Beton sınıfı

murat061

Yeni Üye
Selam arkadaşlar ide 5.5 de kirişlerin betonunu c20 den c16 düşürdüm bunun sonucunda donatı alanı artması gerekiyor ken azaldı..benim kafa basmadı bu olayı varmı bir açıklaması acaba...şimdiden sağ olun...

Merhaba;
Programda donatı pursantajı ile ilgili manuel ve otomatik olmak üzere iki kontrol yapılıyor. Manuel kontrol ilgili eleman parametrelerine girildiğinde max ve min donatı pursantajı tanımlanması şeklinde. Örneğin kirişler için varsayılan çekme donatısı pursantajı 0.003 tür. Ancak manuel olarak girilen bu değerin yanında program yönetmeliğin gerektirdiği "0.8*(fctd/fyd)" ve " fctd/fyd" min pursantaj değerlerinide hesaplar ve hangisi büyük ise donatı seçiminde onu kullanır. Tabi şunu hatırlatmak gerekir bu bahsettiklerim donatı seçiminde min pursantajın kullanılması durumu için, eğer kesit tesirlerinden dolayı gerekli olan donatı daha fazlaysa min donatı kullanılmaz ve hesaplanan donatı kullanılır.
Sizin karşılaştığınız duruma gelince projenizi göremediğim için şöyle bir tahminde bulunuyorum:
Öncelikle projenizde C16 betonu kullandığınıza göre bu proje bir güçlendirme projesi olduğunu ve yine tahminen donatı çeliği olarak S220 kullanıldığını kabul edersek, C20-S220 için min pursantaj 0.0044 iken C16-S220 için min pursantaj 0.0039 hesaplanacak dolayısıyla beton sınıfına bağlı olarakta seçilen donatıda bir azalma olacaktır. Konuyla ilgili ide yardımdaki açıklamayıda aşağıda ekliyorum.

elimde bir güçlendirme projesi mevcut olup bu projede mevcut durum performans sonucunda 30 civarında bunların çoğu kolon ve 8 adet kiriş gevrek eleman olarak gözükmekte ve performans raporunda yetersiz olduğu belirtilmekte. güçlendirme projesinde ise sadece 8 adet perde ile güçlendirme yapılmış 3 katlı yapıda her katta. Sorum gevrek elemanların tamamının mı güçlendirilmesi lazım yoksa bu 8 tane perdenin binaya eklenmesi ile o gevrek elemanlar gevrekliğini yitirir mi. yani düzelir mi?

Sadece perde ilavesi ile gevrek elemanların gevreklikleri giderilir mi? teşekkürler. ben projeyi tastik edecek idare merciyim bu arada.

musabilir13":2yx67era' Alıntı:
elimde bir güçlendirme projesi mevcut olup bu projede mevcut durum performans sonucunda 30 civarında bunların çoğu kolon ve 8 adet kiriş gevrek eleman olarak gözükmekte ve performans raporunda yetersiz olduğu belirtilmekte. güçlendirme projesinde ise sadece 8 adet perde ile güçlendirme yapılmış 3 katlı yapıda her katta. Sorum gevrek elemanların tamamının mı güçlendirilmesi lazım yoksa bu 8 tane perdenin binaya eklenmesi ile o gevrek elemanlar gevrekliğini yitirir mi. yani düzelir mi?

Sadece perde ilavesi ile gevrek elemanların gevreklikleri giderilir mi? teşekkürler. ben projeyi tastik edecek idare merciyim bu arada.

Güçlendirme ile ilgili dosyalar mevcutmu? Zemin etüd, karot sonuçları, program dataları vs mevcut ise foruma eklerseniz yardımcı olacak kişiler çıkacaktır.

musabilir13:17js93zx' Alıntı:

Şu başlıkta sorunduğunuz benzer soruya yanıt verilmiştir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri