Asansör kuyusu sıkıntısı. Fikirlere ihtiyacım var

xalox

Yeni Üye
asansör kuyusu için temelde kademe yapıp asansör kuyusunu subasman perdeleri ile oluşturup 0 kotuna çıktım . ancak temel kirişlerinde ciddi gerilmeler oluşuyor. yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. Cümleten iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• yılmazacar.ide7
    2.1 MB · Görüntüleme: 742
Re: ASANSÖR KUYUSU SIKINTISI. FİKİRLERE İHTİYACIM VAR

ekte temel için bir düzenleme var. uygun görürseniz kullanabilirsiniz. ortalama gerilmeye göre kontrol yaptırdım. maks. gerilmeyi bir miktar aşıyor ki bence önemsiz. o da önemli derseniz konsol boylarını bir miktar daha artırarak onu da aşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• yılmazacar.ide7
    2.1 MB · Görüntüleme: 812

ilginiz için teşekkür ederim. temel kirişlerinde konsol ve saplama yapılmaz deniyor izmir inşaat mühendisleri odası denetiminde. iki projemde düzeltme istemişlerdi. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

xalox":1yixhe3n' Alıntı:
ilginiz için teşekkür ederim. temel kirişlerinde konsol ve saplama yapılmaz deniyor izmir inşaat mühendisleri odası denetiminde. iki projemde düzeltme istemişlerdi. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

Türkiye nin heryerinde böyle saçma sapan kurallar var.Kişiye veya kuruma göre değişiyor. Söyledikleri şeyin hikmetini yada mühendislik olarak sakıncalarını sorsan kimsenin cevap verebileceğini sanmıyorum. Verenlerde bilimsel bi cevaptan çok bana göre, ona göre deyip bişeyler uydururlar. Matematik veya deneysel hatta en azından istatistiki veri istesen bulamazlar.
Sözün kısası mühendisler olarak analiitik düşünmüyoruz, doğumumuzda itibaren kendimizin de tabi olduğu fizik kurallarını her şekilde ve sistemde herkes kendisi yorumluyor.
Halbuki yönetmelik ve standartlar var. Yönetmelik ve standartlarımız şu an modern seviyede sayılır, onları beğenmezsen avrupa , amerikan vs.. başka yönetmeliklerden delil getir. Yine yok!
Yönetmelikleri yazanlardan daha çok biliyoruz. Betonarme 100 yılı geçkin bir bilim dalı. Malzeme hakkında binlerce deneyler yapıldı. İstediğimiz gibi çalışması için bazı kurallar ve yönetmelikler koyduk, sonra bunlara göre kabuller yaptık, ama hala sence bence....biz abilerimizden böyle gördük...

Her şeyimiz gibi mühendisliğimiz de kulaktan dolma. Kimse kendisi açıp öğrenmiyor, araştırmıyor, merak etmiyor....

Neyse sonuç olarak temellerde konsol ve saplama yapılaz!!! :)
Ne mutlu kral çıplak diyebilenlere....

Program radye ile sürekli temeli birlikte çözüm yapmıyor.
Kirişli yapacaksan tavsitem derin sürekli kirişler tanımlaman (40/160) gibi.

Oznb":1a497ngq' Alıntı:
Program radye ile sürekli temeli birlikte çözüm yapmıyor.
Kirişli yapacaksan tavsitem derin sürekli kirişler tanımlaman (40/160) gibi.
proğram radye ile diğer temel tiplerini bir arada çözer. bunda sıkıntı yok. sanırım bir eksik anlaşılma olmuş. bu eldeki örnekte benim tanımladığım şekilde temel çözümü olabilir. hatalı olan KİRİŞLİ RADYE temel tasarımında yapılan eksikler. kirişli radyeden kasıt, kolonları temel kirişi ile bağlayıp aralarını radye ile tamamlamaktır. t1.jpg ile gösterdiğim temel tanımlama sistemi idestatik açısından hatalıdır. diğer iki şekilde temel tanımlamak mümkündür... kirişli radye için 1/3 kuralı yönetmelikte öngörülüyor. yani 1 birim döşeme yüksekliği için 3 birim kiriş yüksekliği...

