Konsol boyu 2.3 m yapılabilir mi?

Herkese iyi çalışmalar , kolay gelsin. benim sorum konsol boyu ile alakalı göndermiş olduğum resimdeki bina bodrum+zemin+1 olmak üzere tasarlandı, işaretlediğim kısım balkon ve 2,30 konsol boyu çıkmakta. Görüşlerinizi almak istedim. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    39.3 KB · Görüntüleme: 4,567
Re: Konsol Boyu

Konsol boyunun uzunluğu ve kısalığı ile ilgili sehim hesabını bir tarafta tutarsak belli bir kriteri yok. Ondan ziyade sizin projenizde takıldığım ve genel olarak da karşı çıktığım konu "kirişten konsol kirişler"dir. Sizin ka12 kirişiniz kirişten konsol kiriş durumundadır. Bu benim yapmak istemediğim yapmadığım bir durumdur. Bunun haricinde sizin yerinizde olsam bu şekilde bir sistemde D5-D6 ve D9-D10 döşemelerini sürekli yapardım. Hatta belkide en doğrusu bütün döşemelerin nervürlerini x yönünde yapar hepsini sürekli yapardım. Böylelikle konsol etkisini daha aza indirip tüm sisteme dağıtmış olurdum. Kolay gelsin.

çok teşekkür ederim görüşleriniz benim için çok değerli oldu. Benimde çok fazla yapmak istemediğim bir durum bu, zaten çok katlı ve alanı fazla olan binalarda yapmaktan kaçınıyorum elbette.Bende K21 ve K12 kirişlerinin kesişim noktasına yine 80*25 boyutlarında bir kolon tanımlamayı düşünmüştüm. Daha iyi bir çözüm olur mu sizce ?

İmkanınız varsa kolonların hepsini aynı yönde yapmayın. Nervür kirişleri dediğim şekilde dizayn ederseniz dediğiniz noktaya kolon koymaya gerek kalmaz. Bunun yerine cephede bir problem yaratmayacaksa K12, 23, 24 kirişlerini yatık kiriş olarak yapıp K12 kirişini devam ederek K19 a bağlamanız daha pratik bir çözüm olur. Dediğiniz noktaya kolon koysanız bile bu kez de devam etmeyen kolondan konsol kiriş durumu oluşacaktır ki bu da çok tercih edilen bir durum değildir.

Merhaba, karşılıklı görüş alış verişine konu açtığınız için teşekkürler.
Kalıp planınız da sol tarafta da bulunan kısa da olsa konsol kirişleri kirişlerden konsol yapmışsınız, bunu da tercih etmemek en iyisi. Paket programlar analiz sonucunda buralarda uyarı vermiyor, lakin ayaklar yere basar düşüncesinden konsolların gerilerini daha mantıklı perde yada kolonlara saplamanız, ve kirişlerle sürekliklik oluşturmanız iyi olacaktır. Mimar arkadaşları da bu konuda uyarıp daha stabıl yapı tasarlaması konusunda uyarmanız ve sizlere yardımcı olmasını isteyiniz. Teşekkürler.

herkese iyi çalışmalar bir projede mimariden dolayı konsola iki yerden saplama yaptım ama çok emin değilim başka nasıl yapabilirim sormak istiyorum şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    64.1 KB · Görüntüleme: 3,473
Geri