zemin emniyet gerilmesi olumsuz nasıl bir temel tasarlamalı

ideCAD Statik hakkında sorular, görüşler, öneriler

zemin emniyet gerilmesi olumsuz nasıl bir temel tasarlamalı

Mesajgönderen nory » 07 Şub 2012, 12:37

idecad statikte yeni bir proje girdim zemin emniyet gerilmesi projede 8t/m2 ben ilk olarak 45cm radye girdim zemindeki gerilme analiz sonucunda 8.7t/m2 çıktı sonra radye temelin kalınlığını 55cm ye çıkardım zemindeki gerilme 9t/m2 olarak çıktı yani radye kalınlığı arttıkça zemindeki gerilme emniyet gerilmesinden uzaklaştı. daha sonra kirişli radye temel yaptım onda da aynı sorun çıktı zemin emniyet gerilmesi olumsuz bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar
nory

Re: zemin emniyet gerilmesi olumsuz nasıl bir temel tasarlam

Mesajgönderen HakanŞahin » 07 Şub 2012, 14:28

Zemin gerilmenin büyüklüğü daha çok temel taban alanının büyüklüğü ile alakalıdır... radye kalınlığını arttırdığınıza -zati yükten dolayı temele gelen toplam yük artacağından- zemin gerilmesi düşecek diye bir sonuç olmayabilir.

Kısacası radye taban alanını büyütürseniz daha kesin sonuç elde edersiniz...
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin

Mesajgönderen nory » 07 Şub 2012, 16:00

evet haklısınız ama yapı bitişik nizam ve en altı ticari alan yani arsaya komple oturuyor hiçbir şekilde taban alanını büyütemiyorum
nory

Mesajgönderen NYILMAZ » 07 Şub 2012, 18:49

nory yazdı:evet haklısınız ama yapı bitişik nizam ve en altı ticari alan yani arsaya komple oturuyor hiçbir şekilde taban alanını büyütemiyorum

Projenizin mimari şeklini bilmiyorum ama bu tür durumlarda temele basan kolon sayısını arttırmak çözüm olabilir. Kolon sayısı azaldığında bir noktaya gelen kuvvetler arttığı için gerilmeler karşılanamayabilir. mimari elveriyorsa böyle bir şey deneyip yükü temele daha yaygın hale getirebilirsiniz. Zımbalama ile ilgili problemlerde de bu yöntem kullanılabilir.
NYILMAZ

Mesajgönderen mhanifiata » 08 Şub 2012, 10:26

kazıklı radye temel değerlendirmesi de olabilir...
mhanifiata
mhanifiata

Mesajgönderen servet » 20 Oca 2013, 08:20

aynı kalınlıkta hatta radyenizinde kalınlığını düşürün ve kirişli temel tanımlarsanız sorunu çözersiniz diye düşünüyorum birde bina yüklerinizi minimum reel değerlere çekin kısacası bina agırlıkgını ve yükleri minimum değerlerde kirişli radye ile çözebilirsiniz
servet

Mesajgönderen o_berdibek » 21 Oca 2013, 14:49

merhabalar.Bende bir okula ek derslik yapıyorum, okula gelen kısım bitişik nizam olduğu için o kısımda radye ambatmanını sıfır olarak aldığımda zemin emniyet gerilmesi olumsuz çıkıyor. bende sistemi sanki bitişik nizam değilmiş gibi dört köşedende ambatmanlı olarak çözdüm ancak autocad çıktısında bitişik olan kısma bağ kirişi detayı koymayı düşünüyorum. sağlıklı olurmu acaba görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.
o_berdibek

Dön ideCAD Statik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir