Kiriş-Perde Birleşimi

serkansarp

Yeni Üye
Merhabalar, Resimde görüldüğü gibi bir perde-kiriş birleşimi uygulamada problem olur mu? Program analizde ve geometri kontrolünde hata vermemektedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• perde kiris.JPG
    perde kiris.JPG
    22.1 KB · Görüntüleme: 15,056
serkansarp":q7wc4r68' Alıntı:
Merhabalar, Resimde görüldüğü gibi bir perde-kiriş birleşimi uygulamada problem olur mu? Program analizde ve geometri kontrolünde hata vermemektedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Kiriş Bilgileri ve Statik Sonuçları raporunda Kirişin sol ucunda P05 paneli görünüyorsa veri girişiniz doğrudur.
İyi çalışmalar

Levent Beyin söylediği gibi birleşim anlamında bir problem yok. Uygulama anlamında ise sözkonusu kirişin ve kenar donatılarının P51 perdesi boyunca kendisine dik kirişe kadar uzanmasının mesnetlenme anlamında daha uygun olacağını düşünüyorum. 2d çizimle de olsa böyle çizilmeli diye düşünüyorum. Zaten nervürlü döşeme olduğuna göre mimari anlamda bir sıkıntı da olacağını düşünmüyorum. Eğer kiriş genişliği fazla olsaydı o zaman yönetmeliğin 3.4.1.1. maddesinin (a) fıkrasındaki "Kiriş gövde genişliği en az 250 mm olacaktır. Gövde genişliği kiriş yüksekliği ile kirişin birleştiği kolonun kirişe dik genişliğinin toplamını geçemeyecektir." hükmüne göre hareket etmek durumunda kalacaktınız.

Levent Özpak":27rcyg4v' Alıntı:
serkansarp":27rcyg4v' Alıntı:
Merhaba,
Kiriş Bilgileri ve Statik Sonuçları raporunda Kirişin sol ucunda P05 paneli görünüyorsa veri girişiniz doğrudur.
İyi çalışmalar

Perde üzerine kiriş girdiğimde aynen yukarıda olduğu gibi bir durum ortaya çıkıyor. Geometri kontrolü ve analizlerde bir problem görünmüyor. Kiriş bilgileri ve statik sonuçlarında kirişleri ilgili uçlarında olması gereken objeler de mevcut.

1- Kiriş çizimlerinde ilgili kirişleri neden sürekli olarak çizilmiyor ? Aynı perde objesini aynı boyutlarda kolon olarak girdiğimde kirişler sürekli olarak hem görünüyor hem de çiziliyor.

2- Kiriş panel kesişimine ilişkin analiz modelini incelediğimde k166 ve k167 kirişlerinin perdeye bağlantısının olmadığını görüyorum yada ben öyle değerlendiriyorum.

Buna ilişkin resimler ekte gönderilmekte olup, acil olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• analiz modeli.png
    analiz modeli.png
    145.9 KB · Görüntüleme: 12,994
  • kalıp planı.jpg
    kalıp planı.jpg
    382.6 KB · Görüntüleme: 12,986
  • kiriş bilgisi ve statik rapor.png
    kiriş bilgisi ve statik rapor.png
    85.6 KB · Görüntüleme: 12,975
  • kiriş çizimleri.png
    kiriş çizimleri.png
    95.2 KB · Görüntüleme: 12,973
Olcay AYDIN":1y9ng5ko' Alıntı:
Perde üzerine kiriş girdiğimde aynen yukarıda olduğu gibi bir durum ortaya çıkıyor. Geometri kontrolü ve analizlerde bir problem görünmüyor. Kiriş bilgileri ve statik sonuçlarında kirişleri ilgili uçlarında olması gereken objeler de mevcut.
1- Kiriş çizimlerinde ilgili kirişleri neden sürekli olarak çizilmiyor ? Aynı perde objesini aynı boyutlarda kolon olarak girdiğimde kirişler sürekli olarak hem görünüyor hem de çiziliyor.
Merhaba,
TDY 2007'ye göre kolon veya perde içerisinde kalan donatıyı 50fi veya lb'ye kadar uzatıp kesebilirsiniz. Program bunu uyguluyor. Bakınız Şekil 3.7.

Perdeye uzun yönde bağlanan kirişlerin birlikte çizilmesi notlarımız arasındadır.

