idecad ile bu tarz bir sistemi çözmek doğru olurmu? İdecad de çözersem bahsettiğim boru profil kazıkları programda boru profil kolon olarak tanımlamam gerekecek, ve tabiki uygulamada düşündüğüm profilin içini betonla doldurma fikrini programa aktaramayacağım, bu kapsamda bakıldığında idecad ile bu tarz bi yapı çözmek uygun olur mu?

ideCAD'de yapısal analiz yapmanız yanlış olmaz. Ancak siz bir mühendis olarak öncelikle bunu ide de çözmem doğru olurmu diye sormak yerine hangi yönetmeliği kullanabilirim diye soruyor olmanız gerekir. Zira yönetmeliklerde ilk maddeler kapsamla ilgilidir.Öncelik yapı tipine göre hazırlanmış özel yönetmeliklerdedir. Çelik yapı diyince hangarda girer, iletişim kuleside girer, ince cidarlı profillerden yapılmış evlerde... Size tavsiyem iskele yapıları ile ilgili uluslararası standartları araştırmanız. UFC ve UBC'de olması gerekiyor. Orada kafanıza takılan noktalar tariflenmiştir.

Merhabalar. Bahsettiğiniz yapıyı ideStatik'te bazı modelleme kabulleriyle rahatlıkla çözebilirsiniz. Öncelikle, bu iskeleye bir tekne vb. yanaşması durumu var mı? Gerçi 1.5 metre su derinliği için büyük bir tekne yanaşmıyordur herhalde. Eğer yanaşacaksa onun çarpma yükünü de TS EN 1991-1-7 kapsamında ilgili diğer yüklerle kombine ederek dikkate almanız gerekebilir. Ayrıca dalga çarpması yükü için de açık denize bakan bir iskele olduğu varsayımıyla, kolon yüksekliğinin tamamına ve dalga yönüne yan yüzüyle duran kirişlere her iki taşıyıcı sistem doğrultusundan ayrı ayrı etkiyeceğini düşünebilirsiniz. İsterseniz deprem yükleri gibi %30 yön birleştirme yapabilirsiniz. Dalga çarpması çizgisel yükü olarak eğer gerekliyse detaylı hesaplar öncesi ön inceleme için kolonlara: 2t/m²*0.219m=0.438t/m (ama güvenli tarafta kalarak 0.5t/m) ve kirişlere de 2t/m²*0.2m=0.4t/m değeri dikkate alınabilir. Tekne vb. yanaşması durumu olmayan ve açık denize bakmayan basit bir iskele olacaksa ya da küçük kayık vb. çok az bir çarpma yükü durumu söz konusuysa, belirttiğiniz 1.2m arayla 5 kazık çok fazla gözüküyor. 2.8m ara ile 3 kazık gayet yeterli olacaktır. Uzun yönde 4m açıklık uygun gibi. Kirişleri enine doğrultuda sürekli tek bir kiriş şeklinde kazık kolonların üzerine moment aktarmadan basit oturacak detayda ve boyuna doğrultuda ise bu kirişlere bağlanan 4m açıklıklı basit kirişler oluşturacak detayda bir sistem düşünebilirsiniz. Enine doğrultuda her çerçevede iki kolon açıklığından birisi çaprazlanıp boyuna doğrultudaki 5 açıklığınızdan 1., 3. ve 5. araları her kolonda çaprazlamanız yeterince rijit bir iskele oluşturacaktır. Çaprazlar için de yüzey alanı az olan boru/kutu profil seçilebilir. Kazıklar için 8m su içinde 2m dışında yani 1/4 oranı biraz fazla olmuş gibi. Gerçi kıyı zemin durumunu bilmiyorum ama 1/3 oranı bile konsol kolon davranışı için gayet yeterli olabilir.

