Performans hesabı sorun

pascal

Yeni Üye
İlçe belediyesinden bir raportör yeni yapılmış bina için performans hesabı istemişti, ben performans hesabından anlamıyorum, birine yaptırdık, bize gelen sonuç ekteki gibi. Riskli bina olarak değerlendirilmemeli yazıyor. Bina zaten yeni yapılmıştı, RBTE 'ye göre mi değerlendirmiş yapan arkadaş acaba? Ona da sordum, İDE nin performans analizi olarak bu şekilde sonuç verdiğini söylüyor. Tecrübeli arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• PERORMANSHESABI.pdf
    3.6 MB · Görüntüleme: 706
pascal":3uus3f79' Alıntı:
İlçe belediyesinden bir raportör yeni yapılmış bina için performans hesabı istemişti, ben performans hesabından anlamıyorum, birine yaptırdık, bize gelen sonuç ekteki gibi. Riskli bina olarak değerlendirilmemeli yazıyor. Bina zaten yeni yapılmıştı, RBTE 'ye göre mi değerlendirmiş yapan arkadaş acaba? Ona da sordum, İDE nin performans analizi olarak bu şekilde sonuç verdiğini söylüyor. Tecrübeli arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Analizi yapan kişi binayı "performans analizi" ile değil, riskli bina analizi ile değerlendirmiş, sonucu göre bina riskli çıkmamış. ideCAD böyle veriyor diye bir durum söz konusu değil çünkü performans analizi ile riskli bina analizi farklı değerlendirmeler. Program içinde her ikisi için de ayrı komutlar mevcut. İlçe belediyesiyle konuyu tekrar konuşun, riski bina analizini kabul ediliyorlar mı aksi durumda performans analizi yaptırırsınız ya da hesabı yaptırdığınız kişiden performans analizi yapmasını isteyin.

Performans analizi ile RBTE ye göre analiz farklı bir şeydir. Ekte gönderdiğiniz dosyanın Riskli yapı analizi çıktısı olduğu görünüyor. Performans analizi ile riskli yapı analizi arasında yönetmelikte bir çok farklılıklar var. Riskli yapı analizinde yapı detaylı incelenmez. Basit kabul ve kriterlere dayanarak hesap yapılır. En basitinden sadece zemin kattan karot alınır ve zemin kat kritik kat olarak kabul edilir. Hedef bir an önce yapının risk durumunu belirleyip dönüşüm sağlamaktır.

Performans analizi yapının mevcut haliyle dayanım durumunu belirler. Buna göre güçlendirme ihtiyacı olup olmadığına bakılır. Bir anlamda güçlendirme projesinin alt yapısını oluşturur. Bina daha detaylı incelenir, her katta yönetmelikte belirtilen sayıda karot alınır. Donatı sıyırma yapılır, hasarsız yöntemlerle (röntgen) donatı okuması yapılır.(isterse bina yeni olsun, bunlar yönetmelik gereğidir) Sadece proje üzerinden işlem yapılmaz.

Ama her şey bir yana performans analizi ile yeni yapı hesap analizi sonuçları ve hesap yöntemleri de birbirinden farklıdır. Bu anlamda bazen düşündürücü sonuçlar da elde edilmektedir. Bu da az yönce yazdığım gibi her iki yöntemin arasındaki yönetmelik ve buna bağlı hesap yöntemi farklılığından kaynaklanmaktadır.

Ne acıdır ki bir çok idare daha henüz ne isteyeceğini de bilmemektedir. Performans analizi isteyecekken riskli yapı analizi ile işlemi tamamladıkları görünmektedir. (muhtemelen sizin örnekteki gibi). Daha da acısı (yine sizin örnekte olduğu gibi) yapan mühendis arkadaşların da bunun ne olduğunu bilmemesi şeklindedir. Size verilen cevaptan ve hesap çıktısından bu anlaşılıyor. İdeYAPI bununla ilgili analizleri programa koymuş ama bazı arkadaşlar oradaki ikona tıklayarak sorunu halletiklerini düşünüyorlar. İşte hep bahsettiğimiz "inek sucuk yöntemi" budur.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi iletince yeni bir hesap yolladı ancak bunda da sonuç ile ilgili hiç bir şey denmiyor. Rica etsem bakabilir misiniz?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Linkine upload ettim.3 mb tan fazla olduğu için siteye yükleyemedim. İnceleyip cevap verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Bu kez gönderdiğiniz dosyada bir performans analiz sonucu olduğu görünüyor. Yapının durumunu DBYBHY yönetmeliğin 7. bölümüne göre incelemek gerekir. Program bunun sonuçlarını vermiş. Bu sonuçları rapordaki 9. 10. ve 11. sayfalarda bulabilirsiniz. Ben kısaca ve kabaca baktım. Bunu irdelerken bazı elemanların (perdeler) göçme bölgesinde olduğu görünmektedir. Yönetmeliğe göre değerlendirilmesine bakınız. Yönetmeliğin ilgili maddesi ektedir. Bazı bilgiler rapora bastırılmamış: bilgi düzeyi katsayısı, hedef performans düzeyi, güçlendirme performans raporu, kullanılan analiz yöntemi vs. Hesap raporunun haricinde;Beton sınıfı C30 ? karot alındı mı? kaç tane? Nereden? Donatı filmleri çekilmiş mi? Sıyırma işlemi yapıldı mı? nereden, kaç tane? Donatıları nereden biliyoruz? Sıkılaştırma bölgesinde etriyeler var ve 7 cm arada yapılmış?

