Duvar yükü=0.789 ve Q=0,5 yükleme yaptığımda 12 adet ilave

Hakan Şahin

Administrator
Reform Group":1z2l0fxp' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
ekte bulunan projede çıkmalar üzerinde duvar var ve bu duvarların bulunduğu çıkma bölgelerindeki kirişlere yüksekliğe göre duvar yükü=0.789 ve Q=0,5 yükleme yaptığımda 12 adet ilave çıkmakta. sizce bu yükleme doğru mu? bu kadar ilave olması normal mi? acil olarak yardımcı olabilirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Projenizi Dwg olarak değil, sonuç aldığınız haliyle idecad projesi(ide7) olarak yüklerseniz inceleyebiliriz.

Re: Yardım lütfen :(

kirişlerinizde neden hareketli yük var olmaması lazım sonuçta konut yapısı. 4 m yi geçen asmolenlerde kaset çizimi ile enine 1 adet diş düzenleyin.40/32 lik kirişlerinize saplama ve nervür bindirmişsiniz ben olsam 55 lik yapardım sadece tavsiye. ilk gözüme çarpanlar bunlar.

İlaveten:

Döşeme yükleri kiriş içinden kiriş içine alınması dolayısıyla kiriş üzerinde duvar bulunmuyorsa, başka bir deyişle döşeme kiriş üzerinde devam ediyorsa, döşemenin hareketli yükünü ilgili kirişte de tanımlamak gerekir. Eğer bu proje konutsa, 0.500 t/m2 hareketli yük değeri fazla, 0.200 t/m2 alınması gerekir; hem üzerinde duvar bulunmayan kirişlerde hem de döşemelerde...

uzun açıklık için haklısınız enine kiriş konusunda fakat sehim kurtardığı için ellemedim. ayrıca uzun olan kısımda kirişi büyüttüm. diğer kısımlar sınırlar dahilinde olduğu için değiştirmedim. yanlış biliyorsam düzeltin lütfen; asmolen olan döşemelerde kaplama yükü 0,35 ile 0,45 arasında, eğer aynı döşemede 10'luk duvar varsa hareketli yük 0,35 olması gerekmekte. eğer duvar kiriş üzerinde ise temiz yüksekliğe bağlı olarak yük bindirmesi yapılmalı. balkonlarda ise hareketli yük 0,50 olmalı. kapalı çıkmalarda hareketli yük 0,35 ile 0,50 arasında alınabilir. şu konumda balkon kirişleri de aynı yüke sahip olmalı bence. buradan ilerleyince hareketli yük 0,50 duvar yükü temiz açıklığa göre ayarlanmalı. bu durumda aşırı miktarda ilave çıkmakta. bu kısımı aklımda oturtamadım. bahsettiğiniz yükleme mantığını anlayabilmem için biraz açıklayıcı olursanız sevinirim.

asmolen döşemelerde sabit yükü alırken kullandığın asmolen malzemenin ağırlığına göre hesaplamalısın.

asmolen dolgusu olarak ne malzeme kullanacaksınız örnek tuğla ise tanesi 9-10kg arasında gelir m2 ye ortalama 10 adet gitmekte.döşemenin zati ve nervür ağırlığı program tarafından otomatik olarak hesaplanmakta sonuçta kullanıcı tanımlı yük değeri = dolgu malzeme + kaplama ağırlığı girilmeli.örnek tuğla asmlen 100kg/m2 + kaplama fayans 170kg/m2 = 270 kg / m2 olmakta. üzerine duvar binen nervürlü döşemeye ise tuğla ağırlığını döşeme alanına bölerek hareketli yüke ilave edin ( konut ise 200Kg/m2 + ( duvar ağırlığı / ilgili döşeme alanı) ). her ne kadar sehim değeri kurtarsa isede TS500 tek yönde çalışan dişli döşemeler için 4-7 m arası açıklıklar için enine 1 diş ( nervürle aynı ebatta, mümkün oldğunca döşemeyi ortalamalı ) yapılmalı demektedir.

teşekkür ederim konsollarla ilgili görüşlerinizi özellikle bekliyorum çünkü asıl sorunum kapalı çıkma yüklemesiyle alakalı. üstünde duvar olan konsol kirişleri nasıl yüklemeliyim? hareketli yük olarak.

Sayın abaci09 anlamadığım bir nokta var. Neden üzerinde duvar olmayan kirişlere hareketli yük tanımlıyoruz, zaten döşemeye oturan duvarlar için arttıdığımız hareketli yükler döşemelerden kirişlere aktarılmıyor mu? yani kirişlere ilaveten neden bir kez daha hareketli yük tanımlayalım.
Görüşmek üzere...

