beyazbaret

Yeni Üye
Kolon kiriş birleşim bölgeleri kesme güvenliğini sağlamakta zorluk çekiyorum. Kolon boyutlarını arttırmak dışında kirişlere kaçıklık vererek ve sürekli kirişlerin yüksekliklerini farklı yaparak sorunu aşmayı deniyorum. Bunlardan başka çözüm yolu var mıdır? Bu yaptıklarım sağlıklı bir çözüm olur mu?

25 cm genişliğinde perde yaptım ve bu perdelere bağlanan kirişlerde ab güvensizliği veriyor. Perdeyi 30 cm yapma şansım yok. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Şimdiden teşekkür ederim

beyazbaret":25219ukm' Alıntı:
Kolon kiriş birleşim bölgeleri kesme güvenliğini sağlamakta zorluk çekiyorum. Kolon boyutlarını arttırmak dışında kirişlere kaçıklık vererek ve sürekli kirişlerin yüksekliklerini farklı yaparak sorunu aşmayı deniyorum. Bunlardan başka çözüm yolu var mıdır? Bu yaptıklarım sağlıklı bir çözüm olur mu?
Ekteki birleşim.pdf dosyasında birleşim güvenliği sorunu ile ilgili öneriler mevcuttur. Faydalı olabilir.

25 cm genişliğinde perde yaptım ve bu perdelere bağlanan kirişlerde ab güvensizliği veriyor. Perdeyi 30 cm yapma şansım yok. Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Şimdiden teşekkür ederim
(ab) güvensizliği, donatı kenetlenme boyu yetersizliği sorunudur.(T.D.Y Madde3.4.3.1) Sorunun çözümü için perde genişliği arttırılamıyorsa kirişlerde kullanılan boyuna donatının adedi arttırılıp çapı azaltılabilir, beton dayanımı arttırılabilir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• birlesim.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 951
Levent Özpak":jc6ao72r' Alıntı:
beyazbaret":jc6ao72r' Alıntı:
Ekteki birleşim.pdf dosyasında birleşim güvenliği sorunu ile ilgili öneriler mevcuttur. Faydalı olabilir.

Şimdiden teşekkür ederim
(ab) güvensizliği, donatı kenetlenme boyu yetersizliği sorunudur.(T.D.Y Madde3.4.3.1) Sorunun çözümü için perde genişliği arttırılamıyorsa kirişlerde kullanılan boyuna donatının adedi arttırılıp çapı azaltılabilir, beton dayanımı arttırılabilir.

İyi çalışmalar

Levent bey ekteki dosyayı indirdim gerekli işlemleri yaptım. Ancak hatayı gideremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski versiyon ile analiz yapınca bu hataları almıyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?
Merhaba,
Versiyon geçişlerinde programa yeni olanaklar eklenmekte, iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılmaktadır.
Örneğin;
Ver 10.20 sürümü ile birlikte 2018 Deprem Yönetmeliği kapsamında zımbalama kontrolleri, zımbalama donatı hesapları ve raporları yapıldı.
Ver güncellemelerinde yapılan çalışmalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Kiriş kenetlenme boyu kontrolleri V10.17 sürümünde proje hata tespit listesinde verilmiyordu. Kenetlenme boyu koşulunu sağlamayan kirişler Betonarme tasarım diyaloğunda gösteriliyordu.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Projede karşılaşılan kesit yetersizlikleri ile ilgili Bilgi bankasından arama yaparak yararlanabilirsiniz.

Bazı proje notları:
-1.bodrum kat K11-14-15-18-25 kirişlerinin ve KDB12-13-14 döşemelerinin kotları hatalı. Kotlar kat ile uyumlu değil.
1624619205582.png
-Çatı katında P05-P06 perdeleri 1/6 boyut oranını sağlamıyor. Perde boyutlarını üst katta küçültmek istiyorsanız, 1/6 boyut oranı sağlanmıyor hatası vermemesi için bu katta Perde özelliklerinden "Subasman/tüm katlarda devam etmeyen perde" seçeneğini işaretleyiniz.
-1.bodrum katta KDB05 döşemesinde ağ oluşma sorununun çözümü için KB02 kirişini S05 kolonun sağ üst köşesine denk gelecek şekilde veri girişi yapınız.

İyi çalışmalar

Geri