Sürekli temelin ortasına döşeme yerleştirilecek

enginaar

Yeni Üye
selamlar, sürekli temel çiziyoruz ve üst kotuna döşeme ( zemin kat veya bodrum kat yer döşemesi vb) yapmak istiyorum döşeme kotunu kolonun en alt kotuna yani sürekli temelin en üst kotuna getirdim. ama program kabul etmiyor , ve yer döşemesinin altında bulunan dolguya ait herhangi bir değer, kriter veya ayar var mı? şimdiden teşekkürler...

Re: yardııımmm

burada görüldüğü gibi sürekli temelin ortasına döşeme yerleştirilecek, ( koca projeyi karışık olduğundan koymadım )

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    212.1 KB · Görüntüleme: 18,593

Temel kotu seviyesine döşeme tanımlamak için üst yapı döşemelerine kot vermek yanlış bir veri girişi olur. Temel seviyesinde döşeme Kalıp planı modundan Mimari plan moduna geçildikten sonra Radye Döşeme komutu kullanılarak yapılır. Yani kirişli radye şeklinde dizayn yapmalısınız.

Ekli dosyalar

• döşeme.png
    döşeme.png
    446.5 KB · Görüntüleme: 18,579

sağolun Emrah Bey ilginiz için, sorunu dediğiniz gibi radye döşeme(10 cm) olarak çözmeye çalıştım fakat çift donatı uyarısı veriyor donatılar yeterli sanıyorum (altında dolgu olan döşeme için fi16/15 düz ve pilye olarak fazla ama zaten)

radye döşeme kalınlığını 15 cm tutunca problem olmuyor ama neden dolgu üstü döşemeyi 15 cm yapayım ki zaten uygulamalar hep 10 cm oluyor şantiyelerde hesaplarla çatışmıyor herhalde yada idecadde bişeleri atlıyorum kusura bakmayın

Değerli kardeşim, mimari modda iken kirişli radye olarak tanımlarsın.fakat bunu yaptığında gereksiz bir döşeme donatısı miktarı çıkacaktır,çünkü bu defa temel sürekli temel kurtarıyoken kirişli radye yapmış olcaksın ve minimum pursantajlarda donatı atmasıve kesit gerekecek programda....Döşeme için Q16/15cm ne demek biliyomusun gülerler ..Senin burada yapman gereken subasman üstkotuna kadar 1kat olarak modellemek.yani mütemadi temeli atacaksın üzerine subasman perdeni yapcaksın onun üzerine döşemeni mimari modda değil kalıp planı modunda aynen diğer katlarda normal yaptıkların gibi oluşturcaksın ve temel katını yapmış olcaksın.sonra diğer katları bunun üzerine 1,2,3 vs kac katsa modellıceksın..üstü rijit bodrum kat numarasınıda bu tanımladıgın temel katını gireceksın analiz ayarlarında( yani sıfırıncı kat yapmıssan temel katını oraya 0 gireceksın)...sana tavsiyem üst kattaki döşemelerle aynı olsun burda atacağın döşeme.zira uygulamada bu döşeme betonu sadece kiriş yada perdelerin içini doldurmuyo kolon ve perdelerinde arasında kalıyo ve zayıf halka oluşturuyor...saglıcakla.

ghost_13":1z1jlkgu' Alıntı:
Değerli kardeşim, mimari modda iken kirişli radye olarak tanımlarsın.fakat bunu yaptığında gereksiz bir döşeme donatısı miktarı çıkacaktır,çünkü bu defa temel sürekli temel kurtarıyoken kirişli radye yapmış olcaksın ve minimum pursantajlarda donatı atmasıve kesit gerekecek programda....Döşeme için Q16/15cm ne demek biliyomusun gülerler ..Senin burada yapman gereken subasman üstkotuna kadar 1kat olarak modellemek.yani mütemadi temeli atacaksın üzerine subasman perdeni yapcaksın onun üzerine döşemeni mimari modda değil kalıp planı modunda aynen diğer katlarda normal yaptıkların gibi oluşturcaksın ve temel katını yapmış olcaksın.sonra diğer katları bunun üzerine 1,2,3 vs kac katsa modellıceksın..üstü rijit bodrum kat numarasınıda bu tanımladıgın temel katını gireceksın analiz ayarlarında( yani sıfırıncı kat yapmıssan temel katını oraya 0 gireceksın)...sana tavsiyem üst kattaki döşemelerle aynı olsun burda atacağın döşeme.zira uygulamada bu döşeme betonu sadece kiriş yada perdelerin içini doldurmuyo kolon ve perdelerinde arasında kalıyo ve zayıf halka oluşturuyor...saglıcakla.

sağolun yorumlarınız için. tabiki döşemeleri Q8 veya 10Q luk yapacağız kimseyi güldürtmeyeceğiz :) fakat ben subasman perdesi istemiyorum zaten sürekli temel kotu yeterince kurtarıyor. bu subasman perdesini tanımlamadan olmayacak mı yoksa mütemadinin perdesini alçak tutup üstüne subasman mı tanımlamam gerek , ben şantiyeciyim uygulamalardan sorun yok ama bu proje tasarlama işini de sıkıntım var çözmem gerek ve en son notumda dediğim herhalde dolguya yada zemine oturan döşemelerde eksi gerilmeler yüzünden normal döşemelerden farklı olması doğal o yüzden program 15 cm döşemeyi kabul ediyor gibi geldi...

