Eğik kolon nasıl yapılır

neo_serdar

Yeni Üye
Öncelikle herkese iyi çalışmalar. Yaptığım bir projede kolonu X ve Y kordinatlarına göre iki yönde eğimli yapmam gerekiyor. Fakat kolon özelliklerine girdiğim zaman eğim ve kotunu yazdığımda sadece refarans noktasına göre x veya y yönünde eğimli oluyor. Kolonu istediğim kotlarda iki yönde nasıl eğimli yapabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

Re: Eeğik kolon nasıl yapılır?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Levent Özpak:3cjj8pzh' Alıntı:
senem kıraç:3cjj8pzh' Alıntı:
idecad statik kullanıcısıyım.elimdeki projenin çatı katında eğik kolonlar mevcut.köşe kısımdaki kolonlar çift yönlü eğik olmalı ama idecad de tanımlayamıyorum.sadece x yada y yönünde tanımlanıyor.aynı anda hem x hem de y yönünde eğik kolon nasıl tanımlanıyor.çözüm olarak ne önerirsiniz.

Merhaba,

Sorunuzu doğru anladıysam,bahsettiğiniz şekilde kolon poligon kolon olarak tanımlanabilir.

Bunun için;
-Çizgi komutu ile uygun boyutlarda kapalı bir alan oluşturun.
-Poligon kolona dönüştür komutu ile poligonu kolona dönüştürün.
-Döndür komutu ile uygun açıda döndürerek yerleştirin.
Konuya ilişkin ekteki örnek incelenebilir.

İyi çalışmalar

Aynı yerde örnek bir data da var.

Re: Eğik kolon nasıl yapılır?

Arkadaşlar aslında sormak istediğim ek te göndermiş olduğum eğik kolondur. Kolonun oturduğu kısım sabit kalacak fakat ok işareti ile gösterdiğim aksların birleştiği noktaya eğik kolonun üst kotunun orjin noktası olması gerekiyor. Poligon kolon la çözemedim acil yardım gerek arkadaşalar . Teşekkürler şimdiden

Ekli dosyalar

• yenidğn.JPG
    yenidğn.JPG
    140.8 KB · Görüntüleme: 12,590

Sözünü ettiğiniz her iki aks kesişim noktalarından geçen bir aks çiz.(yaklaşık sizin çizdiğiniz oka paralel gibi bir aks. çizmeseniz de olur ama daha kolay anlaşılsın diye söylüyorum) taban noktasının olduğu kesişim noktasına kolonu yerleştir, tıklayıp bırakmadan önce üst kotun yerleşeceği noktayı göster. (yani yeni çizdiğin aks doğrultusu) kolon çizim işini bitir. Sonra kolonu editleyerek bu iki kesişim arasındaki mesafe kadar eğiklik ver. Böylelikle üst uç alt uçtan hem x hem de y yönünde yer değiştirmiş olacak. Umarım işinize yaramıştır.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2016-02-29 19.27.41.png
    Screenshot 2016-02-29 19.27.41.png
    416.6 KB · Görüntüleme: 12,568

Yılmaz Bey olmadı malesef ya da beceremedim. Ben kolonumun oturduğu kısmının sabit kalmasını istiyorum. Yani kolonun orjin noktası olan sol alt köşesinin ok işareti ile gösterilen yerde eğilmiş olması gerekiyor. Kolonun oturduğu kısım sabit olacak. ??

EKTEKİ RESİM DE ROTA İLE ÇİZDİĞİM GİBİ KOLONLAR EĞİLECEK İKİ YÖNDE ?

Ekli dosyalar

• ASD.JPG
    ASD.JPG
    84.7 KB · Görüntüleme: 12,549

neo_serdar":33l8v4zf' Alıntı:
Sorunu çözebildiniz mi? aynı şekilde benimde bir projem var alt kattaki kolon olduğu gibi gelmesi lazım 2 yönde eğimli yapmak bu programda imkansız galiba

Medeniyetmuhendisi:3b5ijy49' Alıntı:
neo_serdar:3b5ijy49' Alıntı:
Sorunu çözebildiniz mi? aynı şekilde benimde bir projem var alt kattaki kolon olduğu gibi gelmesi lazım 2 yönde eğimli yapmak bu programda imkansız galiba

İmkansız değil yapmak mümkün, şu linkte verilen bilgileri inceleyiniz.