Ekli dosyalar

• Dep yön Blm 7.png
    Dep yön Blm 7.png
    88.1 KB · Görüntüleme: 7,081
Merhabalar.
Boyutlarında gerektiğinde kolay değişiklik yapabilme düşüncesiyle perdeleri kolon ikonuyla giriyordum.
Ancak performans analizinde kolon ikonuyla girdiğimiz perdelerin '' gevrek '' sonucu hatalı olduğu ancak düzeltip normal perde ikonuyla girdiğimizde sorunun ortadan kalktığını gördük.Bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim. Saygılarımla...

elimde bir güçlendirme projesi mevcut olup bu projede mevcut durum performans sonucunda 30 civarında bunların çoğu kolon ve 8 adet kiriş gevrek eleman olarak gözükmekte ve yetersiz olduğu performans raporunda belirtilmekte. güçlendirme projesinde ise sadece 8 adet perde ile güçlendirme yapılmış 3 katlı yapıda her katta. Sorum gevrek elemanların tamamının mı güçlendirilmesi lazım yoksa bu 8 tane perdenin binaya eklenmesi ile o gevrek elemanlar gevrekliğini yitirir mi. yani düzelir mi?

Sadece perde ilavesi ile gevrek elemanların gevreklikleri giderilir mi? teşekkürler.

musabilir13":ej932y0o' Alıntı:
elimde bir güçlendirme projesi mevcut olup bu projede mevcut durum performans sonucunda 30 civarında bunların çoğu kolon ve 8 adet kiriş gevrek eleman olarak gözükmekte ve yetersiz olduğu performans raporunda belirtilmekte. güçlendirme projesinde ise sadece 8 adet perde ile güçlendirme yapılmış 3 katlı yapıda her katta. Sorum gevrek elemanların tamamının mı güçlendirilmesi lazım yoksa bu 8 tane perdenin binaya eklenmesi ile o gevrek elemanlar gevrekliğini yitirir mi. yani düzelir mi?

Sadece perde ilavesi ile gevrek elemanların gevreklikleri giderilir mi? teşekkürler.

Merhaba,

Güçlendirme perdeleri eklendikten sonra performans analizi yaptığınızda o elemanlar hala gevrek çıkıyorsa demek ki, perde ile güçlendirmek yeterli değil, gevrek çıkan elemanlar da güçlendirilmelidir.

teşekkür ederim.

Birde sıyırma yapılan kolon ve kirişlerin bir kısmında çelik nervürlü bir kısmında düz ama nervürlü donatı oranı daha çok gibi mevcut durum performansında çelik sınıfı s420 olarak mı alınmalı yoksa bç1 s220 olarak mı alınmalıdır.

temel sistemi değerlendirilmeden performans analizi alınabilir mi? mevcut durum için donatılar programa tek tek giriliyor mu? mevcut durum raporunda kolon-kiriş-perde-temel hepsinin donatılarını raporda görürmüyüm?

son sorum da yapı spor tesisi olduğundan deprem yönetmeliğine göre 50 yılda %50 (HK) ve 50 yılda %10 (CG) performan seviyelerini sağlamaları beklenmektedir. internetten indirebildiğim bazı statik raporları incelediğimde analiz yapılırken bazı yapılar için yapı önem katsayısını I=1 VE I=1,5 alarak ya da bazılarında mevcut HK ve güçlendirme HK performans raporunda tasarım spektrum çarpanını 1,0 aldığı ,mevcut CG ve güçlendirme CG performans raporunda tasarım spektrum çarpanını 1,5 aldığını tespit ettim.Sorum spor tesisi için tasarım spektrum çarpanı olarak mevcut ve güçlendirilmiş duruma göre hangi katsayıların alınması gerektiğidir. teşekkür ederim.

musabilir13":27b2lncs' Alıntı:
teşekkür ederim.

Birde sıyırma yapılan kolon ve kirişlerin bir kısmında çelik nervürlü bir kısmında düz ama nervürlü donatı oranı daha çok gibi mevcut durum performansında çelik sınıfı s420 olarak mı alınmalı yoksa bç1 s220 olarak mı alınmalıdır.

temel sistemi değerlendirilmeden performans analizi alınabilir mi? mevcut durum için donatılar programa tek tek giriliyor mu? mevcut durum raporunda kolon-kiriş-perde-temel hepsinin donatılarını raporda görürmüyüm?

son sorum da yapı spor tesisi olduğundan deprem yönetmeliğine göre 50 yılda %50 (HK) ve 50 yılda %10 (CG) performan seviyelerini sağlamaları beklenmektedir. internetten indirebildiğim bazı statik raporları incelediğimde analiz yapılırken bazı yapılar için yapı önem katsayısını I=1 VE I=1,5 alarak ya da bazılarında mevcut HK ve güçlendirme HK performans raporunda tasarım spektrum çarpanını 1,0 aldığı ,mevcut CG ve güçlendirme CG performans raporunda tasarım spektrum çarpanını 1,5 aldığını tespit ettim.Sorum spor tesisi için tasarım spektrum çarpanı olarak mevcut ve güçlendirilmiş duruma göre hangi katsayıların alınması gerektiğidir. teşekkür ederim.

Programda herhangi bir katsayı düzenlemesi yapmanıza gerek yoktur. Analiz ayarlarında seçtiğiniz performans hedefine göre katsayılar otomatik uygulanmaktadır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    70.2 KB · Görüntüleme: 4,237
teşekkürler.

diğer 2 sorum hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirmisiniz.

Geri