Perdeli Normal Sünek Sistemde Alfa S >0,75 Şartı

Merhaba;
3.derece deprem bölgesinde 4 katlı bir projede (bir yönde asansör perdeleri var) süneklik düzeyi normal , R=4 seçtiğimde ;
''Normal sistem seçilmiş fakat perde kesme kuvvetleri toplamının, toplam taban kesme kuvvetine oranı, 0,75'ten küçük'' uyarısı alıyorum.

Yönetmelik, üçüncü ve dördüncü derece deprem bölgelerinde perde içermeyen süneklik düzeyi normal sisteme 2.5.1.6 nın a ve b paragraflarında belirtilen koşullarda (yükseklik sınırı) izin veriyor. Ve yine 2.5.3.te bu yükseklik sınırlarının üzerinde yapılabileceğini ancak SDN veya SDY perdelerin kullanılmasını zorunlu kılıyor. Ardından 2.5.3.1. de SDN perdelerin kullanılması durumunda Alfa S >0.75 şartını koşuyor.

Yönetmeliğin söz konusu maddelerine göre bu projede Alfa S >0,75 şartı aranmamalıdır diye düşünüyorum. Çünkü TDY Madde 2.5.3.1'deki SDN perdelerin kullanılması durumunda Alfa S >0.75 şartını koşması Madde 2.5.1.6. nın a ve b paragraflarında tanımlanan yükseklik sınırlarının üzerinde yapılması durumunda istenir diye düşünüyorum. (Yönetmelikten anladığım bu) Yanılıyor muyum acaba! Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Re: PERDELİ NORMAL SÜNEK SİSTEMDE ALFA S >0,75 ŞARTI HK.

Merhaba Hocam;
Yönetmeliğin ilgili maddelerini incelersek; (Resim-1)
1. Süneklik Düzeyi Normal taşıyıcı sistemlere sadece 3 ve 4. derece deprem bölgelerinde... (Madde: 2.5.1.6)
a) mantar, kaset, dişli, SDN taşıyıcı elemanlara sahip yapılar için...H<13 m
b) plak döşeme sistemler için....H<25 m
2. SDN sistemler yukarıda belirtilen sınırlar üzerinde (Hn>13 ve/veya Hn>25) iki şekilde yapılabilir... (Madde:2.5.3)
a) Süneklik Düzeyi Normal Perdelerin* kullanılması durumunda.... Alfa s > 0.75
b) Süneklik Düzeyi Yüksek Perdelerin* kullanılması durumunda... Karma Taşıyıcı Sistem... (2.5.4.1)
(* eleman bazında süneklik)

Programın rapor antetinden hareketle, SD Normal seçilmesi durumunda; (Resim-2)
1. Alfa s >= 0.75 .... R=4
2. Alfa s < 0.75 .... Karma Sistem

Değerlendirme:
1. Yapı 3.derecede bulunduğundan Süneklik Düzeyi Normal Sistem seçilebilir...
2. Yapı yüksekliği Hn< 25m olduğundan perde kullanım zorunluluğu yoktur...
3. Yapıda kullanılan perdeler;
a) SD Yüksek perdeler ise; Karma Sistem seçimine gidilebilir ancak Hn<25m olduğundan zorunlu değildir...(tercihe bağlı)
b) SD Normal perdeler ise; Alfa s>0.75 şartı aranmalı ancak yine Hn<25m olduğundan bu şart aranmamalı...
4. Programın rapor antetindeki tabloda (Resim-2) Yapı Yükseklik Şartı (Hn)'nın gözönünde bulundurulmadığını, dolayısıyla böyle bir uyarıyla karşılaştığınızı
düşünüyorum...

Bu konuya ilişkin yorum ve görüşleriyle tartışmaya katkı sunacak arkadaşlara teşekkürler....
İyi çalışmalar, saygılar...

Ekli dosyalar

• 12.jpg
    12.jpg
    302.5 KB · Görüntüleme: 10,444
  • 23.jpg
    23.jpg
    110.6 KB · Görüntüleme: 10,444
Re: PERDELİ NORMAL SÜNEK SİSTEMDE ALFA S &gt;0,75 ŞARTI HK.

Üstadım konuya detaylı bir şekilde katkı sunduğunuz için çok teşekkür ederim.
''4. Programın rapor antetindeki tabloda (Resim-2) Yapı Yükseklik Şartı (Hn)'nın gözönünde bulundurulmadığını, dolayısıyla böyle bir uyarıyla karşılaştığınızı
düşünüyorum...
''
Ben de sizinle aynı görüşteyim. İde yetkilileri de bizimle aynı görüşte mi acaba merak ediyorum.

''a) SD Yüksek perdeler ise; Karma Sistem seçimine gidilebilir ancak Hn<25m olduğundan zorunlu değildir...(tercihe bağlı)''
Şimdi bu tip durumlarda asansör perdelerinin bulunduğu yönde süneklik düzeyi karma seçilebilir , bu durumda bir doğrultuda SD Normal diğer yönde SD Karma olacaktır.(Yüksek-Yüksek , Yüksek-Karma da seçilebilir) Bir doğrultuda SD Normal, diğer doğrultuda SD Karma seçimi; Deprem yönetmeliğinin madde 2.5.1.2 deki ''Süneklik düzeyi bir deprem doğrultusunda yüksek veya karma, buna dik diğer deprem doğrultusunda ise normal olan sistemler, her iki deprem doğrultusunda da süneklik düzeyi normal sistemler olarak sayılacaktır.'' ifadesine ters düşer mi? Bu ifadeden Normal-Karma seçilemez sonucu çıkar mı? Bu konuda görüşünüz nedir?

Değerli katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• 2.5.1.2.JPG
    2.5.1.2.JPG
    74.3 KB · Görüntüleme: 10,421
Re: PERDELİ NORMAL SÜNEK SİSTEMDE ALFA S &gt;0,75 ŞARTI HK.

Merhaba Hocam;
sözü edilen madde de (2.5.1.2) ifade sanırım açık ve Sizin de bildiğiniz üzere Süneklik Düzeyleri her bir deprem doğrultusu için şu şekillerde seçilebilir;
1. Yüksek-Yüksek
2. Yüksek-Karma
3. Karma-Karma

Ancak;
1. Yüksek-Normal ise....tüm yapı:Normal
2. Karma-Normal ise....tüm yapı:Normal

Özetle söylemek gerekirse; herhnagi bir doğrultuda SD, Normal olarak tanımlanmışsa diğer doğrultuda Karma ve/veya Yüksek olma durumuna bakılmaksızın Tüm yapı için Normal SD'nin tanımlanması gerekmektedir diyebiliriz...

İyi çalışmalar, saygılar...

Geri