Kiriş Nmax ve Döşemede Çift Donatı Hatası

2 bodrum zemin +13 kat ve üzerinde asansör kulesinin olduğu bir projem var.

Projemi yarı rijit diyafram ile analiz yaptırdığımda 2. bodrumda kiriş nmax aşıyor hatası alıyorum. Kiriş nmax hatası aldığım kirişin hemen altında yüksekliği 2m olan perde duvar var. Perdenin o kısımda 2m yüksekliğe sahip olmasının nedeni bodrum havalandırmasına denk gelmesi.

Yine bodrumdaki döşemelerde çift donatı hatası alıyorum. Forumunuzda araştırdığımda bu hatanın genelde döşeme sınırlarının hatalı oluşturulduğundan kaynaklandığı yazıyor fakat döşemeyi kontrol ettiğimde döşeme sınırlarında problem olmadığını görüyorum.

Projemi inceleyerek yardımcı olabilir misiniz? Eğer varsa veri girişinde hatalar onları da yazar mısınız?

İlginiz için teşekkür ederim. Saygılarımla;

Proje dosyası:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Herkese merhaba,

- Öncelikle taşıyıcı sistem tasarımı açısından merkezi perdeler sisteme etkin olarak bağlanmamış. Temel üstü alfa_s oranları incelendiğinde bazı perdeler gerektiği düzeyde yatay yük almadığı görülmektedir.
- Bu büyüklükte bir yapı için olmaması gereken düzeyde saplama kiriş yapılmış. Hatta saplamaya saplama yapılmış.
- Geometri kontrolünde birçok mesnetsiz kiriş uyarı var. Dolayısı ile bazı döşemede çift donatı hatası almaktasınız. Bu uyarıları gözden geçirin.
- Kapalı çıkmalarda kolonlar iç taraftan da kirişlerle (en azından 50/36 cm'lik yatık kirişler) bağlanmalı. Salonun tavanından 36-12=24 cm kiriş sarkması yapısal güvenlikten önemli değildir. Ben belediyenin betonarme tahkik masasında olsam bu tip tasarımlara onay vermezdim, verilmemelidir.
- 16 katlı bir yapıda hesaplarda zayıflık göstermese dahi perde ve kolonların kısa kenarı 25 cm olmamalı. Daha sonra şantiyede 25 cm'lik (pas payları düşülünce 20 cm) kolon kiriş birleşimlerinin sıkıştığını, donatı yığılmasının olduğunu ve beton dökümünün, yerleşiminin zorlaştığını görürsünüz. Ve bu durum kolon kiriş birleşimlerini zayıflattığı için bir yapı tasarımı ve imalatı için olabilecek en kötü durumdur.

Sn lilahmiharbi
ÖNERİLERİM:
--Hiç bir şey değiştirmeden tam rijit diyafram olarak çözüldüğünde hata vermeden çözüyor.(Bu çözüm kullanılacaksa Merdiven yükler ilave edilmesi lazım.)
-- Kalıp planında verdiğim gibi (yeşil renkli) perde ilave edin
-- kirişleri ve kiriş bağlantısız perdeleri işaretledim. Bunları ve benzerlerini gözden geçirin.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• KALIP PLANI.png
    KALIP PLANI.png
    377.9 KB · Görüntüleme: 14,103
unver":ihrqhyhj' Alıntı:
Başka bir yükleme sitesine yüklerseniz yardımcı oluruz.