taydoner":1x1afvod' Alıntı:
Merhabalar. Bahsettiğiniz yapıyı ideStatik'te bazı modelleme kabulleriyle rahatlıkla çözebilirsiniz. Öncelikle, bu iskeleye bir tekne vb. yanaşması durumu var mı? Gerçi 1.5 metre su derinliği için büyük bir tekne yanaşmıyordur herhalde. Eğer yanaşacaksa onun çarpma yükünü de TS EN 1991-1-7 kapsamında ilgili diğer yüklerle kombine ederek dikkate almanız gerekebilir. Ayrıca dalga çarpması yükü için de açık denize bakan bir iskele olduğu varsayımıyla, kolon yüksekliğinin tamamına ve dalga yönüne yan yüzüyle duran kirişlere her iki taşıyıcı sistem doğrultusundan ayrı ayrı etkiyeceğini düşünebilirsiniz. İsterseniz deprem yükleri gibi %30 yön birleştirme yapabilirsiniz. Dalga çarpması çizgisel yükü olarak eğer gerekliyse detaylı hesaplar öncesi ön inceleme için kolonlara: 2t/m²*0.219m=0.438t/m (ama güvenli tarafta kalarak 0.5t/m) ve kirişlere de 2t/m²*0.2m=0.4t/m değeri dikkate alınabilir. Tekne vb. yanaşması durumu olmayan ve açık denize bakmayan basit bir iskele olacaksa ya da küçük kayık vb. çok az bir çarpma yükü durumu söz konusuysa, belirttiğiniz 1.2m arayla 5 kazık çok fazla gözüküyor. 2.8m ara ile 3 kazık gayet yeterli olacaktır. Uzun yönde 4m açıklık uygun gibi. Kirişleri enine doğrultuda sürekli tek bir kiriş şeklinde kazık kolonların üzerine moment aktarmadan basit oturacak detayda ve boyuna doğrultuda ise bu kirişlere bağlanan 4m açıklıklı basit kirişler oluşturacak detayda bir sistem düşünebilirsiniz. Enine doğrultuda her çerçevede iki kolon açıklığından birisi çaprazlanıp boyuna doğrultudaki 5 açıklığınızdan 1., 3. ve 5. araları her kolonda çaprazlamanız yeterince rijit bir iskele oluşturacaktır. Çaprazlar için de yüzey alanı az olan boru/kutu profil seçilebilir. Kazıklar için 8m su içinde 2m dışında yani 1/4 oranı biraz fazla olmuş gibi. Gerçi kıyı zemin durumunu bilmiyorum ama 1/3 oranı bile konsol kolon davranışı için gayet yeterli olabilir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, ekte bir görsel ve tavsiyeleriniz doğrultusunda hazırladığım bır taslak proje datası (ide v10 ve ide 8 demo formatında iki adet) bulunmakta, görseldede görüldüğü üzere kazıkların ortalama 8 metresi tabandakı toprak içerisine gömülü olacak, üstten 2 metresi ise konsol şeklinde olacak, benim modelleme yaparken 10 metrelik boru profil yerine tabanı ankastre baglı 2 metrelik bir kolon varsayımıyla modellemem yanlış olmaz dıye düşünüyorum ? 2 metrelik kolonların 1 metresi su içerisinde 1 metreside suyun üzerinde olacak, bu durumda su içerisinde kalan bir metrelik kısma bahsettiğiniz dalga yükünü 0.5 t/m çizgisel yük şeklinde tüm kolonlara hem x hemde y yönünde etkitmem gerekiyor anladığım kadarı ile gerçi ben tüm kolon boyunca etkittim, kirişlere ilave edilecek dalga yükünü ise açıkçası tam anlamadım, tüm kirişleremi etkitmem gerekiyor, yönleri nasıl olmalı, tali kirişlerede etkitmek gerekirmi vb? Tüm kirişlerim m2 ve m3 serbestliklerini açtım bu arada, Ekteki proje datasında yükleme yapmaya çalıştım ama sanırım eksik yada hatalı, ayrıca çarpışma yükü ile bahsettiğiniz yüklemeyide yapamadım, bu arada bu projeler çalışma amaçlıdır, öğrenmek kurcalamak denemek yanılmak amaçlı yapılan şahsi çalışmalarımdır

Ekli dosyalar

• görsel.png
    görsel.png
    33.9 KB · Görüntüleme: 2,822
  • iskele taslak.ide10
    3.9 MB · Görüntüleme: 410
  • 8 version.ide8demo
    2.8 MB · Görüntüleme: 399
Geri