Kolon Aplikasyon Sorunları

ideCAD Betonarme hakkında sorular, görüşler, öneriler

Kolon Aplikasyon Sorunları

Mesajgönderen siromar » 12 Oca 2009, 18:22

Benim gözüme takılan kolon aplikasyon sorunlarını yazmak istedim.
1) Perdeleri kolon menusunden girdigimizde otomatik olarak 1/7 oranına program perde olarak görüyor ve alfa s hesabını yapıyor ve normal olarak betonarme sekmesinde perde kısmında görüyoruz ama kolon aplikasyon almak istedigimiz de bu perdeleri ne ölçekliyor ne de donatısını gösteriyor.
2) Kolon aplikasyon ve Perde düşey açılımında donatı sayıları birbirini tutmasına ragmen ( eger perde de kritik bölge donatısı varsa o da donatı sayısı da tutmuyor gerci cunku program kose donatılarını kolon aplikasyonda gostermiyor) donatı aralıgı birbirini tutmuyor.

Bu sorunlar bir an önce çözülürse cok memnun olurum
iyi çalışmalar
Ömer ÖZER
İnş.Yük.Müh.
siromar
 
Mesajlar: 130
Kayıt: 06 Ara 2008, 11:17
Konum:

Re: Kolon Aplikasyon Sorunları

Mesajgönderen HakanŞahin » 13 Oca 2009, 11:16

Merhaba
1.) Perdeleri kolon aplikasyonunda büyütmemeyi tercih ettik çünkü perdenin uzun boyutu herhangi bir büyüklükte olabilir. Onu, 1/20 ölçekte büyütüp çizersek diğer kolonları karıştıracak ve size daha fazla iş çıkaracaktır. Getirisine ve götürüsüne bakmak gerekir. Bu nedenle perdeleri, perde detaylarında ölçülendirilip, donatı açılımları yapıyoruz ve aplikasyonda büyütmüyoruz. Bu konudaki genel ihtiyacı belirleyebilirsek iyi olur. Söz konusu ihtiyaç perde ile aplikasyonu aynı paftada göstermekse perde detaylarını, pafta dizaynında kolon aplikasyonun yanına alabilirsiniz. Görüşlerinizi bekliyoruz.

Kolon aplikasyonda perdenin ölçülendirilmesini programa ileriki versiyonlarda ekleyebiliriz. Şimdilik serbest ölçülendirmeyi kullanıyoruz.

2.) Bunun için örnek bir ekran görüntüsü veya belirttiğiniz sorunu içinde bulabileceğimiz bir proje eklerseniz bizim için daha açıklayıcı olacak.

İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin
 
Mesajlar: 2578
Kayıt: 09 Eki 2008, 10:37
Konum:

Re: Kolon Aplikasyon Sorunları

Mesajgönderen siromar » 13 Oca 2009, 12:40

2 ayrı resimle sorunu dile getireyim dedim
benim onerim su olurdu
1) kolon aplikasyon açılım ayarlarında perde şeklindeki kolonlar veya iç perdeler ölçeklendirilsin diye bir sekme konulması,
böylelikle hem sekme işaretli hem işaretsiz (perdeleri hem ölçekli hem ölçeksiz) olarak alıp gerekli yerlerde copy paste yapıp ayarlamaya gidebiliriz gerektiginde iç içe geçme durumlarında da ölçeği hafif küçültüp yerleştirme yapabiliriz.
ayrıca böyle bir tarafın ölçekli bir tarafın ölçeksiz olması durumunda birbirine cok yakın aksların oldugu kolonlarda ustalar aks kaydırması yapması muhtemel ki başıma da geldi çapraz atılmış perde donatıları görüp düzelttirmek zorunda kaldım.
Eklentiler
Adsız2.jpg
düşey donatı aralık sorunu
Adsız2.jpg (96.73 KiB) 3819 kere görüntülendi
Adsız.jpg
Perde Kolon Ölçeklendirme sorunu
Adsız.jpg (182.62 KiB) 3821 kere görüntülendi
Ömer ÖZER
İnş.Yük.Müh.
siromar
 
Mesajlar: 130
Kayıt: 06 Ara 2008, 11:17
Konum:

Re: Kolon Aplikasyon Sorunları

Mesajgönderen 2m proje » 13 Oca 2009, 15:07

Merhaba;
Kolon aplikasyon çizimleriyle ilgili üst üste gelen kolonlardan birtanesini "duruma göre hepsinide böyle yaptığım oluyor" planda 1/50 ölçekte çizip donatılarında gözüktüğü 1/20 ölçekli açılımı plan paftasının kenarında detay olarak vermeyi tercih ediyorum. Programın perde elemanlar için plan paftasında detay vermemeside bence gayet isabetli olmuş.
Ayrıca aksların çok yakın ve yoğun olduğu, kolonların hangi aks kesişimine bağlı olduğu belli olmayan durumlarıda ortadan kaldırmak için kolonların bağlı olduğu aks kesişimini aşağıda çizimdeki gibi bir işaretle belirtiyorum. Programın bu belirteci opsiyonel olarak koyması düşünülebilir.
Eklentiler
kolon ap.jpg
kolon ap.jpg (34.2 KiB) 3784 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
2m proje
 
Mesajlar: 160
Kayıt: 10 Eki 2008, 15:52
Konum:

Re: Kolon Aplikasyon Sorunları

Mesajgönderen musamusa » 17 May 2009, 14:13

1- perde şeklindeki kolonların kolon aplikasyonda detaylandırılmamasının nedeni idecad in yalnız kolonlar arasındaki perdeleri kolon aplikasyonda detaylandırıyor olmasından kaynaklanıyor sanırım. tüm perdelerin kolon aplikasyonda detaylandırılması daha iyi olabilir tabi birbirinin içine girmediği sürece

2-2) Kolon aplikasyon ve Perde düşey açılımında donatı sayıları birbirini tutmasına ragmen ( eger perde de kritik bölge donatısı varsa o da donatı sayısı da tutmuyor gerci cunku program kose donatılarını kolon aplikasyonda gostermiyor) donatı aralıgı birbirini tutmuyor.

Siromar'ın 2. söylediğine katılıyorum doğru perdelerin sağ ve sol kısımında bulunan perde uç bölgelerindeki küçük kolonlar yani perde uç bölgeleri kolon aplikasyonda ihmal edilyor sanırım böyle olunca 20 cm olan düşey aralık kolon aplikasyonda 30 cm e çıkıyor ve perde uç bölgeleri yokmuş gibi çiziliyor. tabii perde detaylarında olması gerektiği gibi çiziliyor. sorun kolon aplikasyonda çizilmemesi bu konu üzerinde ve kolon aplikasyon çizimi üzerinde de çalışmalar olduğunu biliyorum umarım biran evvel düzelir.

zaten bir kaç düzeltilmesi gereken şey dışında çok güzel bir program
idecad yetkililerine iyi çalışmalar.
musamusa
 
Mesajlar: 86
Kayıt: 21 Mar 2009, 16:49
Konum:


Dön ideCAD Betonarme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: 2m proje, Bing [Bot], Google [Bot] ve 13 misafir