Yeni Merdiven Tipi Nasil Oluşturulur

ideCAD Betonarme hakkında sorular, görüşler, öneriler

Re: Yeni Merdiven Tipi Oluşturma

Mesajgönderen Technicalman » 11 Ara 2017, 21:29

Tam döner merdiven tipinde donatı hesap aksını sürekli olarak nasıl tanımlayabiliriz?
Technicalman

Mesajgönderen YasinTezel » 12 Ara 2017, 12:01

Technicalman yazdı:Tam döner merdiven tipinde donatı hesap aksını sürekli olarak nasıl tanımlayabiliriz?

Tam döner merdivenlerde otomatik çizim verilmemektedir. Hesap aksları yay veya eğrisel olarak tanımlanamaz.
Merdiven detaylarını 2B çizim araçlarını (Çizgi, çember yay gibi) kullanarak çizebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
YasinTezel

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 09 Mar 2018, 13:30

Yeni merdiven tipleri nasıl oluşturulur ve kutuphaneye eklenir?

Linkteki eğitim videosunu izleyiniz: https://youtu.be/11jf6EMkzJc
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Re: ideCAD Betonarme 8 kullanımıyla ilgili görüşler sorular

Mesajgönderen KaanGokdemir » 25 Mar 2018, 20:12

Merhaba arkadaşlar, internetten video izleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Fakat merdiven çiziminde oldukça sıkıntı yaşıyorum. Rotalı merdiven çiziminde bu hatayla karşılaşıyorum. Mantığını da pek kavrayamadım, proje ve hata görseli ektedir. Bu sorunu nasıl aşabilirim? Görüşlerinizi bekliyorum.
Eklentiler
5.jpg
5.jpg (173.84 KiB) 1070 kere görüntülendi
ISIMSIZ PROJE.ide8demo
(1.11 MiB) 184 kere indirildi
KaanGokdemir

Mesajgönderen Zeynep Aladağ » 26 Mar 2018, 10:59

Kaan Bey merhaba,

Yeni merdiven oluştururken basamakları tek tek oluşturmanıza gerek yoktur. Merdiveninizin tipine göre alanlara ayırmanızı öneririm. Eklediğiniz projede yer alan merdiveni 3 alana bölerek oluşturabilirsiniz. Döner basamakları, düz basamakları ayrı parçalar şeklinde oluşturabilirsiniz.
Eklediğiniz projedeki merdiveni incelediğimde basamak basamak girmeye başladığınızı görüyorum. Basamaklarınız arasında olan kaplama mesafelerini de ayrı olarak rotayla tanımlamışsınız. Betonarmeden betonamerye oluşturmanız daha doğru olacaktır.
Merdiveni oluştururken çıkış hattınızın oluşturduğunuz alana ait ilk basamakta başlayıp son basamakta bitmesine dikkat edin. Sizin aldığınız hatanın sebebi budur. 2. çıkış hattınız kaplama için tanımladığınız alandan başlıyor son alanda bitiyor. 2 farklı alan olduğu için hata veriyor.
Size örnek olması açısından bahsettiğim işlemleri uygulayarak oluşturduğum merdivenin 1. alanını ekliyorum.

Anlaşılmayan noktada konuyla alakalı İstanbul ya da Bursa ofisimizden uzaktan erişimle teknik destek alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim..
Eklentiler
ISIMSIZ PROJE.ide8demo
(1.12 MiB) 201 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Zeynep Aladağ

Mesajgönderen KaanGokdemir » 26 Mar 2018, 12:51

Zeynep Hanım çok teşekkürler, söylediğiniz şekilde sorunumun üstesinden geldim.
KaanGokdemir

