Kiriş sehim sınırı aşıldı sorunu

adept

Yeni Üye
YAPTIĞIM PROJELERDE ÖZELLİKLE CIKMA OLAN YERLERDEKİ KİRİŞLERDE '' KİRİŞ SEHİM SINIRI AŞILDI'' SORUNU VERİYOR. BU KİRİŞLERDEKİ SEHİM SORUNUNU NASIL KALDIRABİLİRİM? YARDIMCI OLABİLECEK VARMI?

Re: KİRİŞ SEHİM SINIRI AŞILDI SORUNU'...

ASMOLEN DÖŞEME YALNIZ 60/30 'LUK ASMOLEN DÖŞEME GENELDE ÇIKMALARDA VERİYOR BU SORUNU?

adept":s75ylrqy' Alıntı:
ASMOLEN DÖŞEME YALNIZ 60/30 'LUK ASMOLEN DÖŞEME GENELDE ÇIKMALARDA VERİYOR BU SORUNU?
Projenizi ekleyin. Veri girişi ile ilgili bir sorun olup olmadığına bakalım.

kiriş sehim sınırı aşıldı uyarısı yarı rijit diyafram çözümünde alınmıyor.tamrijit çözümünde alınıyorsa nasıl yorumlamalı?

antioch74:29wbfo1u' Alıntı:
kiriş sehim sınırı aşıldı uyarısı yarı rijit diyafram çözümünde alınmıyor.tamrijit çözümünde alınıyorsa nasıl yorumlamalı?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1)Rijit diyafram
Rijit diyafram kabulunde kirişlerde eksenel kuvvet hesaplanamaz. Döşeme düzlemindeki deformasyonlar ihmal edilir.

2)Yarı rijit diyafram
Yapıda döşemeler kabuk elemanlara bölünerek oluşturulan sonlu elemanlar modeli, kirişler, kolonlar, nervürler, perdeler, temel kirişleri ve radye temeller ile birlikte birlikte yapı global rijitlik matrisi içine dahil edilerek statik ve dinamik analizinin yapılmasıdır. Modelde kat kütleleri döşeme boyunca yayılı kütleler olarak dikkate alınırlar.

Sehim hesabı TS500'de göre yapılır. Hesap detaylarına bakarsanız, sehim hesabında kullanılan bir çok değişken olduğunu görebilirsiniz.

Buna göre sehim hesabına giden değişkenlerin iki çözümde farklı hesaplanması normaldir.

"Sehim aşıldı uyarı" o eleman için sehim değerinin, verilen limit değerinden büyük olması anlamına gelmektedir.

Daha detaylı yorum yapılabilmesi için raporda verilen sehim hesabı detaylarının incelenmesi gerekir.

Re: Kiriş sehim sınırı aşıldı sorunu...

genelde saçakların olduğu katta sehim sorunu oluşuyor. ben saçakları asmolen döşemenin ucuna 12 yada 15 cm plak olarak çiziyorum sehim sorunu kalmyor.

iyi günler bitirme projesi yapıyorum ve tüm katlarımın aynı kirişi (her katta yalnızca 1 tane kiriş sehim sınırı aşıldı problemiyle karşılaşıyorum bu problemi nası ortadan kaldırabilirim şimdiden teşekkürler

kaanmertkuzlak":hzpt5aor' Alıntı:
iyi günler bitirme projesi yapıyorum ve tüm katlarımın aynı kirişi (her katta yalnızca 1 tane kiriş sehim sınırı aşıldı problemiyle karşılaşıyorum bu problemi nası ortadan kaldırabilirim şimdiden teşekkürler

Kiriş boyutunu arttırın ama projenizi eklerseniz, inceleme sonunucunda başka çözümler yazılabilir.

ahmetkcck":28xy91q1' Alıntı:

- 2 döşeme için betonarme hesap aksı edit --> alt üste düz donatı komutu ile sorunu çözebilirsiniz (her döşeme içi x ve y yönündeki ikişer aks için yapacaksınız)
- beton c20 gözüküyor bu doğru mu ?
- projeyi paylaşırken harici program ile sıkıştırmak yerine idecadde dosya--> sıkıştırarak kaydet komutunu kullanırsanız işiniz kolaylaşır.
- şu anda 3 kirişte sorun var duvar yükünü kaldırsanız bile sorun gitmiyor beton c25 olursa nasıl olur denemedim

Ekli dosyalar

• ib-c20-3kirişsorunlu.cde
    361 KB · Görüntüleme: 771
Geri