Subasman perdeleri için ayrı bir kat tanımlama zorunluluğunuz yokturtur ozaman... Temel üstünü baz alarak, global kotları kat genel ayarlarında olması gerektiği değerlerde tanımlayın. Subasman seviyesinin olduğu katta panellerin üst ve alt kotlarını verin. Sırayla kolonları tıklayarak panelleri tanımlayın. Girdiğiniz panelleri seçerek, panel ayarlarına girin. Panel ayarlarında "statik/betonarme" sekmesinde bulunan "kabuk olarak modelle" ve "su basman/tüm katlarda devam etmeyen panel" seçeneklerine işaret koyun. Kiriş-döşeme sistemini de kendi kotlarında, aynı kat içerisinde tanımlayın. Eğer temel sisteminiz radye olacaksa üst yapı-temel etkileşimli çözüm ile analiz yapın. Subasman için küçük bir örneği mesaja ekliyorum. Size fikir verecektir.

Ekli dosyalar

• subasman_ornek.cde
    2 MB · Görüntüleme: 953

ghost_13":3rh1naby' Alıntı:
Subasman perdeleri için ayrı bir kat tanımlama zorunluluğunuz yokturtur ozaman... Temel üstünü baz alarak, global kotları kat genel ayarlarında olması gerektiği değerlerde tanımlayın. Subasman seviyesinin olduğu katta panellerin üst ve alt kotlarını verin. Sırayla kolonları tıklayarak panelleri tanımlayın. Girdiğiniz panelleri seçerek, panel ayarlarına girin. Panel ayarlarında "statik/betonarme" sekmesinde bulunan "kabuk olarak modelle" ve "su basman/tüm katlarda devam etmeyen panel" seçeneklerine işaret koyun. Kiriş-döşeme sistemini de kendi kotlarında, aynı kat içerisinde tanımlayın. Eğer temel sisteminiz radye olacaksa üst yapı-temel etkileşimli çözüm ile analiz yapın. Subasman için küçük bir örneği mesaja ekliyorum. Size fikir verecektir.

sürekli temelde yapıda herhangi bir subasman tanımlamak istemiyorum zaten, sürekli temel için döşeme zaten idede tanımlamana gerek yok dedi proje çizen bir arkadaş. autocadde onu ait bir detay versen yeter , İmo ' larda sorun çıkarmıyor buna dedi. ve radye temelde döşemeye ihtiyaç yok subasman olursa o başka. örnek çizim için ayrıca teşekkür ederim

Peki ya tekil temel olursa? :)
Tekil temelli tek katlı bir projem var. Radye döşeme yapınca kalınlık 30cm den az olamaz diyor ve tabi bu döşemeye "hasır donatı" dizaynı da yapamıoruz radye olduğu için. İlle de subasman seviyesini ayrı bir kat olarak mı modellemeliyim?

Bu tek kat sürekli temel modelli yapıda dolgunun üzerine yapılacak döşemenin uygulamada yapılışı nasıl olacak yardımcı olur musunuz? Yani idecad ile ilgili bir soru değil ama tecrübeli meslektaşlardan nasıl olacağı hakkında fikir bekliyorum.
Diyelim şantiyede sürekli Temel'in kirişlerini oluşturdum temel boyutum 50*100 (genişlik 50cm yükseklik 100cm) bu sürekli Temel'in betonu dökülmeden evvel dolgunun üzerine gelecek döşeme için çubuklar mı bırakmalıyız? Umarım anlatabilmişimdir

Temelin tamamı kazılıp sürekli temeller imal edilirse önce temel kirişlerin donatılarını hazırlanır sonra döşeme alt kotuna (grobeton vs dahil) kadar beton dökülür. Daha sonra radye donatıları ilave edilerek kirişin üst bölgesi ile radye döşeme betonu beraber dökülür.

Mümkünse oturmanın daha az olması için sürekli temel altları kazıp kalıp vs yapılıp yine yukarıdaki gibi yarım beton atılır. Bu durumda yarım betondan sonra sadece sürekli kirişlerin kenar dolgusu yapılır. Her halükarda dolgunun sıkılaştırılmasına özen göstermek gerekir.

N. YILMAZ

NYILMAZ":2x803f9y' Alıntı:
Temelin tamamı kazılıp sürekli temeller imal edilirse önce temel kirişlerin donatılarını hazırlanır sonra döşeme alt kotuna (grobeton vs dahil) kadar beton dökülür. Daha sonra radye donatıları ilave edilerek kirişin üst bölgesi ile radye döşeme betonu beraber dökülür.

Mümkünse oturmanın daha az olması için sürekli temel altları kazıp kalıp vs yapılıp yine yukarıdaki gibi yarım beton atılır. Bu durumda yarım betondan sonra sadece sürekli kirişlerin kenar dolgusu yapılır. Her halükarda dolgunun sıkılaştırılmasına özen göstermek gerekir.

N. YILMAZ
cevapınız için sağolun

dediğinizi sahada yapamıyoruz yani sürekli temel kirişlerinin döşeme alt kotuna kadar beton döküp sonra dolgu yapamıyoruz. çünkü dolgu yaparken betonu dökülmeyen kısmın demirleri dolgu yapmaya engel teşkil ediyor(örneğin dolgu yapacak araç o demirlerin üzerinden geçemiyor). yani başka bir yöntemi yokmu uygulamada bunun? ya değilse sürekli temel döşemelerinin donatıları temel ile bağlantılı olmayacak buda ne derece mantıklı olur birde o var.

hayırlı günler

Geri