Re: Yeni Merdiven Tipi Nasil Oluşturulur

Mesajgönderen onrkrtc » 03 Ara 2018, 21:36

Merhabalar,
Sahanlıkta basamak bulunan bir merdiven tasarlamak istiyorum. Rota ile oluşturduğum kapalı alanlardan oluşturduğum merdivenin 3 boyutlu görüntüsünde sahanlık basamaklarından biri sıkıntılı. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

merdiven_2.jpg
merdiven_2.jpg (129.2 KiB) 173 kere görüntülendi
onrkrtc

Re: Yeni Merdiven Tipi Nasil Oluşturulur

Mesajgönderen Levent Özpak » 04 Ara 2018, 09:10

onrkrtc yazdı:Merhabalar,
Sahanlıkta basamak bulunan bir merdiven tasarlamak istiyorum. Rota ile oluşturduğum kapalı alanlardan oluşturduğum merdivenin 3 boyutlu görüntüsünde sahanlık basamaklarından biri sıkıntılı. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
merdiven_2.jpg Eklentisi bulunamıyor

Merhaba,
Sahanlık geçişinde merdiven kolunu önce iki basamaklı oluşturup, daha sonra merdiven özelliklerinden basamak sayısını 1 olarak düzenleyiniz. Örnek merdiven ektedir.
İyi çalışmalar
merdiven.PNG
merdiven.PNG (154.12 KiB) 154 kere görüntülendi
Eklentiler
merdiven.ide85
(571.4 KiB) 8 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak

merdiven modelleme

Mesajgönderen hatice.mert » 07 Ara 2018, 09:39

merhaba mimari ve modelini yüklediğim projemde merdiveni oluşturamıyorum.merdiven kat sahanlığını rota ile çizip alan ekle diyince rota objesi saçma bir yerde oluşuyor.merdiven 2 tur dönüyor.2.50 kotuna 15 basamakta çıkıp tekrar 2.50 kotundan başlayıp 5 kotuna çıkıyor yani.yardımcı olursanız çok sevinirim.
https://www.dosyaupload.com/ehPf https://www.dosyaupload.com/ehPg
hatice.mert

Re: merdiven modelleme

Mesajgönderen saridurmus » 07 Ara 2018, 10:06

Modelinizin kesit kısmında merdiven kesiti yok sanki 250 kotunda bir sahanlık daha sonra 500 kotuna çıkıyor gibi anladım. eğer öyle ise 250 kotuna kadar çizin bu kottaki sahanlığı bağlayın ve 250 kotundan sonra ilk merdiveni kpyalayın.
saridurmus

Mesajgönderen hatice.mert » 07 Ara 2018, 10:26

evet 2.50 kotunda bir sahanlık var fakat ben sahanlığı merdivene bağlayamıyorum.rota objesiyle çizip merdeiven alanı ekle diyorum sahanlık çok alakasız bir yerde oluşuyor sıkıntı oradan kaynaklanıyor.
hatice.mert

Mesajgönderen saridurmus » 07 Ara 2018, 11:44

iki boyutlu olarak ve basitçe bir plan, kesit çizerseniz forumda yardımcı olacak arkadaşlar çıkar.
saridurmus

Mesajgönderen hatice.mert » 07 Ara 2018, 11:52

diğer linkte mimari var zaten
hatice.mert

Mesajgönderen Levent Özpak » 07 Ara 2018, 17:22

hatice.mert yazdı:merhaba mimari ve modelini yüklediğim projemde merdiveni oluşturamıyorum.merdiven kat sahanlığını rota ile çizip alan ekle diyince rota objesi saçma bir yerde oluşuyor.merdiven 2 tur dönüyor.2.50 kotuna 15 basamakta çıkıp tekrar 2.50 kotundan başlayıp 5 kotuna çıkıyor yani.yardımcı olursanız çok sevinirim.
https://www.dosyaupload.com/ehPf https://www.dosyaupload.com/ehPg

Merhaba,
Üst üste gelen merdivenleri iki ayrı merdiven olarak modelleyebilirsiniz.
merdiven1.PNG
merdiven1.PNG (71.92 KiB) 87 kere görüntülendi

Merdivenler kat bazinda modellenir. Kattan kata ritmik olarak tekrarlanan merdivenleri kopyalayarak uretebilirsiniz.
Merdiven geometrisi kattan kata degisiyorsa , degisen merdivenleri her kat icin ayri modellemeniz gerekir.
Eklentiler
örnek_merdivenler.ide7
(1.11 MiB) 1 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak

Önceki

Dön ideCAD Betonarme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir