yunussacikk

Tanınmış Üye
Kolonlarda aşırı donatı çıkıyor. Projem küçük olmasına rağmen kolonlarımı 60*60 yapmama rağmen çok fazla donatı yerleştiriyor.

Ekli dosyalar

• 291 10 yyy.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 200
ÖNERİM:
Perdelerin hepsini aynı yöne koymuşsunuz.
Diğer istikamete de dengeleyecek kadar perde koyun.

Ünver ÖZCAN

ben arkadaşa katılıyorum Aynı problem bendede var zemin+3 projelerde inanılmaz donatılar çıkıyor.Etabs ve Sta4Cad de kullandığımız için karşılaştırdığımızda açıkçası çok abartılı donatılar çıkıyor taşıyıcı sistemde. çoğu kez zemin+3 projede kolonda pursantaj 0.02 yi geçiyor .

projeyi yarı rijit diyaframda çözersen ve hareketli yük katılım katsayısını kullanırsan kolonlarda azalma oluyor ama taşıyıcı sistemin son derece zayıf daha farklı bir çözüme gitsen iyi olur

yunussacikk":1zqipkoh' Alıntı:
projem küçük olmasına rağmen kolonlarımı 60*60 yapmamam rağmen çok fazla donatı yerleştiriyor ...yardımcı olabilirmisiniz

Sisteminiz çok zayıf. Yatık kirişler, dengesiz kolon ve perde yerleşimi ve çerçeve oluşturmayan kiriş-kolon sistemi... Program ihtiyaca göre donatı veriyor

muhsin34":1zqipkoh' Alıntı:
.Etabs ve Sta4Cad de kullandığımız için karşılaştırdığımızda açıkçası çok abartılı donatılar çıkıyor taşıyıcı sistemde. çoğu kez zemin+3 projede kolonda pursantaj 0.02 yi geçiyor .

ideCAD, geometri, yük ve boyut verilerine göre ne kadar donatı gerekirse o kadar donatı verir. Abartılı dediğiniz projeyi eklerseniz bakabiliriz.

aşırı fazla donatı atılma sebebı ne caba ?

Ekli dosyalar

• asmolen hata.ide7
    2.4 MB · Görüntüleme: 483
hbp66":14h3kxeh' Alıntı:
aşırı fazla donatı atılma sebebı ne caba ?
temel sistemini gözden geçirin radye temel yapın
s2 ve s3 kolonunu kirişle bağlayın
s1 kolonundan konsol kiriş çıkın
alın kirişlerini 25/32 yapın 50/32 fazla olmuş gibi
asmolen yükünü girmemişsiniz
merdiveni binayla bir çözün
s8 kolonunu asansör perdesine kirişle bağlayın
s9 kolonundan konsol çıkın
fransız balkon döşemelerini silin ve 2b çizimde işleyin
d23 nervürün yönünü değiştirin
kirişlerde çift etriye minimum b değerini artırın
analiz ayarlarında ts500 ts498 tiklerini işaretleyin
zemin değerlerini default değerlerini kullanmıssınız galiba
taşıyıcı davranış katsayısını hatalı düzeltin
yarı rijit çözün
balkon yok mu ?
benim gördüğüm bu kadar

Kolonları ne yaptıysam düzeltemedim beton sınıfını artırma, kolon boyutları artırma vs. bir çok yöntem denedim ve aşırı derecede donatı gösteriyor bu projenin böyle olmasının sebebi zemin değerlerinden ötürü olabilir mi ? Bu değerlerle bu projenin yapılması uygun mudur ? Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

• statik proje.cde
    15.4 MB · Görüntüleme: 10
1-Nacizane kendi fikrim subasman perdelerini kat kotuna getirin kısa kolon etkisi oluşturur
2-perdelerinizi grup perde olarak modelleyin.
3-rijit bodrum olan yapılarda ikili yüklemeyi deneyin.
4-TS500 yeniden dağılım ve hareketli yük katılım oranını uygulayın
5-Kurtarmayan kısımlarda kolon kiriş boyutlarıyla oynayın..
İyi çalışmalar dilerim....

Geri