Ekli dosyalar

• t2.jpg
    t2.jpg
    116.8 KB · Görüntüleme: 13,703
  • t1.jpg
    t1.jpg
    106.5 KB · Görüntüleme: 13,703
  • t3.jpg
    t3.jpg
    82.9 KB · Görüntüleme: 13,702
Şöyle söyleyeyim yine İzmirde temeldeki balkon çıkmalarının altına temel konulması isteniyor. radye temelin etrafına (balkon olan ilgili kısıma) sürekli temel dönüyorum fakat hesapta betonarme kurtarmasına rağmen donatı çizimi yapılmıyor donatı yok diyor. Radye temeli uzatmak istemiyorum. çözümde bulamıyorum. kısacası radye ve sürekli temeli birbirine etkileşimli olarak çözdüremedim programda. fikri olan yada çözümü bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Reform Group":3vljwgkt' Alıntı:
Şöyle söyleyeyim yine İzmirde temeldeki balkon çıkmalarının altına temel konulması isteniyor. radye temelin etrafına (balkon olan ilgili kısıma) sürekli temel dönüyorum fakat hesapta betonarme kurtarmasına rağmen donatı çizimi yapılmıyor donatı yok diyor. Radye temeli uzatmak istemiyorum. çözümde bulamıyorum. kısacası radye ve sürekli temeli birbirine etkileşimli olarak çözdüremedim programda. fikri olan yada çözümü bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim.
Projenizi ekler misiniz?

Levent Özpak":l2m98q6v' Alıntı:
Reform Group":l2m98q6v' Alıntı:
Projenizi ekler misiniz?
proje çok büyük boyuta sahip o yüzden ekleyemiyorum fakat bahsettiğim balkonların katına bağ kirişi dönerek olayı çözümledim bir başka seçenekte sürekli temel gibi döşeme kenrıyla radye temel çizmek oldu iki türlüde sıkıntı çıkmadı.

şu son zamanlarda yaptığım projelerde sürekli şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor. temel kurtarıyor fakat asansör kuyusunu ekleyince temel kurtarmıyor. bunun sebebi ne olabilir sizce?

İyi çalışmalar öncelikle. sistem olarak bende eklediğim projede radye döşemeyi uygun gördüm. görüşleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

asansör kuyusu hakkında en ufak fikrim yok o yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Ekte projeyi atıyorum asansör kuyusuna bi bakarmısınız. Bodrum kat diye görünüyor

Ekli dosyalar

• Halit222.rar
    3.2 MB · Görüntüleme: 150
Verdiğim linkte nasıl yapılabileceği net olarak anlatılıyor. Yine anlamadığınız noktaları telefonla iletişime geçerek sorabilirsiniz.
Tel:0.224.220.67 17
İyi çalışmalar

Levent Özpak":2od7ua9i' Alıntı:
Verdiğim linkte nasıl yapılabileceği net olarak anlatılıyor. Yine anlamadığınız noktaları telefonla iletişime geçerek sorabilirsiniz.
Tel:0.224.220.67 17
İyi çalışmalar

rica etsem eke bakarmısınız. çünkü kafam çok karıştı yapamadım.

Ekli dosyalar

• Halit222.rar
    3.2 MB · Görüntüleme: 143
batuhann28522":onmndwrs' Alıntı:

Merhaba,

İstanbul ofisimizde tüm kullanıcılarımıza ücretsiz eğitim verilmektedir. Mümkünse eğitimlerden birine katılmanızı tavsiye ederiz. Eğitim sonrasında kullanıma yönelik her türlü soruyu sıcağı sıcağına sorabilirsiniz.

Kasım ayı eğitim programımız:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Asansör çukuru hakkında...
Ekteki projede radye temel üzerinde asansör çukuru oluşturmam gerekiyor, radye boşluğu yapıp perde kotlarını düşürüp üst yapı etkileşimli analiz yaptım, fakat zemin emniyeti olumsuz ve donatı yetersiz hataları aldım.ekte direkt olarak bütün radye halini gönderiyorum.Projedeki olası hatalar ve de asansör çukuruyla ilgili Kıymetli görüş ve çözüm önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Düzenlemeleriniz için çok teşekkür ederim Ünver Bey, asansör için önerdiğiniz linki inceleyeceğim.

İyi çalışmalar dilerim

Geri