Nmax ve kesme hatalarını gideremedim yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler. Birde yarı rijitmi tam rijitmi çözmeliyim. Birde zemin emniyeti çok yetersiz geliyor gerilmeleri azaltmak için ne yapabilirim ampatmanı fazla yapamıyorum

Merhaba
Önerilerim:
batuhann28522":1xz2dn6r' Alıntı:
Birde yarı rijitmi tam rijitmi çözmeliyim.
--Kesinlikle yarı rijit diyafram çözün. Yeni çıkacak yönetmelikte rijit diyafram çözümü yok,
batuhann28522":1xz2dn6r' Alıntı:
Birde zemin emniyeti çok yetersiz geliyor gerilmeleri azaltmak için ne yapabilirim ampatmanı fazla yapamıyorum
--Zemin emniyetini zemin grubunuz A olunduğundan %50 artırabilirsiniz,
--Bodrum katta perdeler yok kat genel ayarlarından ilgili tikleri kaldırın,
--Kolonların dar kenarı en az 30 cm olsun,
--20 cm genişliğinde kolona basan kiriş 25 cm olmalı,
--Çatı hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--4. katta birbiri içine girmiş kirişlerin yerine K72 yaptım kenarlarına ilaveleri çizimde ekleyin,
--4. Katta K16-K55, K29-K71 kirişini düzenledim,
--Kirişler kolonları ortalasın,
--Merdiven mesnetlemesini yapıp beraber çözün

Projede gözüme çarpanları düzenledim.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO.cde
    896.6 KB · Görüntüleme: 512
unver":rv8qqd82' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
--Kesinlikle yarı rijit diyafram çözün. Yeni çıkacak yönetmelikte rijit diyafram çözümü yok,
--Zemin emniyetini zemin grubunuz A olunduğundan %50 artırabilirsiniz,
--Bodrum katta perdeler yok kat genel ayarlarından ilgili tikleri kaldırın,
--Kolonların dar kenarı en az 30 cm olsun,
--20 cm genişliğinde kolona basan kiriş 25 cm olmalı,
--Çatı hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--4. katta birbiri içine girmiş kirişlerin yerine K72 yaptım kenarlarına ilaveleri çizimde ekleyin,
--4. Katta K16-K55, K29-K71 kirişini düzenledim,
--Kirişler kolonları ortalasın,
--Merdiven mesnetlemesini yapıp beraber çözün

Projede gözüme çarpanları düzenledim.

Ünver ÖZCAN

Çok teşekkür ediyorum. projeyi incelerken dikkatinizi çektimi bilmiyorum ancak 5.katta geometrik hata veriyor sebebini anlamış değilim. (kiriş yüksekliği. döşeme kalınlıpının 3 katından az olamaz diye ) bütün döşemelerim asmolen döşeme diğer katlarda öyle birşey yok ancak. z3 zemin sınıfında deprem yüklemesinde %50 arttırımı yapabiliyormuyuz. deprem bölgesinde değiliz. Yapamıyorsak temel için öneriniz nedir acaba

Merhaba
batuhann28522":20h6qa41' Alıntı:
Çok teşekkür ediyorum. projeyi incelerken dikkatinizi çektimi bilmiyorum ancak 5.katta geometrik hata veriyor sebebini anlamış değilim. (kiriş yüksekliği. döşeme kalınlıpının 3 katından az olamaz diye ) bütün döşemelerim asmolen döşeme diğer katlarda öyle birşey yok ancak.
--Nervür döşeme kalınlığınız 12 cm olduğundan bu mesaj veriliyor. Kirişin her iki tarafındaki kalınlığı azaltınca uyarı kalkar.
deprem bölgesinde değiliz.
Türkiye'nin her yeri deprem bölgesi, az veya çok,
z3 zemin sınıfında deprem yüklemesinde %50 arttırımı yapabiliyormuyuz. deprem bölgesinde değiliz. Yapamıyorsak temel için öneriniz nedir acaba
TDY2007 göre :
Tablo 6.2 göre zemin sınıfı Z3 C ve D grubu zeminleri ifade etmekte.
Siz zemin raporuna bakarak hangi zemin grubuna girdiğinizi tespit edip TDY2007 Madde 6.3.2.1 göre zemin emniyetini %50 artırıp artırmayacağınıza karar vereceksiniz.

