Kolon Kiriş Birleşim Güvenliği Sorunu

serky

Üye
Merhabalar, Ekteki projede Diğer hatalar dışında Kiriş-Kolon Birleşim Güvenliği Sorununu ne yaparsam yapayım gideremiyorum, Kolon boyutlarında çok fazla bir değişiklik yapmam mümkün değil, Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Proje :

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
Sorunun çözümüne yönelik iki farklı yol önerebiliriz:

A-) Sisteme yönelik iyileştirmeler :
1.Projeniz x yönünde zayıf görünüyor. Mimari proje ne kadar uygundur bilemiyorum ancak x yönünde bazı kolonları panele dönüştürebilirsiniz.
2. Sistem zayıflığına bağlı olarak bazı kolonlarınız güçlü kolon koşulunu sağlamıyor. Bu sonuç uç kuvvetlerinizin büyümesine sebebiyet verir. (Kolon betonarmesinde ZK sütununun işaretli olmasından takip edebilirsiniz)
3. Mimari projenin uygunluğuna bakarak kolon-kiriş kesme güvenliğini sağlamayan kolonları kiriş orta aksına ortalamaya çalışın.

B) Hesap kabulleri ve beton değerini değiştirilerek ulaşılan çözüm(A'dan bağımsız çözüm) :
1. Beton sınıfını C30 yapın.
2. TS500 yeniden dağılım maddesini uygulayın.
3. R katsayısını x yönü için 8 alın.
4. Analizi tek rijit diyafram olarak yapın. (Sisteminizde sadece ara sahanlık döşemeleri bulunmakta, tek rijit diyafram çözümü yapabilirsiniz)
5. Kolon kiriş kesme güvenliği kontrolünde, konsol ve basit kirişleri dikkate almayın. (TDY'de sünek yapı maddelerinin çerçeve kirişlerine yönelik olmasına istinaden)

İyi çalışmalar

İlginiz için çok teşekkür ederim Hakan Bey. Mimari nedenlerden dolayı kolon - kiriş boyutlarına ve yerleşimine müdahale edemiyorum. B Seçeneğini deneyeceğim. Çok Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Merhabalar,

Ilgili konuya istinaden; panel olarak tanımlanan elemanlarda kolon-kiris kesme güvenliği aranır mı?

Tesekkurler

Imhotep":1qgjb3tv' Alıntı:
Merhabalar,

Ilgili konuya istinaden; panel olarak tanımlanan elemanlarda kolon-kiris kesme güvenliği aranır mı?

Tesekkurler

Panellerle ilgili böyle kısıtlayıcı bir durum yoktur.

Geri