Ozellikle asmolen dosemede 50-60 cm genşliğinde kirisler atilmskta ve uzerinde duvar yokss hem olu hem hareketli yük 0 alinmakta ve tasarim gercekm uzaklasmaktadir
Plak dosemelerde de bodrum tavani ticari olan katlarda uzerinde duvar olmsyan kirislerde q=500 kg/M2 Alinmali
Bu yuklemenin gerekliligi konusunda ise: 300m2 ticari kat planinda da cok genis (toplamda 100m2) kirisler oldugunu varsayalım
Kirisler uzerine hareketli yuk tanimlanmazsa kat basi bina yuku 100×500kg =50 ton eksik girilmis hem dusey yük tasarimi hem yatay yuk tasariminda muazzam hatalara sebebiyet verecektir.
Gordugum projelerde atlanilan ve gercekci proje tasarımın dsn uzaklastiran bir mevzu.

siromar":313o9h63' Alıntı:
Ozellikle asmolen dosemede 50-60 cm genşliğinde kirisler atilmskta ve uzerinde duvar yokss hem olu hem hareketli yük 0 alinmakta ve tasarim gercekm uzaklasmaktadir
Plak dosemelerde de bodrum tavani ticari olan katlarda uzerinde duvar olmsyan kirislerde q=500 kg/M2 Alinmali
Bu yuklemenin gerekliligi konusunda ise: 300m2 ticari kat planinda da cok genis (toplamda 100m2) kirisler oldugunu varsayalım
Kirisler uzerine hareketli yuk tanimlanmazsa kat basi bina yuku 100×500kg =50 ton eksik girilmis hem dusey yük tasarimi hem yatay yuk tasariminda muazzam hatalara sebebiyet verecektir.
Gordugum projelerde atlanilan ve gercekci proje tasarımın dsn uzaklastiran bir mevzu.

Tamam, haklısın ama durum şöyle değil mi.

Mimari projeden yerlerini tam olarak gördüğümüz, döşemelere oturan duvarlar için ilgili döşemelere çizgisel yük tanımlamak istemediğimiz zaman (ben eskiden çizgisel yük olarak tanımlıyordum ama bazen çok yorucu ve vakit alıcı oluyor) döşeme hareketli yükünü mesela konutlar için q = 0.200 t/m2 iken q = 0.350 t/m2'ye arttırıp duvar yükünü dikkate alıyoruz.

Yine aynı soru olacak ama neden yerleri kesin olan ve örneğin kirişlere oturmadığını gördüğümüz duvar için kirişlerin hareketli yüklerini arttıralım.

Şekildeki d13 döşemesinin sınırları kırmızı çizgi ile oluşan alandır.k25 kirişi solve sağ tarafındaki döşeme yüklerini almaktadır. Ancak döşeme k 25 kirişi üzerinden devam etmektedir ( k25 için 0.4*1.5 = 0.6 m2 lik alana sahip ) ve sonuç olarak sarı taralı k25 üzerindeki döşemenin hareketli yükü q=0 alındığında normalde üzerinde olacak olan yük alınmayacaktır.

Ekli dosyalar

• 12.jpg
    12.jpg
    269.3 KB · Görüntüleme: 11,854

Değerli arkadaşlar,
Doğruya en yakın çözümü yapma gayretinizi takdirle karşılıyorum. Fakat bence betonarmede hesap yaparken altın tartmayız. Buradan hareketle o bölgede üzerinde duvar yoksa elbette hareketli yük vardır. Ama mühendisliğin aslı zaten bir çok kabule bağlıdır. Bunca kabulün içinde, buradaki konu ne kadar üzerinde durulması ve gereken bir durumdur takdirlerinize bırakıyorum. Mesela forumda ünver bey diye bir arkadaşımız var. incelediği her projede kirişlerdeki hareketli yükü hatırlatır. Koyulması gerekip gerekmediği elbette mühendise aittir.

Hareketli yük demek zaten nerede ne kadar olduğunu tam olarak bilmediğimiz ama o yapı elemanı üzerinde bir ara olmasını beklediğimiz yük değil midir? bir eşya gibi bir insan gibi. Belkide o noktaya hiç etki etmeyecek bir yüktür. Örneğin 200 kg/m2 nereden çıkmıştır? (elbette arkasında bilimsel bir çalışma var) Neden 206.8 kg/m2 değildir yada 191.27 kg/m2 olsa ne olur?

Diyeceksiniz ki "bunları bizde biliyoruz bu kadar sözü neden yaptınız". Belki daha hızlı karar verilmesine katkım olur düşüncesi ile yazdım.

duvar yüklerini hareketli yüke değilde kaplama yüküne dahil etmemiz daha sağlıklı olmaz mı? kaplamaya m2 ye 150 kg yük daha eklersek duvar yüklerini almış olmazmıyız?

Geri