Performans Analizi

kasky

Üye
performans analizi yaptığımızda kolonlarla ilgili hata vermiyor. ekteki proje hakkında bir kaç sorum olacak normal analiz yaptıgımızda bazı kolonlarda düşey yük çok fazla ve bazılarında ise zımbalama güvenliği saglanmıyr hatası veriyor.

1) düşey yük hatası veren kolonları güçlendirmelimiyiz evet ise güçlendirmeyi belli bir kata kadar yapsak olur mu yoksa bina boyunca devam mı ettirmeliyiz.
2)Mesala istğimiz performansı saglamadı ve güçlendirme perdesi koymak istiyoruz perdeler en üst kata kadar devam etmelimi yoksa istedğimiz katta bitirebilirmiyiz.
3)olusturdgum poligon kolonlarda kolon aplikasyon planları sorunlu görünüyor acaba olusturmayı hatalımı yaptım

cevaplarınızı bekliyorm saygılarımla.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

kasky":at4ojyjn' Alıntı:
MERHABALAR
ekteki proje hakkında bir kaç sorum olacak normal analiz yaptıgımızda bazı kolonlarda düşey yük çok fazla ve bazılarında ise zımbalama güvenliği saglanmıyr hatası veriyor ama performans analizi yaptığımızda ise kolonlarla ilgili hata vermiyor.

2)Mesala istediğimiz performansı saglamadı ve güçlendirme perdesi koymak istiyoruz perdeler en üst kata kadar devam etmelimi yoksa istedğimiz katta bitirebilirmiyiz.

Güçlendirme perdelerinin tüm katlarda devam ettirilmesi önerilmekte ve istenmektedir.

3)olusturdgum poligon kolonlarda kolon aplikasyon planları sorunlu görünüyor acaba olusturmayı hatalımı yaptım
Poligon kolonun oluşumunda bir sorun yok. Bu tür durumlarda Çiz/Donatı/Etriye -Çiroz komutlarını kullanarak düzenleme yapabilirsiniz.

Not: Performans Analizi yapılan projede madde7.5.2.6(Kolon kiriş Birleşim güvenliği) nın kontrol edilmesi isteniyorsa Analiz Ayarları diyaloğunda Süneklik düzeyinin Yüksek seçilmesi uygun olur.

Genelde mevcut yapıların birleşim detayları iyi olmadığından performans analizi yapılan eski yapıları perdelerin durumuna göre karma veya normal süneklik düzeyi kabul etmek daha doğru olacaktır.

Performans analizi ile ilgili bir sorum olacak, yeni başlık açmamak için buraya eklemeyi uygun buldum.

Sıfırdan bir yapı modelledim ve çalıştırdım. Bütün donatı analizleri ve hesaplamaları İdestatik tarafından yapıldı ve herhangi bir sorun gözükmüyor raporlarda. Fakat aynı yapıyı alıp performans analizine soktum. Kendi bulduğu donatılara rağmen bazı kiriş ve kolonlarda hasar uyarısı veriyor. Ayarları kontrol ettim, kapsamlı bilgi düzeyinde çalıştırıyorum ve programın kendi ayarladığı donatılara dokunmuyorum. 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan deprem için çalıştırıyorum performans analizini.

Bu durumda mevcut yapı için bütün kiriş/kolonların sorunsuz çalışması beklenmez mi ? Yoksa ben mi bir yerde bir şey atlıyorum.

İyi çalışmalar,
Yağmur Can KOÇAK

yagmurcankocak":3ow0aivh' Alıntı:
Performans analizi ile ilgili bir sorum olacak, yeni başlık açmamak için buraya eklemeyi uygun buldum.

Sıfırdan bir yapı modelledim ve çalıştırdım. Bütün donatı analizleri ve hesaplamaları İdestatik tarafından yapıldı ve herhangi bir sorun gözükmüyor raporlarda. Fakat aynı yapıyı alıp performans analizine soktum. Kendi bulduğu donatılara rağmen bazı kiriş ve kolonlarda hasar uyarısı veriyor. Ayarları kontrol ettim, kapsamlı bilgi düzeyinde çalıştırıyorum ve programın kendi ayarladığı donatılara dokunmuyorum. 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan deprem için çalıştırıyorum performans analizini.

Bu durumda mevcut yapı için bütün kiriş/kolonların sorunsuz çalışması beklenmez mi ? Yoksa ben mi bir yerde bir şey atlıyorum.

İyi çalışmalar,
Yağmur Can KOÇAK

Merhaba,

Projeyi ekleyin, inceleyelim. Data üstünden yorum yaparak konuyu daha isabatli değerlendirebiliriz...

