Radye Temel Direk Bağlantı-Bağlantı Bölgesini Büyüt

proisa

Tanınmış Üye
Merhabalar

Ekli proje dosyasında Radye Temel bağlantı yöntemini direk seçmekle - 0.5h büyüterek analiz yapmak arasında redye temel zımbalama kontrollerine baktım.

Daha büyük projelerde de 0.5h büyüterek analiz yaptığımda zımbalama kontrolünü sağlamayan kolonlar direk bağlantıda sağladı. Çoğu kolonda direk bağlantıda Vpd değerleri daha küçük çıkıyor.

h'ın önündeki katsayıyı 1'e yaklaştırdıkça daha da büyük Vpd değerleri çıkıyor. Bunun mantığı nedir? Yardım dosyasını okudum ama çok açıklayıcı değil.

Teşekkürler..

Not: Proje ideCAD Statik 7.022 de çözülmüştür.

Ekli dosyalar

• Direk Bağlantı.PNG
    Direk Bağlantı.PNG
    24.7 KB · Görüntüleme: 4,697
  • Büyük Bağlantı.PNG
    Büyük Bağlantı.PNG
    24.8 KB · Görüntüleme: 4,697
  • Proje.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 460
Radye döşemenin sonlu eleman düzlemi, radye döşemenin yuksekliğinin yarısından geçirilir. Bu durumda kolondan radyeye aktarılan yükler radye üst kotundan plak ortasına 45 derecelik bir açıyla yayılır.
Kolonun plağa bastığı alanın 0.5 h kadar büyütülmesi uygundur. Bu şekide yapılmaz ise kolon bölgesinde ani zemin gerilmesi sıçramaları olabilir.

Ayrıca zımbalama yükü vpd, zemin gerilmesi değerine bağlıdır. Bağlantı bölgesi değiştiğinde zemin gerilmesi değeri değişeceğinden, Vpd değerinin değişmesi normaldir.

Vpd = N - Zg * (b+d)(h+d)

(b+d)(h+d) -> Zımbalama alanı (m2)

Zg -> Zımbalama bölgesindeki zemin gerilmesi. (tf/m2)

N-> Kolon eksenel yükü (tf)

Peki o zaman neden böyle bir seçenek var. Neden direk seçme şansı var tek seçenek bağlantı bölgesini büyüt olsun.

Radye döşemenin sonlu eleman düzlemi, radye döşemenin yuksekliğinin yarısından geçirilir. Bu durumda kolondan radyeye aktarılan yükler radye üst kotundan plak ortasına 45 derecelik bir açıyla yayılır.
Kolonun plağa bastığı alanın 0.5 h kadar büyütülmesi uygundur. Bu şekide yapılmaz ise kolon bölgesinde ani zemin gerilmesi sıçramaları olabilir.
0.5 değerini daha küçük veya büyük girmemiz yönetmeliğe vs aykırımı . belediyeler veya yapı denetimler bu değerin altında veya üstünde değer vermemize izin verirler mi ?

Geri