Kolon eğimi için bu kadar uğraşmaktansa kaçıklık gibi hem x hemde y yönüne eğim için değer girebileceğimiz bir güncelleme gelse çok iyi olur

Medeniyetmuhendisi":2nuu8p0o' Alıntı:
Kolon eğimi için bu kadar uğraşmaktansa kaçıklık gibi hem x hemde y yönüne eğim için değer girebileceğimiz bir güncelleme gelse çok iyi olur

Merhaba,

Foruma yazılan her istek, hata veya öneri tarafımızdan takip edilmekte ve not edilmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Kapsamlı güncelleştirmeniz için teşekkürler. Bir hata ile birkaç önerimi aşağıda listeledim.

1. Raporlarda eski versiyon numarası gözükmektedir.
2. Donatı çaplarının mevcut bir projeden import edilmesi. Veya bir projeden ayarlarının import edilirken hangi özelliklerin import edileceğinin seçilebilmesi.
3. Herhangi bir statik objeye sağ tıklanarak sadece o obje ile ilgili rapor alınması
4. Guseli kirişlerin girilebilmesi
5. Eğik radye ve radye üzerinde asansör perdesi gibi objelerin oluşturulması.
6. Boşluklu döşemelerde betonarme hesap akslarının otomatik oluşturulması.
7. Çizimleri yapılan bir statik projenin örneğin donatı çapları değiştirilim tasarım tekrarlandığında çizimlerin otomatik güncellenmesi. (Revit gibi)
8. Kalıp planlarını düzeltirken patlatma yapmadan ölçü yazılarını değiştirir gibi düzenlenmesi.
9. Shell eleman sonuçlarının kalıp planında gösterilmesi bu sayede manuel hesap akslarının daha pratik olarak çizilebilmesi.
10. Betonarme tasarım kuralları için makro benzeri detaylı bir arayüz. Örneğin alt sırasında 5 ten fazla donatı olan kirişlerin 3 ten sonrasının ikinci soraya atılması ve tasarımın kontrolü.

ofis2a":10oxuayx' Alıntı:
Kapsamlı güncelleştirmeniz için teşekkürler. Bir hata ile birkaç önerimi aşağıda listeledim.

Merhaba,

Kastettiğiniz rapor numarası bu ise görünen numara doğrudur. 8.61 de 8.60 gore rapor programında değişiklik yapılmamıştır.

2. Donatı çaplarının mevcut bir projeden import edilmesi. Veya bir projeden ayarlarının import edilirken hangi özelliklerin import edileceğinin seçilebilmesi.
Ayarlar menüsündeki Export(Ayarları kaydet) komutu ile bir proje dosyasındanki ayarları kaydedebilir, İmport(Ayarları Yükle) komutu ile başka bir projeye yükleyebilirsiniz.
3. Herhangi bir statik objeye sağ tıklanarak sadece o obje ile ilgili rapor alınması
Objeyi seçip, Sadece o objeye ait rapor alabilirsiniz, Örneği bir kolon seçin, Rapor menüsündeki kolon Genel raporu komutunu tıklayın.
8. Kalıp planlarını düzeltirken patlatma yapmadan ölçü yazılarını değiştirir gibi düzenlenmesi.
Hızlı taşı komutu ile objeler parçalanmadan yazılar taşınabiliyor.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• rapor.PNG
    rapor.PNG
    17.5 KB · Görüntüleme: 10,575

Levent Özpak":2aisifpg' Alıntı:
Kastettiğiniz rapor numarası bu ise görünen numara doğrudur. 8.61 de 8.60 gore rapor programında değişiklik yapılmamıştır.
ofis2a":2aisifpg' Alıntı:

Sanırım rapor antetlerinde yazan bilgi kastedilmiş. Bende "8500HL-..." yazıyor. Ama bu bilgi bildiğim kadarıyla lisans bilgimiz. Yazılımın versiyonu değil zaten.

Üst katta resimlerde gösterdiğim şekilde kolonu iki yönde eğimli şekilde yerleştirmem gerekiyor. Projeyi de rar dosyası içinde ekledim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 1986-1 GAYBİ 2.rar
    75.2 KB · Görüntüleme: 211
  • MANSART KOLON.png
    MANSART KOLON.png
    45 KB · Görüntüleme: 10,184
  • MANSART KOLON2.png
    MANSART KOLON2.png
    314.5 KB · Görüntüleme: 10,189

Merhaba;

İstediğiniz şekilde oluşturulmuş eğik kolonlu proje ektedir.

nasıl yapıldığını daha önce forumda yazmıştım link ektedir.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• 1986-1 GAYBİ 3.ide85
    788 KB · Görüntüleme: 719
Geri