HakanŞahin:18tfl5i1' Alıntı:
yagmurcankocak:18tfl5i1' Alıntı:

İyi çalışmalar,
Yağmur Can KOÇAK

Merhaba,

Projeyi ekleyin, inceleyelim. Data üstünden yorum yaparak konuyu daha isabatli değerlendirebiliriz...

yagmurcankocak:18tfl5i1' Alıntı:
Az önce bahsettiğim model bu:

Projeniz, "50 yılda aşılma olasılığı deprem" için yapılan performans analizde "can güvenliği" çıkıyor. Binanın yapı önem katsayısı 1 olduğuna göre performans analizde "can güvenliği" yeterli görünüyor.

Ancak;

Performans analizinde TDY 7.5.2.6'ya göre kolon-kiriş kesme güvenliğini sağlamayan elemanlar var ama benzer elemanlar normal çözümde de kolon-kiriş kesme güvenliği sağlamıyor görünüyor. (Belki bu elemanlardan bahsetmiş olabilirsiniz.) Bu birleşimleri normal analizde de sağlarsanız, performans analizde de sağlayabilirsiniz..

Ekler :Ekran Alıntısı1.PNGEkran Alıntısı2.PNGEkran Alıntısı4.PNGEkran Alıntısı5.PNG

Bir önceki cevabımda bir yanlış anlama olmaması için açıklama gereği duydum arkadaşlar. Mevcut yapının yüksek sünek sayılmaması daha doğru olur derken yapının davranışını kastetmiştim. Süneklik durumuna göre ve yönetmeliğe göre seçilen R katsayısı ve yapıya uygulanan kontroller değişiyor. Mevcut bir yapıda yapı perdeli ise genelde 6 civarı bir R kullanırız. Yapıda perde yoksa 4 civarı R kullanırız. Bu da davranış olarak karma ve normal yapıya denk gelir. Eski bir yapının birleşim bölge detaylarının yönetmeliğin yüksek sünek şartlarını sağlaması mümkün değil. Ben bugüne kadar bu şartları sağlayan eski bir yapıya denk gelmedim. R nin performans analizinde önemi yok diyeceksiniz belki ama mevcut yapıyı değerlendirirken sadece performans analiz yapmayız. Yapının yönetmeliğe göre düzensizliklerine de bakarız. Burada da R nin etkisi oluyor.
Ancak yönetmelikteki bazı çelişkiler burada da önümüze çıkıyor. Kolon kiriş birleşim bölgelerinin kesme kontrolü isteniyor. Ancak bu durum yüksek sünek yapılar için geçerli bir kontrol. Proğrama bunu yaptırabilmeniz için yüksek sünek seçmeniz lazım. Peki bu kontrolün bir anlamı var mı? Ben bunu yapmıyorum ve soran idare olursa da izah ediyorum. Mevcut bir eski yapıda donatıyı ve detayı görmenizin mümkün olmadığı bir bölgenin kontrolünü nasıl yaparsınız? Bu mümkün değil. Güçlendirmede bu birleşimlere zaten güvenmezsiniz ve yüksek sünek perdelerle siz deprem yükünü büyük oranda alırsınız.

Şu an hazırlanan yeni yönetmelikte bu tür kontroller yok. Büyük ihtimalle kirişlerin kontrolü de olmayacak.

Bu arada diğer arkadaşın soruna değinmek istiyorum. Performans analizi ile normal yapı design kriterleri şu an uyumlu değil. Mantıkları, kriterleri tamamen farklı. Bu sebeple bazen bu durum çıkıyor. Design da sorun çıkarmayan yapı performans analizinde güvensiz çıkabiliyor. Aslında bunun temel sebebi performans analizinin mevcut ve eski yapılar için düşünüldüğü ve çok fazla bilinmeyen olduğu ve eski yapılarda işçilik ve malzeme kalitesinin çok düşük olması sebebiyle güvenli tarafta kalınmak istenmesi. Muhtemelen yeni yönetmelikte bu uyumsuzluklar giderilmeye çalışılıyor. Bizim yönetmeliğimiz biraz ağır şartlar içeriyor FEMA ve ASCI 41 e göre.
Bunun sebebi elbette yapılarımızın avrupa ve ABD yapılarına göre daha kötü durumda olması.

Kat döşemesiz derken rijit diyaframsız mı demek istiyorsunuz?
Eğer öyle ise hatırlatmam gerekiyor, İde de performans analizi yapabilmeniz için rijit diyafram olması gerekiyor.

kasky":1bqhtsg6' Alıntı:
MERHABALAR
Ekteki projede performns analizinde bazı perdelerde hatalar çıkıyor nasıl düzelte bilrim?