Ünver ÖZCAN

unver":1c6szh6y' Alıntı:
Merhaba
--Nervür döşeme kalınlığınız 12 cm olduğundan bu mesaj veriliyor. Kirişin her iki tarafındaki kalınlığı azaltınca uyarı kalkar.
Türkiye'nin her yeri deprem bölgesi, az veya çok,
TDY2007 göre :
Tablo 6.2 göre zemin sınıfı Z3 C ve D grubu zeminleri ifade etmekte.
Siz zemin raporuna bakarak hangi zemin grubuna girdiğinizi tespit edip TDY2007 Madde 6.3.2.1 göre zemin emniyetini %50 artırıp artırmayacağınıza karar vereceksiniz.

Ünver ÖZCAN

Teşekkürler Ünver bey. Zemin raporuna baktığımda zemin grubumuz C sınıfı ve yönetmeliğe göre max %50 arttırılabilir yazıyor. Yani analiz ayarlarında deprem yüklemesi durumunda zemin emniyet gerilmesini %50 arttır seçeneğini seçebiliyorum demek oluyor değilmi ? Birde şu var biz o seçeneği işaretlediğimizde temel raporlarında %50 arttırılmış görünüyor bu bizim için yapı denetimin raporu incelemesi durumunda sıkıntıya sokarmı yada nasıl bir cevap vermeliyiz

batuhann28522":24ohx27b' Alıntı:
Teşekkürler Ünver bey. Zemin raporuna baktığımda zemin grubumuz C sınıfı ve yönetmeliğe göre max %50 arttırılabilir yazıyor. Yani analiz ayarlarında deprem yüklemesi durumunda zemin emniyet gerilmesini %50 arttır seçeneğini seçebiliyorum demek oluyor değilmi ? Birde şu var biz o seçeneği işaretlediğimizde temel raporlarında %50 arttırılmış görünüyor bu bizim için yapı denetimin raporu incelemesi durumunda sıkıntıya sokarmı yada nasıl bir cevap vermeliyiz

Evet artırabilirsiniz. Hiç bir sorun yok. İnceleyene de elinizdeki kapı gibi yönetmeliği göstermeniz yeterli olacaktır.
Ekteki rapor sayfasında da artırma seçeneğini kullandığınız (kımızı), neden artırdığınız (yeşil) net bir şekilde görülmektedir. Ayrıca zemin raporuna bakarak buna hakkın olduğunu da onaylamaları gerekir. İyi çalışmalar.

N. YILMAZ

Ekli dosyalar

• Screenshot 2018-02-11 02.19.43.png
    Screenshot 2018-02-11 02.19.43.png
    30.4 KB · Görüntüleme: 9,635
Merhaba
batuhann28522":3aua9b29' Alıntı:
Zemin raporuna baktığımda zemin grubumuz C sınıfı ve yönetmeliğe göre max %50 arttırılabilir yazıyor.
Raporunuzda ifade edildiği gibi zemin emniyet gerilmesini %50 artırabilirsiniz.
Sn NYILMAZ dediği gibi sorun olacağını zannetmiyorum.

Ünver ÖZCAN

unver":2lo2cw1t' Alıntı:
Merhaba
batuhann28522":2lo2cw1t' Alıntı:
Zemin raporuna baktığımda zemin grubumuz C sınıfı ve yönetmeliğe göre max %50 arttırılabilir yazıyor.
Raporunuzda ifade edildiği gibi zemin emniyet gerilmesini %50 artırabilirsiniz.
Sn NYILMAZ dediği gibi sorun olacağını zannetmiyorum.

Ünver ÖZCAN
Teşekkür ederim. B bloktada aynı sorunu yaşıyorum zemin emniyetiyle ilgili ampatman yapamadığım için bir kenarına zemin emniyet hatası alıyorum. 50cm ampatman kurtarıyor aslında. Birde kirişli radye temel kullansam yani sürekli temel atsam aralara radye atsamda kurtarmıyor sebebi ise sürekli temellerin analizinde o %50 lik emniyet arttırmasını yapmaması nasıl çözebilirim.

İyi günler kirişlerdeki Nmax hatasını ne yaptıysam düzeltemedim genellikle aynı doğrultudaki kirişlerde bodrum katta yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Geri