Olcay AYDIN":1y9ng5ko' Alıntı:
2- Kiriş panel kesişimine ilişkin analiz modelini incelediğimde k166 ve k167 kirişlerinin perdeye bağlantısının olmadığını görüyorum yada ben öyle değerlendiriyorum.
Buna ilişkin resimler ekte gönderilmekte olup, acil olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.
"Analiz modelini" sekmesini tıklayın, "D.N göster"'i işaretleyin, böylece elemanları birbirini bağlayan rijit kolları ve elemanların düğüm noktalarını görebileceksiniz. Bağlantının sağlandığını böylece teyit edebilirsiniz.

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    41.2 KB · Görüntüleme: 12,927
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    117.6 KB · Görüntüleme: 12,922
Analiz modelinde düğüm noktalarında bir sorun görünmüyor.
Kİrişlerin birlikte çizilmesi konusu çözülürse faydalı olacaktır.

Açıklamalarınız için teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar...

HakanŞahin":2shin1mk' Alıntı:
Olcay AYDIN":2shin1mk' Alıntı:
Merhaba,
TDY 2007'ye göre kolon veya perde içerisinde kalan donatıyı 50fi veya lb'ye kadar uzatıp kesebilirsiniz. Program bunu uyguluyor. Bakınız Şekil 3.7.

Perdeye uzun yönde bağlanan kirişlerin birlikte çizilmesi notlarımız arasındadır.

Olcay AYDIN":2shin1mk' Alıntı:
"Analiz modelini" sekmesini tıklayın, "D.N göster"'i işaretleyin, böylece elemanları birbirini bağlayan rijit kolları ve elemanların düğüm noktalarını görebileceksiniz. Bağlantının sağlandığını böylece teyit edebilirsiniz.

iyi çalışmalar

Merhabalar.... Daha önce yukarıda belirtiğiniz " Perdeye uzun yönde bağlanan kirişlerin birlikte çizilmesi notlarımız arasındadır. " hususunda bir çalışma oldu mu ?

Aslında soruyu yanlış sorduğumu sonra farkettim. Cevabınızdan bir çalışma yapılmayacağını anlıyorum.

Merhaba asansör perdesine kiriş bağlamak doğru bir uygulama mıdır ?Karşılıklı gelen kolon ve perde arasında 15 cm kaçıklık var çapraz kiriş atarken kiriş asansör kuyusunun içerisinde kalıyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba
ozgekasdan":7qrbe1bw' Alıntı:
Merhaba asansör perdesine kiriş bağlamak doğru bir uygulama mıdır ?Karşılıklı gelen kolon ve perde arasında 15 cm kaçıklık var çapraz kiriş atarken kiriş asansör kuyusunun içerisinde kalıyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Projenizi ekleyip eleman isimlerini de yazarsanız daha doğru bir cevap verebiliz.

Ünver ÖZCAN

PERDEYE KISA KENARDAN BAĞLANAN KİRİŞTE KESME HATASINI DÜZELTEMİYORUM.ÇİFT ETRİYE+KOMPLE SIKILAMA YAPTIĞIM HALDE KESME GÜVENLİĞİ SAĞLANAMADI.YARDIM EDER MİSİNİZ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    21.5 KB · Görüntüleme: 235
saraila":o57kjajb' Alıntı:
PERDEYE KISA KENARDAN BAĞLANAN KİRİŞTE KESME HATASINI DÜZELTEMİYORUM.ÇİFT ETRİYE+KOMPLE SIKILAMA YAPTIĞIM HALDE KESME GÜVENLİĞİ SAĞLANAMADI.YARDIM EDER MİSİNİZ?
Kiriş kesme güvenliği raporunu inceleyiniz. İlgili kirişte Tasarım kesme kuvveti, sınır değeri aşıyor olabilir. (Ve>Max) Bu durumda etriye donatısının artırılması sorunu çözmez. Bu durumda kiriş boyutları artırılabilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, kirişe gelen tasarım kesme kuvvetini azaltacak şekilde taşıyıcı sistem de iyileştirmeler yapılabilir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Cevabınız icin teşekkürler ama tasarım sistemini değiştirdim. Eskiden daha hızlı çözüm bulunabiliyordu

saraila":1ql8vl1q' Alıntı:
Cevabınız icin teşekkürler ama tasarım sistemini değiştirdim. Eskiden daha hızlı çözüm bulunabiliyordu
"Eskiden daha hızlı çözüm bulunabiliyordu" dan kastınız nedir? Mesajınıza proje dosyası eklememişsiniz. Proje dosyasını eklerseniz veri girişi kontrolü yapabiliriz.

Geri