Sanıyorum kesme hasarlı elemanlar başlığı altındaki perdelerden bahsediyorsunuz. Bu elemanlarda Perdelere gelen kesme kuvveti(Vr) perdenin kesme kapasitesinden(Ve) büyük olduğu için Gevrek eleman statüsünde görünüyor.(Enine donatı yey-tersizliği) Performans analizinde -Gevrek elemanları göçme bölgesinde say- seçeneği işaretlenerek analiz yapılırsa perdelere gelen kesme kuvveti bilgileri Perde Performans Analizi Sonuçları raporlarından incelenebilir.
Ayrıca projede;
*Bodrum katta tanımlanan GP03 ve GP06 isimli güçlendirme perdeleri diğer katlarla aynı koordinatta tanımlanmamış.
*Zemin kat ve Bodrum kat arasında düşey süreklilik sorunu olan bir kaç kolon var.
*Doğrusal Performans Analizi yapılacak projelerde panellerin çubuk olarak modellenmesi uygun olur.(Kabuk modellenen perdelerde çatlamış kesit rijitliği alınmıyor)

İyi çalışmalar

unver":2z2xscc1' Alıntı:
Sn kasky

Kat döşemesiz olarak yaptığınız güçlendirme can güvenliğini sağlıyor.

Ünver ÖZCAN

bu cümleden can güvenliğini sağladığı için gevrek elemanlarda herhengibir önlem almaya gerek yok. olarak anlayabilirmiyiz?

not: aslında butun katlarda döşeme var ama döşeme katmanını kapatmıştım ondan görünmüyor.

kasky":13pwnfzt' Alıntı:
unver":13pwnfzt' Alıntı:
Sn kasky

Kat döşemesiz olarak yaptığınız güçlendirme can güvenliğini sağlıyor.

Ünver ÖZCAN

bu cümleden can güvenliğini sağladığı için gevrek elemanlarda herhengibir önlem almaya gerek yok. olarak anlayabilirmiyiz?
Yönetmeliğe göre gevrek elemanların güçlendirilmesi gerekiyor.

Sn kasky
Sizin dikkatinizi çekmek için farklı renklerde yazdım.
Deprem Yönetmeliğine göre gevrek elemanların mutlaka güçlendirilmesi gerekir.
Veri girişinde gevrek elemanları göçme bölgesinde say seçeneği veya sayma seçeneği ile performans hesabı yapsanız, her iki durumda da size hesap çıktısında gevrek elemanlar ile ilgili uyarı veriyor bu uyarılar dikkate alınmalı.

Projeniz için diğer önerilerim( Projesini ve uygulamasını yaptığım işler göz önüne alınarak yazılmıştır.)
-Bodrum kat S34-35 kolonları bodrum katta iki taraflı mantolama yapılmış. üst katta üç taraflı yapılmış. Bodrum katta kolonların bir tarafı boşta kalmış. Bodrum katta da üç taraflı olmalı.
-Kolonlara bir, iki, üç taraftan mantolama yapma yerine dört taraftan mantolama yapmanız daha iyi sonuç verir, dört taraftan mantolama yapmazsanız, eski beton ile yeni betonu birleştirmek ankraj donatısı ile yeterli olmuyor, birde mesnetlerin birleşim detayları var bu da göz önüne alınınca uygulama yapmak çok zor oluyor. (betonun girecek yeri kalmıyor.)
-Mümkün olduğu kadar güçlendirmeyi mantolama yaparak kolonlarda değil, ilave perde koyarak deprem momentlerinin büyük bir bölümünü perdelere aldırarak kolonlara çok az bir moment ve düşey yük bırakacak şekilde tasarlamak en iyi çözüm yollarından biri olur.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

unver":ymxlp7tf' Alıntı:
Sn kasky
Sizin dikkatinizi çekmek için farklı renklerde yazdım.
.
.
.
Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Cevaplarınız için çok teşekkür edrim.Katlarda döşemeleri kapatmıştım ve yönetmeliğe göre can güvenliğini sağlıyor hatta hemen kullanım bile çıkıyor ama bodrum katta ki perdelerde ki gevreklik düzelmiyor.

perdelerin gevrekliğini nasıl giderebilirm çok sayıda perde ekledim ama gevrek hatası veren perdelerde düzlme olmadı sizin bu konuda tavsıyeniz nedir?

Sn kasky

-Ekte verdiğim "PERDE YERLERİ" planındaki gibi güçlendirme perdeleri yerleştirirseniz (üst kotu döşeme altından başlama ve beton değeri C25 ile) projeniz CAN GÜVENLİĞİNİ sağlıyor.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• PERDE YERLERI.png
    PERDE YERLERI.png
    185.9 KB · Görüntüleme: 24,892
Çok net göremedim ama su basman perdelerine takviye mi yapıyorsunuz?

Sn suatyy

PERDE YERLERI.png olarak verdiğimde bodrum perdeleri belli olsun diye temel görüntüsünü verdim. takviye yapılan yerler bodrum perdesi.(EK:BODRUM KALIP PLANI) Bodrum kalıp planı incelenerek görülebilir.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• BODRUM KALIP PLANI.png
    BODRUM KALIP PLANI.png
    196.5 KB · Görüntüleme: 24,873
Geri